Yunanistan Kapı Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Kapıda vize ile 7 güne kadar Yunan Adaları'nı keşfedin!

Yunanistan Kapı Vizesi Nedir
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Batı komşumuz Yunanistan‘a ait Yunan Adaları her yaz sezonunda tatil için cazibe merkezi oluyor. Hemen yanı başımızda olsa da Yunan adalarına gitmek için vizeniz olması gerekiyor. Yunanistan, Şengen Vizesi’nden ayrı olarak belirli bir dönem için kapıda vize uygulaması ile Yunan Adaları’na seyahat edecek turistlere kolaylıklar sağlıyor.

Bu yazımda, Yunanistan Kapı Vizesi nedir, Yunan Adaları Kapıda Vize nasıl alınır, kapı vizesi ücreti ve hangi Yunan adalarına kapıda vize ile gidebilirsiniz gibi detaylardan bahsedeceğim.

Kapıda Vize Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunan Adaları’nı kısa süreli turistik seyahat edebilmesi için oluşturulmuş Şengen vizesizden farksız, prosedürü çok daha kolay olan tek girişli verilen vize tipidir. Kapıda vize ile Yunan Adalarına tek girişli, maksimum 7 gün kalış süreli vize alabilirsiniz.

2020 tatil sezonu için kapıda vize uygulaması 30 Eylül 2020’ye kadar sürüyor. Bu tarihe kadar aşağıdaki Yunan Adaları’na gitmeyi planlıyorsanız kapıda vize alabilirsiniz.

Yunanistan Kapı Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti 

2020 yılı için kapı vizesi ücreti yetkişkinler için 55 €’dur. 0-12 yaş çocuklar için ise 20 €’dur.  Yunanistan kapıda vize ücreti feribot biletini satın aldığınız seyahat acentasına ödenmektedir. Vize ücreti bazı adalarda ve acentalarda farklılık gösterebilir.

Örneğin Midilli adasına gitmeyi düşünüyorsanız, Turyol‘dan feribot biletinizi aldıktan sonra vize için de yine Turyol ile görüşmeniz gerekiyor.

Kapıda Vize ile Seyahat Edebileceğiniz Yunan Adaları

Yunanistan Kapıda Vize ile Türkiye çıkışlı 6 adaya seyahat edebiliyorsunuz.

Sakız Adası ⇔ Çeşme

Samos ⇔ Seferihisar / Kuşadası / Bodrum

Rodos ⇔ Bodrum / Fethiye / Marmaris

Meis ⇔ Kaş

Midilli ⇔ Ayvalık / Çanakkale

Kos ⇔ BodrumYunanistan Kapı Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Yunanistan kapı vizesini seyahat edeceğiniz adaya ulaşım hizmeti sağlayan feribot firması aracılığı ile alabilirsiniz. Şengen vizesine göre işlemler daha kolay sürmekte ve daha az evrak istenmektedir. Yunanistan Kapıda Vize uygulaması 1 Nisan ile 30 Eylül tarihleri arasında geçerli oluyor. Her sene her iki ülke ve AB arasında yapılan imzalar sonrasında bahar döneminde başlıyor ve yaz sezonunun bitiminde sona eriyor.

Kapı vizesi için başvuru evraklarını seyahatinizden önce, vizeyi alacağınız turizm acentasına teslim etmeniz gerekiyor. Elden veya kargo yolu ile belgelerinizi ulaştırdıktan sonra tek yapmanız gereken sonucu beklemek. Bu süreçte evraklarınızı seyahat tarihinizden 7-10 gün öncesinde ilgili acentaya teslim etmeniz gerekiyor.

Kapıda vize için Turyol veya Ertürk firmalarını tercih edebilirsiniz.

Yunanistan Kapı Vizesi Evrakları

Kapıda vizeye başvurmak istiyorsanız aşağıdaki evraklarla birlikte, feribot biletinizi aldığınız firmaya 7-10 iş günü öncesinde iletmeniz gerekiyor. Konuyla ilgili en güncel bilgiyi yine feribot firmalarından alabilirsiniz.

 1. Pasaport
 2. Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının fotokopisi
 3. 2 adet son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf
 4. Nüfüs cüzdanı fotokopisi
 5. Doldurulmuş ve son sayfası imzalanmış Yunanistan Kapı Vizesi Başvuru Formu
 6. Gidiş ve dönüş tarihi belli feribot bileti
 7. Otel rezervasyonu

Notlar:
– Pasaportunda KKTC damgası olanlar Yunanistan’a giriş yapamıyor.
– Pasaport geçerlilik süresi 3 aydan az, 10 yıldan eski olmamalı.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Yunan Adaları’na yaz tatili için gideceğiz. Kapıda Vize’ye mi yoksa Normal Vize’ye mi başvursak?

İkisine de başvurabilirsiniz. Eğer amacınız sadece yaz tatili için Yunanistan’a gitmek ise Kapıda Vize en iyi seçenek olacaktır. Çünkü hem daha ekonomik hem de prosedür olarak sizleri yormayacak. Tek girişli olduğu için yaz tatili dışında yurt dışı planınız yoksa ben de Kapıda Vize’yi öneriyorum. Eğer Avrupa’da başka bir rotaya seyahat planınız varsa veya “gidebiliriz” gibi bir en ufak bir düşünceniz varsa Şengen vizesine başvurun.

 • Günübirlik de gitsek vize gerekli mi?

Evet gerekli. Yunan Adaları, Yunanistan’a bağlı ve doğal olarak o topraklarda 10 dakika bile bulunmak için vize gerekiyor.

 • Günübirlik gitmeyi önerir misiniz?

Hayır önermem. Günübirlik gittiğinizde feribotun karşı kıyıya yanaşması ve sizin gümrükten geçmeniz saat 11:00’i buluyor. Akşam feribotu da 18:00’de veya ona yakın bir saatte. Bu kadar az bir zamanda bir adada ne yapabilirsiniz ki? Chios’a gittiğinizde limanda hediyelik dükkanlara bakıp, öğre yemeği yemekten başka bir şey yapamayacağınız bir zaman dilimi bu. 4-5 saat için harcadığınız paranın ne kadar da doğru olduğu tartışılır.

Yunan Adaları Kapıda Vize için en doğru ve en güncel bilgi kaynağı Yunan Adaları’na ulaşım hizmeti sağlayan feribot firmalarıdır. Tatil planınızı yaparken ve feribot biletlerinizi alırken, ilgili firmadan destek talep ettiğinizde gerekli yardımcı sağlayacaklardır. Şimdiden hepinize iyi tatiller! 🙂

2 yorum

 • Biz Rodosa 4 gecelik Ekim ayında gitmek istiyoruz .Marmaris feribot ile gidip gelecağız ve orada hayvan seven bir hotelde kalmak istiyoruz acaba yardımcı ola bilirmısınız. Benim İngiliz passapotum var eşim Türk passapotu var vize lazım mı?

Bir cevap yazın