Belgrad’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Belgrad Gezi Rehberi
Ortalama Okuma Süresi: 5 dakika

Belgrad, Balkanlardaki vizesiz en batı şehirlerden biri olmasından dolayı Türklerin ziyaret ettiği en popüler destinasyonlar arasında yer alıyor. Belgrad hakkında seyahatlerinizi daha kolay hale getirecek bir çok bilgiyi bu yazıda sizler için toparladım. 

✌ Belgrad yürüyüş dostu bir şehir mi?

Evet. Öncelikle inişli çıkışlı yolları neredeyse yok denecek kadar az. Şehir merkezi diye adlandırılan ve Osmanlı’dan bir çok esintinin bulunduğu doğu tarafını ve batı tarafını Novi Belgrad(Yeni Belgrad) rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Batı tarafında bloklar arası mesafeler haritada kısa gibi gözükse de aslında fazla. Şehirdeki gezilecek noktalar arasında ise bir çoğu yürüme mesafesinde. Bu yüzden şehir keşfederken toplu taşıma araçlarını her zaman kullanmanız gerekmiyor. Eğer yürümek istemiyorsanız hemen biraz aşağıda ulaşım detaylarını da yazdım.

✈ Belgrad’a Nasıl Gidilir? Vizeli mi? ve Ülkeye Girişte sıkıntılar nelerdir?

Belgrad Balkanlarda en sık ziyaret edilen şehirlerden biri olduğu için bir çok havayolu firması İstanbul’dan yoğun bir şekilde uçuş gerçekleştirmektedir. Sırbistan’a vizesiz bir şekilde sadece uçak biletiniz alarak gidebilirsiniz. Belgrad Havalimanına vardığınızda dönüş uçak biletiniz, seyahat nedeniniz, konaklama belgesi ve kalacağız gün kadar belli bir miktar parayı yanınızda bulunurmanız gerekiyor. Aksi halde Sırp polisi tarafından ülkeye girişiniz izin verilmeyebilir. Maalesef vize istemeyen ülkelerde bu tarz sıkı denetimler oluyor. Bu yüzden belgeleriniz tam olarak gitmenizi şiddetle öneriyorum.

✈ Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşımı

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı‘ndan şehir merkezine bir çok farklı yolla gidebilirsiniz. En uygun olanı otobüs(72) olurken, zamandan kazanmak isterseniz A1 hattını veya grupça seyahat ediyorsanız taksi kullanabilirsiniz.

Vaktim bol ve en uygunu olsun diyorsanız 72 no.lu otobüsü kullanmanız gerekiyor. Bu otobüs sizi Zeleni Venac‘a kadar götürüyor. Bu nokta şehrin aktarma merkezi olarak kullanılıyor. Eğer tekrardan bir otobüse binmeniz gerekiyorsa yine buradan geçen diğer otobüslerle gideceğiniz yöne rahatlıkla gidebilirsiniz.  72 nol.lu otobüs için bilet ücreti 90 Dinar, otobüs içindeki otomatlardan alırsanız 150 Dinar.

Vaktim az, haftasonu gezmesine geldim biraz çabuk olsun diyorsanız o zaman A1 hattını kullanmanız gerekiyor. A1 Slavija Meydanı’na kadar Gidiyor. Burası Zeleni Venac’a göre biraz daha uzak. Eğer gideceğiniz yer Slavija’ya uzak kalıyorsa önceki duraklarda inmelisiniz. A1’de ödeme nakit olarak yapılıyor ve ücreti tek yön için 300 dinar.

Taksi kullanmak isterseniz ortalama 1500 dinar civarında bir ücretle sizi merkeze yani nehrin karşı tarafına geçebilirsiniz. Kaldığınız yerle de alakalı olarak bu ücret daha da yüksek olabilir. Eğer 3 veya 4 kişiyseniz taksi kullanabilirsiniz. Onun dışında taksi pek uygun gözükmüyor. Taksi kullanacaksanız plakasının sonunun TX olmasına dikkat edin ki korsan taksilere binmeyin. Çünkü Belgrad’da taksiler için özel bir renk bulunmuyor.

Paranızı şehir merkezinde bozdurun

Sırbistan’ın para birimi dinar (RSD) ve bu yüzden TL’yi önce Euro’ya sonra da Dinar’a çevirmeniz gerekiyor. Belgrad’a en akıllıca çözüm Euro ile gitmek. Çünkü her dövizcinin en çok işlem yaptığı para birimi Euro. Bu yüzden güzel rakamlar verebiliyorlar. Havalimanında bile bozdursanız çok fazla zarar etmezsiniz. Çünkü para birimi bize göre düşük kalıyor. Havalimanında da bozdurunca “2-3 TL” zaten ne olacak diye düşünebilirsiniz. Ama ben yine size havalimanında sadece şehir merkezine gidecek kadar bozdurmanızı öneriyorum. Şehir merkezinde daha güzel oranlardan paranızı bozduracağınızdan emin olabilirsiniz. Paramızı nerde bozduralım sorusunun cevabı ise bana göre Terazije caddesi üzerinde bulunan dövizciler. Republic Square(Özgürluk Meydanı) yakınında dövizciler farklı rakamlar veriyorlar. Bu yüzden merkezden çok az uzaklaşırsanız daha güzel kurlarla paranızı bozdurabilirsiniz. Bu konuda size Terazije 7’de bulunan dövizciyi önerebilirim.

Bilmenizde fayda var: Bir çok dövizci bizdeki gibi kur bilgilerini kocaman kocaman kırmızı yazıyla göstermiyor. Güncel kuru öğrenmeniz için içeriye girmeniz ve kağıtta yazan güncel kur tablosuna bakmanız gerekiyor. Hangisi daha iyi’yi anlamak için de gittiğiniz günün kur bilgisini not alın. Telefonunza indirebileceğiniz XE uygulaması bu konuda gezi öncesi ve sonrasında sizin baş yardımcınız olabilir. İndirmeyi unutmayın. Gittiğinizde göreceğiniz rakamlara göre iyi veya kötü diye yorum yapabilirsiniz.

Şehir içinde ulaşım

Yazının başında bahsettiğim gibi aslında Belgrad yürüyüş dostu bir şehir. “Bir şehri en güzel yürüyerek keşfedebilirsiniz.” mottosuyla Belgrad’ı da rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Fakat kalacağınız yer veya gece gezmesinden sonra eve dönüş konusunda bir ulaşım aracına ihtiyacınız olabilir.

BusPlus adında bizdeki akbil/kentkart tarzında bir ulaşım kartı bulunuyor. Neredeyse her bir köşede bulunan kiosklardan 250 RSD karşılığında BusPlus kartı satın alıp içine istediğiniz miktarda kredi yükleyebilirsiniz. Eğer ben günlük almak istiyorum derseniz de 1,3 ve 5 günlük seçenekleri de var. Biz toplamda havalimanına da dahil olmak üzere 1 haftada maksimum 6-7  kere kullandığımız için günlük karta ihtiyaç duymadık. Her köşe başında görebileceğini bizdeki büfe tarzı kiosklardan önce akbil kartını satın aldık ve sonrasında içerisine kredi yükledik. Sizlere de tavsiyem ulaşım pahalı olmadığı için bu tarz bir yöntemi kullanabilirsiniz. Ayrıca taksilerinde çok pahalı olmadığını söyleyebilirim. sonu TX ile biten resmi taksileri kullanabilirsiniz.

Bilmenizde fayda var: Yerel insanları gördüğünüzde “ya bunlar ulaşıma para ödemiyor mu” diye düşünebilirsiniz. Sürü psikolojisine kapılmayın. Öğrenciler için aylık ücret ucuz olduğu için hepsi aylık kart kullanıyor. Sırp arkadaşlarımın söylediğine göre çalışan insan için aylık ücret 30 euro civarında olduğu için bazı insanlar bunu protesto edip(pahalı buluyorlarmış) almıyor ve kullanmıyormuş. Fakat ciddi bir kesimin aylık kartı olduğu bir gerçek ve bu yüzden otbüslerde kartları okutmaları gerekmiyor. Ulaşım ucuzken 3-5 lira kar edeceğim diye 100 TL’nizden olmayın. Genelde hafta içi kontrol olmuyor fakat haftasonu kontrole denk gelme olasılığınız bir hayli yüksek. Şimdiden uyarayım.

Bilmenizde fayda var: Telefonunuza Eway uygulamasını indirirseniz şehir içinde A noktasından B noktasına nasıl, hangi ulaşım aracıyla kaç dakikada gidebileceğinizi detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Şehir bu tarz konularda eksik olduğu için bu altın değerindeki uygulamayı gitmeden önce telefonunuza indirin. Aksi halde “E şimdi şuraya gidicez ama nasıl?” diye kara kara düşünebilirsiniz. Hem iOs hem de Android versiyonu bulunmakta.

Musluk suyu içiliyor mu?

Evet içiliyor fakat önerir miyim? Hayır. Musluktan su içmek güvenli fakat suyun kalitesini kötü bulduğum için önermiyorum. İstanbul’da arıtılmış su kalitesizliği gibi bir durum var, sanki o tarz sulardan içmiş gibi hissetmiştim. Marketlerde suyun fiyatları normal olduğu için suya para ödememek size geziniz sırasında çok kar ettirmeyecek. Bu konuda son tercih sizin tabiki de.

Alışveriş

Market: Eğer bir ev tutmuşsanız ve market alışverişine ihtiyacınız varsa Maxi, Shop&Go ve Aroma gibi bir çok küçüklü büyüklü marketler sizleri bekliyor. Çevrenizde kesinlikle birine rastlarsınız, zorlanmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca bu marketler şehri turlarken çokça karşınıza çıkacak.

AVM: Şehirde bir çok AVM bulunuyor. Usce, Delta, Millenium ve Merkator AVM’yi başlıca gidebileceğiniz yakın konumdaki gri binalar olarak adlandırabiliriz. Alışveriş yapmak gibi bir düşünceniz varsa, hemen o fikri bir kenara bırakın. Genel olarak ürünlerin fiyatları Türkiye’den %10 – %20 daha pahalı. Bir kaç Türk markası da faaliyet gösterdiği için kendiniz deneyimlemek isterseniz bir tanesine girip fiyatına bakabilirsiniz.

Hediyelik: Magnet ve bardak en çok bulunan ürünler. Onun dışında t-shirt ve tasarım ürünleri de bulunuyor. Kişisel fikrim Belgrad’dan hatıra olarak sadece bardak ile dönmeniz. Ben bardaklarını çok beğenmiştim.

Duty Free: Sırbistan her ne kadar AB üyesi olmasa da Duty Free fiyatları Avrupa ülkeleriyle hemen hemen aynı. Zaten bir çok ürünün fiyatı Avrupa genelinde sabitlendiği için hiç bir ülke o fiyattan aşağıya veya yukarıya satmak istemiyor. İç pazar(marketler) mı Duty Free mi ucuz sorusunuz cevabına gelince hemen hemen aynı diyebilirim. Benim tavsiyem; Eğer markette bulduğunuz ürün fiyatı Türkiye pazarına(iç veya duty free) göre ucuz ise ve siz kar ettiğinizi düşünüyorsanız Duty Free’deki fiyatını düşünmeden alın. Çünkü Duty Free fiyatları Avrupa standartlarına benzer olduğu için hangi üründe kampanya var veya hangi ürün indirimde diye kesin bir şey yok.

Mutfak

Belgrad’a gittiğinizde yemek konusunda sorun yaşamayacaksınız. Balkanların mutfağı bizlere çok benziyor. Tarih boyunca yaşanmışlıklar mutfak kültürüne de yansımış. Sırbistan mutfağı diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi bizlere çok benziyor. Börek ve et olmazsa olmazları. Börekleri yoğurt ile yiyorlar. Bizdeki ne katı yoğurt ne de sıvı ayran. Tam orta karar, kaşıkla çırpılmış yoğurt düşünün. Börekleri bu yoğurtlarlı içerek yiyorlar veya üzerine serpiyorlar. Bizdeki köfte orda olmuş cevapcici. 🙂

Bonus: Belgrade Free Walking Tour

Haftasonu gezmesi olarak gittiğimiz en yoğun destinasyonlardan biri Belgrad. Hal böyle olunca şehri hızlıca keşfetmek adına sağda solda neler var, bu şehrin tarihi neymiş, Osmanlılar burada neler yapmış ve şuanda bunların izleri neler gibi soruların ve diğer bir çok sorunun cevabını bulabileceğiniz Belgrade Free Walking Tour‘a katılabilirsiniz. Bugüne kadar bir çok Free Walking Tour’a katılmış biri olarak Belgrad’dakini çok interaktif  buldum. Tur sırasında geleneksel içkileri Rakija ikramı, tur sonunda yapılacaklar listesi ve kartpostal gibi küçük jestlerle sizleri mutlu ediyorlar. Düzenledikleri bir çok ücretli-ücretsiz tur bulunmakta ve ücretsiz düzenledkleri Downtown Tour’a katılmalısınız. Downtown Tour’da şehir merkezini Sırp rehber eşliğinde İngilizce olarak 2 saat boyunca yürüyerek keşfediyorsunuz ve şehir hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Eğer bu bana yetmedi derseniz 20th Century Tour yani 20. yüzyıl turuna katılabilirsiniz. Bu tur daha çok yakın tarihi anlatıyor. Şehirle ilgili daha derin bilgiler almak, savaş yıllarına ve tarihe yolculuk etmek isterseniz ücretli turları olan Underground Secret of Belgrad ve Communist Tour’a katılabilirsiniz.

Bilmenizde fayda var:  Belgrade Free Walking Tour adından da anlaşılacağı gibi ücretsiz. Fakat çalışma prensibi siz eğer turu ve rehberi beğenirseniz bahşiş bırakabilirsiniz. Bu tarz turlarda bütçenize, rehberden aldığınız elektriğe ve turu beğenip beğenmemenize göre belirlediğiniz ücreti bahşiş olarak rehbere tur sonunda verebilirsiniz. Bu işin ederi nedir, ne kadar bırakmalıyız diye düşünürseniz bunun bir kesin cevabı yok. Aynı turda 1 Euro bırakan da 10 Euro bırakanda oluyor. Dediğim gibi bu tamamen sizin rehberden aldığınız elektrik, turu beğenip beğenmeme ve bütçenizle alakalı bir durum. Bu tarz turlarda rehberler tur sonunda sizin ne kadar bıraktığınız görmemek ve daha şeffaf bir ilişki açısından ne kadar bahşiş verdiğinizi görmeyecek şekilde kenara çekiliyor.

Belgrad’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

1 Yorum

  • Bende 21-24 nisan 2019 tarihleri arasında gittim.İnsanları Türklere karşı çok sevecen (memurlar hariç). Dediğiniz gibi gençler ve orta yaşlılar ingilizce biliyor. Türkiye’ye göre sadece alkol anlamında uygun olup yemek,tekstil, teknoloji bunlar aynı hatta bazıları pahalı bile. Ancak ulaşım konusunda gerçekten bilet alınmazsa vay halimize mesela biz son gün almadık ve otobüsten indiriliyorduk az daha sağolsun bir kadın bize parayı bozdu. kişi başı 2000 RDS olup başka para birimi kabul etmiyor memurlar!! Ayrıca işlerini yapmalarına rağmen üslupları çok çirkin açıkcası biz bu konuda turistlere bayağı anlayışlıymışız. bus card almak için kiosklara uğrananabilir, her yerdeler ancak birçoğu size yok diyor aslında sizi anlamadıklarından dolayı bus ticket veya card demek lazım çünkü biri ticket biri card deyince veriyor:) tek günlük 250 RDS’ydi sanırım şoförden tek basımlık alırsanız 115 RSD oluyor, pahalıya geliyor.Ayrıca sakın otobüste kart almadıysanızda boş kartı basmayın anında memurlara sinyal gidiyor ve otobüse bir anda binip size cezayı kesiyorlar.Öyle yürüme mesafeli değil her yer bu arada. Ayrıca en önemlisi biranızı marketlerden alırsanız baya uygun mesela Jelen (kendi biraları) markette 54 RDS, dışarda 200 RSD gibi. ayrıca marketlerden aldıktan sonra fişinizi atmayın şişeleri götürüp depozito alıyorsunuz (maxi, shop&go marketlerde) ama fişi aldığınız markete gitmeniz gerekiyor. 6 biraya 3 bira alıyorsunuz ya da paranızı veriyorlar. Ulaşım konusunda da 72 havalimanından merkeze kadar geliyor ama 1 saatte bir ancak geliyor o nedenle 72 ye binecekseniz dikkatli olunmalı ve iyi hesap yapılmalı. 2 veya 2L hat aynı olup her yere gidebilirsiniz. Akşam yemeği içinde biz lorenza&kakalamba ya gittik, bir tık pahalı ama gitmeye değer.Biz kahvaltıyı evde kaldığımız için marketten alışveriş yapıp kendimiz yaptık çünkü bizim gibi kahvaltı kültürü dışarı da yok malesef. Kuru şeyler yemek istemedik. Kahve fiyatları 150-200 RDS bira ile aynı dışarda 🙂 Bu arada su sorununa gelirsek ROSA marka su bizim suyumuz ile aynı. Ayrıca paranızı mutlaka şehir içinde bozdurun çünkü havalimanı ve avm lerde azcık zararda oluyorsunuz. Ama havalimanında siz yinede tek kişi olarak 10-15 euro bozdurun ne olur ne olmaz. duty free konusunda yeni havalimanı ile beraber giderken alkol alın derim dönüşte alırım diye düşünmeyin çünkü döndüğünüzde fiyasko ile karşılaşıyorsunuz, birçok ürün ve alkol yok. Oranın duty free si de pahalı bu arada bizim dış hat gidişe göre. Bavullara bakıldığını görmedik Sırbistan da ama alkol sınırına göre ayarlayarak yanınızda alıp gidin bence.

Bir cevap yazın