2021 Vizesiz Seyahat Edilen Ülkeler

2020 Vize İstemeyen Ülkeler hangileri?

2020 Vize İstemeyen Ülkeler
Ortalama Okuma Süresi: 5 dakika

Ekonomik nedenlerin yanı sıra seyahatlerimizi belirleyen önemli bir etken de ülkelerin birbirleri arasındaki vize uygulamaları. Seyahat özgürlüğünün herkes için olması gerektiğini savunan biriyim. Fakat ülkelerin dış politikaları ve anlık gündemde yaşanan problemler nedeniyle ülkeler birbirlerine vize şartı koyabiliyor. Günümüzde Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülke sayısı bir hayli fazla olsa da aslında bir çoğu uzak rota olmasından dolayı hemen plan yapıp gidebileceğimiz yerler değil.

Aşağıdaki listede umuma mahsus pasaporta (bordo pasaport) vize istemeyen ülkeler listesini, kalış süresini ve kapıda yada e-vize bilgilerini tüm detaylarıyla bulabilirsiniz.

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler

2021 Vizesiz Seyahat Edilen Ülkeler

Lviv – Ukrayna

Eğer pasaportunuz yok ama yurt dışına seyahat etmek istiyorsanız çipli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile gidebileceğiniz dört ülkeye seyahat edebilirsiniz. Çipli ve yeni T.C kimlik kartı ile pasaportsuz gidilen ülkeler;

  • Moldova
  • Gürcistan
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
  • Ukrayna

Not: Eski nesil mavi-pembe kimlik kartlarıyla yurt dışına çıkmak yasaktır. Çipli yeni nesil T.C kimlik kartınız olması gerekmektedir. Ayrıca kimlik ile seyahat edileceği için gidilecek ülkenin havalimanında ekstra güvenlik sorgulamasına girebilirsiniz. Bu yüzden seyahatinizin gerçek, gidiş ve dönüş biletlerinizin ve konaklama belgenizin yanında olması ve yeterli miktarda nakit para bulundurmanız gerekmektedir.

Listeyi 2020 yılında belirlenen bilgilere göre alfabetik sıraya koyarak oluşturdum. Her an yeni bir uygulama veya kural çıkabilir. Bu yüzden MFA’nın sitesini de kontrol etmekte fayda var. Eğer sizinde güncel bir deneyiminiz olursa lütfen yorum yaparak paylaşın.

Vizesiz Ülkeler Listesi – 2020 (109)

Andorra – 90 gün vizesiz. Ancak ülkeye havayolu ile ulaşım olmadığı için çevresindeki ülkelerden Schengen vizeniz ile giriş yapmanız gerekiyor.

Antigua ve Barbuda – 180 gün vizesiz.

Arjantin – 90 gün vizesiz.

Arnavutluk – 90 gün vizesiz.

Azerbeycan – Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Bakü Haydar Aliyev havalimanlarında 2 aylık vize 10 $ ödeyerek alabilirsiniz. Karadan girişler için Azerbeycan e-vize sitesinden online vize başvurusunu 20 $ ödeyerek alabilir.

Bahamalar – 90 gün vizesiz.

Bahreyn – Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Bahreyn’e girişte ücretsiz olarak 15 günlük vizenizi alabiliyorsunuz. İsterseniz Bahreyn e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak 1 ay geçerli vizenizi 29 Bahreyn Dinarı ödeyerek alabilirsiniz.

Barbados – 90 gün vizesiz.

Belarus – 30 gün vizesiz

Belize – 90 gün vizesiz.

Bolivya – 90 gün vizesiz.

Bosna-Hersek – 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Botsvana – 90 gün vizesiz.

Brezilya – 90 gün vizesiz.

Britanya Virjin Adaları – 30 gün vizesiz.

Brunei – 30 gün vizesiz.

Cape Verde – Kapıda vize uygulaması var. Havalimanında 25 € karşılığında vizenizi alınabiliyorsunuz.

Cibuti – Kapıda vize uygulaması var. Ancak ülkede kesin bir vize rejimi yönetmeliği olmaması sebebiyle, Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize alınması tavsiye ediliyor.

Doğu Timor – Kapıda vize uygulaması var. Havalimanı ve deniz yoluyla ülkeye girişlerde ücretsiz olarak 30 gün geçerli, tek girişli vize veriyor. Kara sınır kapılarında ise 30 $ karşılığında 90 gün süreli vize alabiliyorsunuz.

Dominika – 21 gün vizesiz.

Dominik Cumhuriyeti – 30 gün vizesiz. Ülkeye giriş sırasında, havaalanında veya limanlarda “ülkeye giriş” formu doldurulması ve 10 $ ücreti olan turist kartı alınması gerekiyor.

Ekvador – 90 gün vizesiz.

El Salvador – 90 gün vizesiz.

Endonezya – 30 gün vizesiz.

Ermenistan – Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Sınırda 10 $ karşılığında 21 günlük vize alınabiliyor. Ermenistan e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 10 $ karşılığında yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına girişte kaşe basılıyor.

Fas – 90 gün vizesiz.

Fiji – 120 gün vizesiz.

Fildişi Sahili – Online vize uygulaması var. Fildişi Sahili e-vize sitesi üzerinden e-vize 3 aylık 73 €. Başvuru yapıldıktan sonra 48 saat içerisinde ülkeye giriş izni veren belgeniz size mail olarak gönderiliyor ve belge ile giriş sağlıyorsunuz.

Filipinler – 30 gün vizesiz.

Filistin – 30 gün vizesiz. Filistin’e İsrail üzerinden gidilecekse İsrail vizesi almak gerekiyor.

Guatemala – 90 gün vizesiz.

Güney Afrika Cumhuriyeti – 30 gün vizesiz. Pasaport kontrol sırasında ülkeden çıkış yapmak zorunda olduğunuz tarih pasaportunuza yazılıyor.

Güney Kore – 90 gün vizesiz.

Gürcistan – 1 yıl vizesiz. Pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.

Haiti – Kapıda vize uygulaması var. Ülkeye girişte havaalanında 10 $ karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesiyle ülkeye giriliyor.

Honduras – 90 gün vizesiz.

Hong Kong – 90 gün vizesiz.

Irak – Kapıda vize uygulaması var. Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanından 10 gün kalışlı Irak vizesini ücretsiz alabiliyorsunuz. Ancak karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor.

İran – 90 gün vizesiz.

Jamaika – 90 gün vizesiz.

Japonya – 90 gün vizesiz.

Kamboçya – Kapıda vize uygulaması var. 30 gün kalışlı Kamboçya vizesi sınır kapılarında veya havalimanında 30$ karşılığında vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf ve pasaport fotokopisi gerekiyor. Kamboçya e-vize sitesinden 3 iş gününde e-vize olarak 37 $ ödenerek de alınabiliyor.

Karadağ – 90 gün vizesiz.

Katar – Kapıda vize uygulaması var. 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz. Havalimanında ücretsiz turistik amaçlı 2 hafta kalış süreli vizeyi, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek karşılığında alabiliyorsunuz.

Kazakistan – 30 gün vizesiz.

Kenya – Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Kenya sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50 $ ödeyerek tek girişlik vize alabilirsiniz. Kenya e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak elektronik ortamdan da vizenizi alabilirsiniz.

Kırgızistan – 30 gün vizesiz.

Kolombiya – 90 gün vizesiz.

Komor Federe İslam Cumhuriyeti – Kapıda vize uygulaması var. Dönüş uçak biletiniz olması şartıyla 45 gün kalışlı vize alabiliyorsunuz.

Kosova – 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Kosta Rika – 30 gün vizesiz.

Kuveyt – Kapıda vize uygulaması var. Yanınızda gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu olmak şartıyla 90 gün kalış süreli ücretsiz vize veriyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  – 30 gün vizesiz. Pasaporta ihtiyaç duymadan nüfus cüzdanıyla da giriş yapabiliyorsunuz.

Lübnan – 90 gün vizesiz.

Madagaskar – Kapıda vize uygulaması var. Havalimanlarında 35 € karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor.

Makau – 30 gün vizesiz

Makedonya – 90 gün vizesiz.

Maldivler – 30 gün vizesiz.

Malezya – 90 gün vizesiz.

Mauritius – 30 gün vizesiz.

Meksika – Online vize uygulaması var. Meksika e-vize sitesi üzerinden ücretsiz olarak başvurunuzu yapabilir ve 180 gün seyahat edebilirsiniz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi, Japonya vizesi, İngiltere vizesi veya ABD vizesi olan Türk vatandaşları da ekstra bir vizeye ihtiyaç olmadan Meksika’ya giriş yapabiliyor.

Mısır – 20 yaşından küçük ve 45 yaşından büyük herkes sınır kapısında 30 gün için vize veriliyor. Bu yaşların dışındakilerin Mısır vizesi alması gerekiyor.

Moğolistan – 30 gün vizesiz.

Moldova – 90 gün vizesiz.

Mozambik – Kapıda vize uygulaması var. Havalimanında 84 $ karşılığında 30 günlük tek girişli vize alınabiliyor.

Myanmar – Online vize uygulaması var. Gitmeden önce Myanmar e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 28 gün için 50 $ karşılığında yapılabiliyor.

