Hakkımda

Barcelona'da bisiklet kiraladım!

Merhaba ben Can, tanıştığımıza memnun oldum. ✌ 

☞ Ben Kimim?

Can Bilgiç, Kadıköy, İstanbul doğumlu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Kronikgezgin’i aktif etmeden önce Türkiye’nin neredeyse yarısını gezme fırsatı bulmama rağmen o zamanlar küçüktüm ve internet bu kadar gelişmemişti. Ailevi ve çevresel faktörlerden ötürü bir çok şehri ve ülkeyi gezme fırsatı buldum. Şimdi onları burada farklı bakış açılarıyla aktarmaya çalışıyorum. Ayrıca Ağustos 2015 – Şubat 2016 tarihleri arasında İsveç’in güneyinde bulunan Karlskrona’da Erasmus yaparak eşsiz bir deneyim kazandım. Bu süre boyunca bir çok hafta sonu yakın şehirlere gezilerle geçti. Erasmus süresince Avrupa’da 6 ülke ve 20’den fazla şehri gezme fırsatı buldum. Şuanda Huawei Türkiye’de Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaktayım.

☞ Gezme dışında?

Üniversite yıllarından itibaren hotel, restoran, oyun, e-ticaret gibi çeşitli sektörlerdeki işletmelerde sosyal medya, web tasarım, dijital pazarlama gibi alanlarda danışmanlık verdim. Şuanda global bir markanın Türkiye’deki dijital pazarlama operasyonunu ve web sitesini yönetiyorum.

Zomato‘da veya Google’da gittiğim yerlerle ilgili yorum yapıyorum. Kafamı dağıtmak için de video oyunları oynuyorum.

✈ Nasıl bu kadar çok gezebiliyorum?

Hakkımda

Hepimiz gezginlere bu soruyu soruyoruz değil mi? Ben nasıl geziyorum açıklayayım. Her yeni telefon çıktığında ilk alan biri değilim. Her zaman en lüks yerlerde yemek yemiyor veya her akşam bir mekana gitmiyor/dışarı çıkmıyorum. Sadece en beğendiğim yerlerde yemek yiyorum. Orta seviye bir mekana 3 kere gitmektense iyi bir mekana 1 kere gidiyorum. En rahat ettiren kıyafetleri giyiyorum, zengin gösterenleri değil. Bu evrenin bir sonraki adımı araba almamaya dönebilir ve böylelikle vergi, muayene, benzin gibi diğer giderlerden de kurtulabilirim. İngiliz bir atasözü der ki; “It is all about priorities.” yani hayatınızı önceliklerinize göre şekillendirirsiniz. Uçak biletlerimi ve gezideki diğer harcamalarımı da daima öncesinden planlayarak sırayla almaya özen gösteriyorum. Gezeceğim yeri uçak biletinin uygunluğuna göre değerlendiriyor ve bu sayede görmediğim yerlerden en uygunu hangisiyse ona gidiyorum. Puan/mil uygulamalarını, banka ve kredi kartı kampanyalarını daima takip ediyor, sağda solda biriktirdiğim ne varsa onların hepsini gezi bütçeme aktarıyorum.

✈ Hayalimdeki rotalar

Küçük yaştan beri gezen biri olarak her insanın görmek istediği yerler vardır. Benim en çok merak ettiğim ve gitmek istediğim listesinde bulunan yerler;

Kuzey Işıkları – 2015’te gittim.
Barselona – Bence yaşanılası en iyi şehir. İki kere gittim.
Tokyo – Şenzen – Şangay – Henüz gidemedim. 🙂

☞ Gezerken hangi ekipmanları kullanıyorum? 

Fotoğraf çekmek için Nikon D5300, günlük fotoğraflar için iPhone XR kullanıyorum.

Beni Instagram‘daki @kronikgezgin hesabımdan takip edebilir, seyahat ile ile ilgili merak ettikleriniz sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın