Koronavirüs Sonrasında Tatil için Öneriler

Koronavirüs sonrasında Yaz Tatilinde Nereye Gidilir? Türkiye'de Az Bilinen Yerler

2020 Tatil Rotaları
1.56BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Koronavirüs hem dünyada hem de Türkiye’de insanların neredeyse her konuda artık daha farklı düşünmesine neden oldu. Yaz tatilini izole bir ortamda veya çok az kişinin olduğu bir yerde yapmak istiyoruz. Hafta sonu kaçamaklarında ise sessiz ve doğa ile iç içe olmak istiyoruz. Keşfetmenin sonu yok. Hal böyle olunca seyahat etmeye devam edeceğiz.

Bu yazıda koronavirüs pandemisi ile hayatımızdani yeni normalleşme süresince Türkiye’de gezilecek yerlerden bahsedeceğim. Şimdiden hepinize sağlıklı ve iyi tatiller. 🙂

İçerik Başlıkları

Karaburun

Koronavirüs Sonrasında Tatil için Öneriler

İtiraf edelim. Karaburun bugüne kadar birçoğumuz için yolu bozuk veya uzak diye gitmekten vazgeçtiğimiz bir yerdi. Hem sakinliği hem de bozulmamış plajları ve denizleriyle Karabunun koronavirüs sonrasında tatil planlarınıza eklemeniz gereken rotaların başında geliyor. Pansiyon ve otellerin sınırlı olması bu bölgeyi daha da cazip kılıyor. Karaburun otelleri  benim uzun araştırmalarım sonucunda en güvendiğim yer Mordoğan Ayı Balığı Koyu’nda yer alan Barbun Pansiyon oldu.

Karaburun’un denizleri temiz, berrak ve masmavi. Karaburun Belediyesi’nin işlettiği mavi bayraklı bir plaj olan İncirlikoy‘da mutlaka denize girin. Eğer özel tesis isterseniz de hemen yanındaki Arya Hotel’in tesisinden yararlanabilirsiniz. Koyun karşısında küçük bir ada olduğu için İncirlikoy dalga almıyor. Karaburun’da görülmesi gereken diğer plajlar ise Dolungaz ve Badem Bükü. Yarımadanın batı kısmında yol bazı plajlara girişte çok iyi değil. Bunu da göz önünde bulundurun. Gün içinde batı taraftaki plajları keşfettikten sonra gün batımı içinde en iyi adres Sarpıncık Deniz Feneri. Karaburun’a gitmişken dönüş yolunda da Balıklıova‘ya uğrayıp meşhur Balıklıova kurabiyesinden de almayı unutmayın.

Eski Doğanbey

Söke‘ye bağlı eski bir Rum köyü olan Eski Doğanbey açık hava müzesi tadında bir yer. Günümüzde Eski Doğanbey ve Yeni Doğanbey olarak ikiye ayrılmış durumda. Eski Doğanbey, taş evlerin olduğu küçük ve adındaki gibi eski bir rum köyü. Sessiz bir tatil isteyen, ben kitap okumak, kuş sesleriyle uyanmak istiyorum diyorsanız Eski Doğanbey yıl boyunca gidilecek yerlerden. Tarihe tanıklık etmiş, doğayı korumak ve eski değerlerimizi yaşatmak isteyen gönüllü kişiler tarafından restore edilen taş evlerde konaklamak sizi geçmişe götürecek. Yaşamın neredeyse olmadığı Eski Doğanbey’de Fransa’dan ve Almanya’dan gelip ev alan ve yerleşen insanlar var.

Eski Doğanbey’e gelmişken akşam yemeği için Karina Sahil’e gidin ve oradaki mekanlardan birinda rakı-balık keyfi yapın.  Gününüzü değerlendirmek için ise antik liman kenti olan Milet Ören Yeri‘ni rotanıza ekleyebilirsiniz. Doğa yürüyüşü yapmak istiyorsanız hem köyün çevresini hem de milli parkın içindeki parkuru değerlendirebilirsiniz.

Birgi

Koronavirüs Sonrasında Tatil için Öneriler

Sessiz ve doğa ile başbaşa bir tatil istiyorsanız Birgi tam size göre! Yavaş şehir kavramını yaşayabileceğiniz Birgi’de Saliha Hanım Taş Konak‘ta kalabilir ve izole bir tatil geçirebilirsiniz. Geniş ve keyifli avlusunda kitabınızı okurken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Birgi’nin tarihi sokakları da sabah yürüyüşü ile keşfettiğinizde güne pozitif başlayacağınızın garantisini verebilirim. 🙂

Dilerseniz Ödemiş, Tire, Lübbey, Gölcük ve Bozdağ gibi çevresindeki gezilecek yerleri de keşfedebilirsiniz. Tire’nin meşhur pazarından alışveriş yapın, Tire köftesini deneyin. Eğer hafta sonu ise çok az kişinin yaşadığı ve  yeniden canlanmayı bekleyen Lübbey Köyü‘ne gidebilirsiniz. Gölcük Gölü’nü ve etrafını keşfedin. Ödemişli bir ailenin köyü tekradan canlandırmak için açtığı Ninemin Evi’nde kahvaltı yapabilir veya bir şeyler içebilirsiniz. Öğlen veya akşam yemeği için ise mutlaka Kaplan Dağ Restoran’a rezervasyon yaptırın. Son olarak Ödemiş’te tarihi Töngül Pide‘de küçük bir lezzet kaçamağı da yapmadan dönmeyin.

Assos

Assos,  tarihi ile çok özel bir yer. Midilli’ye gidenler bilir ki bu iki bölge birbirine mimari açıdan çok benziyor. Bunda Ayvalık ve civarında mübadele öncesinde yaşayan Rumların payı çok büyük. Günümüzde ise Assos hem tarihi ile hem de kalabalık olmayan plajları ile Kuzey Ege’de tatil yapılacak en iyi ve en izole yer bence. Athena Tapınağı ve Assos Antik Tiyatro mutlaka ziyaret etmeniz gereken tarihi yerler. Buraya gelmişken Assos’un merkezine de uğrayın ve rakı-balık keyfi yapın.  Gün batımını görmek için Türkiye’nin anakaradaki en batı noktası Babakale‘ye gidin.

Assos’ta plaj keyfi için ise en güzel koy Kadırga Koyu. Burada dilerseniz tesislerden faydalanabilir dilerseniz de kendiniz takılabilirsiniz.

Bir cevap yazın