Midilli Adası Gezi Rehberi

Yunanistan'ın en büyük üçüncü Adası Lesvos Gezi Rehberi

Molyvos LimanMolyvos Liman
Ortalama Okuma Süresi: 5 dakika

Chios ve Samos’a gidip Lesvos‘a gitmemek olmaz diyerekten Yunan Adaları’nda sıra Lesvos’a yani Midilli’ye gelmişti.

Ayvalık’ın karşısında bulunan adanın adı aslında Lesvos ve merkezi de Midilli. Feribotlar da doğal olarak merkeze gittiği için genel olarak bizde Midilli diye biliniyor. Ben de başlığı Lesvos Gezi Rehberi olarak yazmak isterdim fakat malumunuz google’da milletimiz Midilli diye aratacak. Bu yüzden de rehberde Lesvos adını daha çok göreceksiniz. Yunan Adaları’nın en büyük üçüncü adası olan Lesvos’ta bir hafta boyunca nasıl gidilir, geçişler, araba kiralama, nerede kalınır, hangi bölgeleri gezmeli, açıkçası neler yaptık bir çok bilgiyi içeren dolu dolu bir rehber hazırladım.

Feribot Yolculuğu & Pasaport Kontrolü & Araç Kiralama

Ayvalık Liman’dan kalkan Turyol feribotlarıyla Midilli’ye ulaştık. Biletlerimizi online olarak aldığımız için gidiş dönüş için kişi başı 30 euro olan bilete 25 euro ödedik. Turyol online bilet alımında 5 euro indirim sağlıyor. Midilli’ye en uygun Turyol feribotlarıyla gidebilirsiniz. Sizde gitmeden önce biletinizi online alırsanız hem indirimden faydalanmış olursunuz hem de bilet alma ve ödeme prosedürleriyle vakit kaybetmezsiniz. Gideceğiniz gün limanda bulunan Turyol ofisinde check-in yaparak feribota binebilirsiniz.

Midilli Adası Gezi Rehberi
Turyol ile Ayvalık – Midilli

Yaklaşık 1 saat 20 dakikalık keyifli bir yolculuğun ardından Midilli’ye vardık. Yolculuk boyunca hem Turyol yetkilileriyle güzel muhabbet ettik hem de kendilerinden Midilli için bir kaç öneri aldık. Yunan Adaları’nın olmazsa olmazı feribottan ilk inip pasaport kontrolünde sıranın en önünde olmak kesinlikle bir avantaj. Biz bir hafta boyunca doya doya gezeceğimiz için koşuşturmaca yapmak yerine bu vakti feribotta ve limanda keyif yaparak değerlendirdik. Eğer günübirlik gidiyorsanız feribottan ilk grupta inmenizi öneriyorum.

Midilli Adası Gezi Rehberi

Pasaport kontrolünün ardından limanda bizi (daha önceden internet aracılığıyla anlaştığımız) Kosmos Rent a Car firma yetkilisi bekliyordu. Adımın yazılı olduğu bir kağıtla bekleyen kişiyle buluştuktan sonra hemen aracı teslim aldık ve bir hafta sonra tekrar burada görüşmek üzere limandan ayrıldık. Düldül adını verdiğimiz Kia Picanto araca haftalık toplam 140 Euro(günlük 20 euro) ödedik. Fakat yaz sezonunda ve daha kısa süreli araç kiralamada fiyatlar 40 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Bu yüzden mutlaka gitmeden önce mümkünse de ilk önce halletmeniz gereken şey: Araç!

Midili gezimizde ilk olarak adanın kuzeyine gitmeyi tercih ettik. Limanda aracımızı teslim aldıktan sonra direkt olarak benzinimizi doldurarak Petra’ya doğru yola çıktık. Petra ve Molyvos adanın en turistik yerlerinden olduğu için merkezi es geçip Petra’da Little Bird‘de konakladık.

Benzin İstasyonu Önerileri: Ada’da bolca BP ve hatrı sayılır kadar Shell bulunuyor bu yüzden diğer firmaların fiyatlarını 2 cent daha ucuz görüp almaktansa güvenilir yerlerden kaliteli benzin almanızı öneriyorum. Zaten BP veya Shell’in fiyatları da diğer yerlere göre pahalı değil, ortalama benzer fiyatlarda oluyor.

Petra, Molyvos & çevresi  (Kuzey) 

Midilli Adası Gezi RehberiMidilli merkezden yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonrasında Petra’ya vardık ve otele yerleşip hemen Molyvos’u keşfetmek için yeniden yola çıktık. Petra ile Molyvos arası arabayla 5 dakika sürüyor. Molyvos Petra’ya göre daha turistik ve hem gündüz hem de akşam kendinize aktiviteler bulabilirsiniz. Petra ise daha çok konaklama seçeneği bulunan, sahil tarafında da yine plaj ve restoranların olduğu bir sahil kasabası. Molyvos Petra’ya göre daha hareketli oluyor. Gün içerisinde plajı ve tepede bulunan serin cafeleri, akşam üstünden sonra da sahil kenarında bulunan cafe ve restoranlar kasabanın canlı kalmasında etkin rol oynuyor.

Molyvos’a vardığımızda ilk olarak yürüyüş yaparak kasabayı keşfetmek oldu. Kasabanın girişinde büyük bir ücretsiz otopark bulunuyor. Buraya Düldül’ü park ettikten sonra sahil tarafından tepeye doğru hediyelik eşya dükkanları ve cafelerin arasından yavaş yavaş yürüyerek Molyvos’u keşfettik. Girişte 2 Euro’ya satılan magnetler tepeye doğru çıktığınızda 1 Euro’ya kadar düşüyor.

Midilli Adası Gezi Rehberi

Blue Fox ise manzarasıyla ve lezzetli ürünleriyle kaliteli bir pasta-cafe. Özellikle güneşin tepede olduğu zaman burada manzaranın keyfini çıkararak dinlenebilirsiniz. Liman kısmında ise daha çok balıkçı restoranlarının olduğu ve akşam saatlerinde hareketliliğin burada olduğunu fark ettik. Yine ön araştırmalarımız sonucunda akşam yemeği için Octopus’a rezervasyon yaptırdık. Özellikle bayram zamanları adada fazla Türk turist olmasından dolayı mekanlarda yer bulmak zorlaşıyor. Bu yüzden gideceğiniz zamana göre rezervasyon durumunu göz önünde bulundurmanızı öneriyorum. Deniz manzaralı ilk masayı kapmanın mutluluğuyla yolumuzu Molyvos Kalesi’ne çevirdik. Kaleye yürüyerek çıkabilirsiniz fakat önermiyorum. 35-40 derecede kendinizi kanter içinde bırakmaya gerek yok. Bu yüzden otoparktan aracımızı alıp tepeye çıktık. Tepede muazzam bir manzara var.

Midilli Adası Gezi Rehberi

Plomari & Vatara (Güney)

Plomari, ünlü uzo markası Barbayanni’nin hem müzesinin hem de fabrikasının olduğu bir köy. Ayrıca diğer markaların fabrikaları da burada ve bunun nedeni de Plomari’nin zamanında hem liman olarak kullanılması hem de yakınlarda olan Lisvoli ve çevresinin bir anason cenneti olması. Genellikle Plomari’ye uzo alışverişi ve müze ziyareti için gidiliyor. Biz de buraya hem fabrikayı ve müzeyi görmek hem de alışveriş yapmak için uğradık. Barbayanni Midilli’de doğmuş ve adını dünyaya duyurmuş bir marka. Ayrıca Türk rakısına da en çok benzeyen marka olarak biliniyor. Fabrikayı bizdeki gibi öyle çok büyük bir yer olarak düşünmeyin. İki katlı standart ve ortalama büyüklükte bir binada üretim yapılıyor. Fabrikayı ziyaret ettiğinizde en çok tüketilen uzo markasının basit ve standart bir fabrikada üretim yapıyor olması sizleri çok şaşırtacak.

Yunan Adaları’nda farklı uzo markaları bulunuyor. Gittiğiniz adaya özgü uzolar satılıyor ve servis ediliyor. Mesela Samos’ta Barbayanni bulamazsınız. Orada Samos’un ünlü uzo markası olan Frantzeskos (veya diğerleri) satılır ve servis edilir. Midilli’de de Barbayanni ve Mini gibi markalar bulunur.
Midilli Adası Gezi RehberiFabrikada ücretsiz tadım yapabilir ve uzo satın alabilirsiniz.

Midilli’de Uzo Alışverişi: Barbayanni fabrikasına gidebiliyorsanız gidin ve hem oradaki üretimi görün hem de alışverişinizi direkt olarak üreticiden yapın. Fakat günübirlik gidiyor veya güneye inecek zamanınız yoksa Midilli merkezde bulunan marketlerde de uzo satın alabilirsiniz. Fabrika’da uzo fiyatları(70 lik) 10,70 Euro iken markette bu fiyat 11-12 Euro civarında oluyor. Bazı markette de yine 10-11 Euro arasında bulabilirsiniz. Nereden alırsanız alın Türk rakısından daha uyguna alacağınız kesin.

Midilli Adası Gezi Rehberi

Daha sonrasında alışverişimizi yapıp yolumuzu Vatera’ya çevirdik. Vatera ise tartışmasız Midilli’nin en iyi plajı konumunda bulunuyor. 7 km uzunluğunda olan bu plajı sevmemek mümkün değil. Buraya gittiğinizde sizleri bir kaç tane beach cafe karşılıyor. Bu plajlara herhangi bir giriş ücreti ödemeden girebilir ve hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Biz Midilli’de sadece burada uzun süre plaj keyfi yapabildik. Karar verme mekanizması olarakta Foursquare’den en yüksek puana sahip olan Thalassa‘ya gittik. Plajı kumlu ve tesiste duş, kabin, şemsiye ve şezlong ücretsiz veriliyor. Yeme-içme fiyatları da son derece normal ve herkesin rahatlıkla alabileceği tarzda. ( 2 Adet fantaya 5 euro ödedik.) Lesvos’un en berrak deniz ve temiz suyu burada diyebilirim. Genelde turkuaz denizler diğer Yunan Adaları’nda bulunuyor ve Lesvos’ta denizler genel olarak lacivert. Fakat Vatera’da renkler biraz daha açık. Zaten burası Yunanistan’ın en uzun plajlarının başında geliyor.

Vakti olanlara Bonus: Agiasos Köyü

Midilli Adası Gezi Rehberi

Eğer ne yapsak, nereyi görsek diyorsanız ve vaktiniz de varsa kesinlikle Midilli’den Kalloni’ye giderken sol tarafta kalan Agiasos Köyü’ne uğrayınız. Tepelik olan bu köye girdiğinizde ilk olarak sizi sol tarafta şirin baba-oğul işletmesi olan bir seramik dükkanı karşılıyor. Buraya girdiğinizde el yapımı çok güzel ürünler bulabilirsiniz. Köye devam ettiğinizde de samimiyetiyle, cana yakınlığıyla köy halkı sizleri karşılayacak. Bir çok kişi Agiasos’u Şirince’ye benzetiyor fakat bence burası tamamıyla bambaşka. Çünkü burada halk size bir şey satmak için uğraşmıyor. Türkiye’de maalesef yolda yürürken satış yapmak için bir çok yolu izleyen köy halkıyla karşılaşabiliyoruz. Burada ise durum böyle değildi. Özellikle köye doğru çıkarken solda seramik, magnet vb. bir çok hediyelik eşyayı bulabileceğiniz dükkanın sahibi çok samimi ve satışla alakasız olarak biz dükkanın önünden geçerken Türk olduğumuzu tahmin ederek merhaba diyerek köyde neler bulabileceğinizi, ne alabileceğimizi tek tek bizlere anlattı. Köye çıktığınızda da yine bir çok hediyelik eşya dükkanına uğrayabilir, cafelere oturabilir ve Madonna’nın kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Biz köyde yaklaşık giriş çıkışlarla birlikte 1 saat harcadık ve köyden ayrılırken iyi ki de buraya uğramışız diyoruz.

Ayvalık’ın karşısında bulunan Lesvos daima yanı başımızda bizleri(sizleri) bekliyor. Yapmanız gereken tek şey pasaportunuzu ve vize durumunuzu ayarlamak. Onun dışındaki her şeyi rahatlıkla dilerseniz Turyol’un sağladığı turlarla veya kendiniz organize ederek adada keyifli ve rahat bir tatil yapabilirsiniz. 

Lesvos ile ilgili herhangi bir sorunuz olduğunda Facebook veya Instagram sayfalarım aracılığı ile iletişime geçebilir ve merak ettikleriniz sorabilirsiniz. 

Bir cevap yazın