Nepal – Kapıda vize uygulaması var. Sınır kapılarında ve havalimanlarında vize uygulaması var. Vize ücretleri 15 gün 25 $, 30 gün 40 $ ve 90 günlük vize 100 $ olarak üç farklı seçenekle sunuluyor. Gitmeden önce online almak isterseniz Nepal e-vize sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

Nikaragua – 90 gün vizesiz.

Niue – 30 gün vizesiz.

Özbekistan – 30 gün vizesiz.

Palau – 30 gün vizesiz.

Panama – 180 gün vizesiz.

Paraguay – 90 gün vizesiz.

Peru – 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Ruanda – 90 gün geçerli kapı vizesi için 50 $ ödemeniz gerekiyor. 30 gün geçerli Ruanda e-vize sitesinden 30 $ ödeyerek de alabilirsiniz.

Sao Tome ve Principe – 15 gün vizesiz.

Saint Kitts ve Nevis Adaları – 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Saint Lucia – 42 gün vizesiz.

Saint Vincent ve Grenadinler – 30 gün vizesiz.

Senegal – İnternetten online vize veriyor deniliyor ama maalesef visasenegal.sn internet sitesi açmıyor.

Seyşeller – 90 gün vizesiz.

Sırbistan – 90 gün vizesiz.

Singapur – 30 gün vizesiz.

Sri Lanka – 30 gün geçerli vizeyi ülkeye gitmeden önce Sri Lanka e-vize sitesinden yapabilirsiniz. Önceden yapılan e-visa başvurusu için giriş-çıkışta geçerli 35 $, havalimanında vize başvuru yaparsanız da 40 $ ödemeniz gerekiyor.

Sudan – 30 günlük kapı vizesini Hartum Uluslararası Havalimanında 105 $ karşılığında alabiliyorsunuz.

Suriye – 90 gün vizesiz.

Svaziland – 30 gün vizesiz.

Şili – 90 gün vizesiz.

Tacikistan – 45 gün geçerli vize 50 $. Ülkeye gitmeden önce Tacikistan e-vize başvurusunu sitesinden yapabilirsiniz. Ayrıca Duşanbe Havalimanı’ndaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’nın konsolosluk bürosundan 60 gün geçerli vize de alınabiliyor.

Tanzanya – 90 gün geçerli kapı vizesi için havaalanlarında turistik amaçlı vizeler 50 $, iş amaçlı vizeler ise 200 $ harç karşılığında vize veriliyor.

Tayland – 30 gün vizesiz.

Tayvan – 30 gün geçerli olacak tek girişli vizeyi Taoyuan Uluslararası Havalimanından giriş yapmaları şartıyla alabiliyorsunuz. İşlemler sırasında dönüş bileti ibraz etmeniz, vize müracaat formu doldurmanız, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmeniz ve 800 Tayvan Doları işlem harcı ödemeniz gerekiyor. Taoyuan Uluslararası Havaalanı dışındaki havaalanlarından giriş yapacaksanız önceden vize almanız gerekiyor.

Togo –  Kapıda vize uygulaması var. Togo girişi vizeleri, Togo’nun kara sınır kapılarında ve Lomé Havaalanı’nda ücreti karşılığında alınabiliyor.

Tonga – 31 gün geçerli ücretsiz kapı vizesini havalimanında alabiliyorsunuz.

Trinidad ve Tobago – 30 gün vizesiz.

Tunus – 90 gün vizesiz.

Turks ve Caicos Adaları – 90 gün vizesiz.

Tuvalu – 30 gün vizesiz.

Uganda – 90 günlük vize için 50 $ ödemeniz gerekiyor. Yolculuk öncesinde Uganda e-vize sitesinden başvurunuzu yapıp, ödemenizi tamamlamış olmanız lazım. Ayrıca Uganda’ya seyahat etmek için aşı zorunluluğu bulunuyor, aşı kartınızı da girişte gösteriyorsunuz.

Ukrayna – 60 gün vizesiz. Pasaportsuz seyahat edebilirsiniz ancak sadece yeni çipli TC Kimlik Kartı ile giriş yapabiliyorsunuz.

Umman – 30 günlük kapı vizesi. Umman e-vize için sitesinden başvuru yapalabilirsiniz. 30 günlük turist vizesi 20.000 Umman Riyali.

Uruguay – 90 gün vizesiz.

Ürdün – 90 gün vizesiz.

Vanuatu – 30 gün vizesiz.

Vatikan – 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz. İtalya içerisinde konumlandığı için öncelikle Roma’ya gitmeniz gerektiğinden Schengen vizesi şart.

Venezuela – 90 gün vizesiz.

Zambiya – 30 günlük kapı vizesi tek girişli 50$, çift girişli 80$. Vize pulu vuruluyor.

Zimbabve – Kapıda vize uygulaması var. Zimbabve kapı vizesi 30 $, çift girişli 45 $. Vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor.

Bir cevap yazın