En Güzel ve En İyi Karaburun Plajları

2020 Tatil Önerisi - Karaburun
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

2020 yılının hepimizin üzerine kara bulut gibi çöktüğü bir gerçek. Koronavirüs’ten dolayı artık seyahat tercihlerimiz, alışkanlıklarımız değişti. Aylar süren karantina döneminden sonra yaz aylarının girmesiyle birlikte başlayan normalleşme süreci ise ne yazık ki eski alışkanlıklarımızı sürdürebileceğimiz manasına gelmiyor. İzolasyonun hayatımızda önemli yer tuttuğu şu günlerde peki nasıl bir yaz geçireceğiz? Elbette hiçbir şey eskisi gibi değil ama bu, yazın tadını çıkaramayacağımız manasına gelmiyor. İzmir’e 1 buçuk saatlik mesafede bulunan Karaburun Yarımadası, hem izole olsun hem de denize girebileyim diyenler için şahane bir seçenek. İzmir’in en güzel plajları, pek bilinmeyen Karaburun koyları, keşfedilmemiş popüler mekânları ile Ege Bölgesi’nde dinlenmek ve arınmak için tercih edebileceğiniz en iyi Karaburun Plajları’nda, kalabalıktan uzakta keyif yapabilirsiniz. Üstelik yarımada olması ve yollarının bozuk olması bu dönemde avantaj, çünkü yarımadaya ulaşım 5-10 dk sürmüyor. Bu sebeple ben de, insanların daha az tercih ettiği bu yerin seçenekleriniz arasında olması gerektiğini düşünerek sizin için Karaburun’un sakin ve bozulmamış plajlarını listeledim.

En Güzel Karaburun Plajları

Karaburun Yarımadası, el değmemiş ve çoğu insanın yolları bozuk olduğu için tercih etmediği bir yer. Karaburun’da nerede denize girilir derseniz, doğayla baş başa kalacağınız imkânlar sunan bölgenin denizleri oldukça berrak ve temiz. Coğrafi sebeplerle yerleşim ve otel seçenekleri de oldukça az. Dolayısıyla böyle bir dönemde kafanız rahat bir şekilde gideceğiniz en iyi tatil rotası olabilir.

Otel ve pansiyonların sınırlı sayıda olması ile insanlardan uzakta, huzurla gidebileceğiniz, bence Karaburun’un denize girilecek yerler listesinde olan en güzel plajları sizler için derledim. Öncelikle taşlık olan bölgeye özel aracınız ya da kiralık araçla gitmeniz de yarar var. Yine aynı sebepten yanınıza muhakkak plaj ayakkabısı alın. Organize olan plajlarda pek sorun yaşamayacak olsanız da, organize olmayan plajlara gidecek olursanız mutlaka temkinli gidin; temiz su, yiyecek ve atıştırmalıklarınızı hazırlamadan gitmeyin. Hazırlığınızı tamamladıysanız haydi Karaburun’un şahane plajlarından bahsedelim.

İncirlikoy Plajı

En Güzel ve En İyi Karaburun Plajları

Türkiye’nin Mavi Bayraklı en iyi 10 plajından biri olarak seçilen, Karaburun’da nerede denize girilir dendiğinde en çok bilinen ve organize bir plaj olan İncirlikoy, Karaburun’un merkezinde yer alıyor. Akvaryum Koyu olarak da anılan mavi bayraklı bu koyun denizi, adından da anlaşılacağı üzere tertemiz ve mavinin her tonuna sahip. Oldukça ufak bir koy olduğu için çevresi çoğunlukla dalga almayan bu sakin koyu, özellikle çocuklarınızla geliyorsanız tercih edebilirsiniz. Koyda bulunan belediyeye ait tek işletmede yemek, duş ve tuvalet ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, ayrıca plajda şezlong ve şemsiye imkânın da yararlanabilirsiniz. Malum süreçte ya erken saatlerde ya da haftaiçi giderek daha boş bulabileceğiniz bu plajın keyfini sürebilirsiniz. Eğer burada yer bulamazsanız kayalık bir yerin üzerine kurulan iskeleye sahip olan Arya Hotel’i de tercih edebilirsiniz.

Manal Koyu

Balıklıova ve Mordoğan arasında bulunan ve Mordoğan koylarından biri olan Manal Koyu, Karaburun Yarımadası’ndaki diğer plajlara kıyasla bilinen bir plaj. Mordoğan plajları içinde organize olan bu plajda yiyecek-içecek, tuvalet ve duş ihtiyaçlarınızı rahatça karşılayabiliyorsunuz. Plajdaki şemsiyeler de belediyeye ait ve ücretsiz fakat sınırlı sayıda olduğu için sabah erkenden gitmenizi tavsiye ederim. Geniş değil, uzun bir plaja sahip olan Manal Koyu’nda kıyı ve suya girişi taşlık olsa da ilerisi kum. Son olarak Manal yazlık bölge olduğu için çevrede çok sayıda ev var, kalabalığın durumuna göre tercihinizi buradan yana belirlemeniz daha uygun olabilir.

Ardıç Plajı

Çocuklu ailelerin tercih ettiği plajlardan biri olan Ardıç Plajı’nın uzun ve kumlu bir sahili var. Karaburun’un Mordoğan bölgesinde, halk plajı olan bu denizin suyu oldukça berrak ve temiz. Ayrıca halk plajı dışında beach club olarak işletilen başka bir bölümü daha var. Tabii çok fazla tercih edilen bir plaj olması sebebiyle kalabalığa rastlamamaya özen göstermek gerekiyor. Plajda bulunan şemsiyeler ücretsiz ama kendi havlu ve şemsiyelerinizle de sahilde izole bir bölgeye yerleşebilirsiniz. Ayrıca plajda belediyenin işlettiği bir kafe mevcut.

Boyabağı Koyu

Oldukça sakin olan Boyabağı Koyu, kalabalıktan uzakta denize girebilmek için ilk tercih edeceğiniz yerlerden biri olabilir. Üstelik suyun rengi ve temizliğine diyecek yok. Sahili oldukça dar olduğu için pek tercih edilmeyen bu sakin ve dalgasız koy, hafta sonları bile çok fazla misafir ağırlamıyor. Sınırlı alana sahip olan sahilde şezlong ya da şemsiye de bulunmuyor. Fakat plajda iki işletme var, denize girdikten sonra buralarda vakit geçirmeniz mümkün. Dahası, fiyatları da oldukça uygun. Karaburun’un bu güzel koyunda Özen Abla’nın Yeri ve Maki Boyabağı mekânlarından birini tercih ederek bahçesinde vakit geçirebilir ya da yemek, kamp ve kafe imkânlarından faydalanabilirsiniz.

Tuzla Koyu

En Güzel ve En İyi Karaburun Plajları

Yersiz yurtsuz olan bu koyda organize bir plaj yok. Bir tabelası bile olmayan bilinmez bir koy burası. Karaburun Yarımadası’nın Batı yakasında kalan Karareis ve Küçükbahçe arasındaki ana yoldan görebileceğiniz bu koyda organize bir plajı bırakın, yol dahi yok. Patikadan plaja inebiliyorsunuz. Dolayısıyla eğer bu plaja gitmek isterseniz hazırlıklı olmanızı, yemek ve su stokunuzu yapıp öyle gelmenizi tavsiye ederim. Denize gelince gittikçe derinleşen ve muhteşem bir mavi renge sahip. İnanılmaz derecede sakin ve güzel olan bu bölgede vakit geçirmeye doyamayacaksınız.

Badem Bükü

Özellikle kamp severlerin ilgisini çekecek bu plaj oldukça insandan uzak bir bölgede yer alıyor. Sessiz ve münzevi bir yer olan plaja ulaşmak için Karaburun merkezinden aracınızla 40 dakika yol almanız gerekiyor. Parlak Köyün’nden sonra 10 km giderek plaja ulaşabilirsiniz. Yolların çok düzgün olmadığı ve kimsesiz sayılan Badem Bükü, organize bir plaja sahip değil. Kum plajı, tertemiz ve cam gibi denizi ile keyifle vakit geçirebileceğiniz plajda hiçbir işletme yok. Yine hazırlıklı gitmeniz gereken bu plajda öğleden önce deniz sakin olsa da, öğleden sonra genelde dalgalı ve rüzgarlı oluyor.

Hamzabükü

En Güzel ve En İyi Karaburun Plajları

Karaburun merkeze olan mesafesi 15 km olan Hamzabükü, oldukça sakin bir yer. Doğa ile iç içe ve sessizce kendinize vakit ayırabileceğiniz bu plajda huzurla yüzebilirsiniz. Kamp için de uygun olan Hamzabükü’ne denize girmek için gidecek olursanız şemsiyenizi, yemeğinizi ve sandalyenizi almanızı öneririm. Çünkü her ne kadar çevrede birkaç ev olsa da plajda tesis yok. Hamzabükü’nün merkezden uzaklığı sebebiyle çok az sayıda insanın uğrağı olması, bu dönemde burayı tercih etmeniz için iyi bir seçenek olarak görünüyor.

Dolungaz Koyu

En Güzel ve En İyi Karaburun Plajları

İzmir’deki en iyi kamp alanlarından biri olan doğayla baş başa kalabileceğiniz Dolungaz Koyu’na bayılacaksınız. Denizi oldukça temiz fakat hem plaj hem de denizin girişi taşlık ve kestaneli. Bu yüzden deniz ayakkabılarınızla gelmenizi öneriyorum. Ayrıca Dolungaz Koyu’nda aracınızı tepede ücretsiz bir şekilde park edebiliyorsunuz..
Karaburunda’da bilinen, bölgenin kamp alanı Şirin Baba Camping. Bu Camping’in ön tarafında bulunan koy, kayalıklarla çevrili bir havuzu andırıyor. Tabii tamamen her şeyi kendinizin halledeceği şekilde bir kamp yapmanız da mümkün, ki bence epey keyifli.

Yeniliman Sahili

Karaburun’dan sonra en büyük yerleşim yeri olan Yeniliman Sahili’nde genelde yerleşimciler oluyor. Oldukça sakin olan bu sahilde bir şeyler atıştırabileceğiniz minik bir işletme var. Hafta sonu kalabalığından kurtulmak için hafta içi gitmenizi tavsiye ederim. Denizi çakıllı fakat çok temiz, deniz ayakkabınızı yanınıza alırsanız gayet güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın