Mavi Şehir Şafşavan Gezilecek Yerler

Şafşavan Gezi Rehberi

Şafşavan Gezilecek Yerler
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Şirinler köyüne mi geldik yoksa Fas‘a mı diye aklımızı yitireceğimiz türden güzellikte bir yer Şafşavan. Fas’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor ve bunu gerçekten hak ediyor. Mavi şehir Şafşavan Fas’ın belki de en turistik küçük şehri diyebiliriz.

Rif dağlarının eteklerinde iki dağ arasına kurulmuş olan Şafşavan’ı Fas’ın diğer şehirlerinden ayıran bir özelliği var. Oda şehrin tamamen mavi ve beyaz tonlarında olması. Bunun nedeni de şehrin Yahudiler tarafından kurulmuş olması. Musevi dininde mavi kutsal renk olarak kabul gördüğü için evler maviye boyamış. Şuanda da bu kültür kendiliğinden devam ediyor ve turistik bir hal almış durumda.

Şafşavan Gezilecek Yerler

Mavi Şehir Şafşavan Gezilecek Yerler

Şafşavan için bir gün ayırabilirsiniz. Genelde iki gece kalanlarda oluyor ama bu tamamen sizin seyahat programına bağlı bir durum. İki gecenin genel olarak Fas’a gelen turistik bir kişi için fazla olacağını düşünüyorum. Biz dinlenmeyi Fez şehrinde yapmayı tercih ettiğimiz için burada bir gece konaklamalı kaldık. Genel olarak mavinin etkisinde kalıp sadece sokakları gezseniz de olur.

  • Manzara noktası ve gün batımı için; Mosquée Bouzâafar
  • Köy Meydanı ve alışveriş için; Kasbah
  • Ras El Maa Şelalesi; Tepelik bir yer, biz gitmedik ama öneriyorlar.
  • Mavi sokaklarda kaybolun

Şafşavan’da nerede kalınır? 

Mavi Şehir Şafşavan Gezilecek Yerler
Biz Fez’den geçerken Şafşavan’da bir gece Riad Rifandalus‘da konakladık. Booking üzerindeki yorumları ve konumundan dolayı burayı seçtik diyebilirim. Otelin önündeki cadde çok işlek ve her yere yakın. Şafşavan’ın meşhur Instagramlık köşelerinden biri de otelin hemen biraz ilerisindeki sokakta yer alıyor. 🙂
Mavi Şehir Şafşavan Gezilecek Yerler

Kahvaltı, Fas standartlarına göre kabul edilebilir. Eğer büyük şehirde ve zincir bir otelde kalmıyorsanız beklentilerinizin normal seviyede olması gerekiyor. Otelin terası bulunuyor ve kahvaltınızı çok güzel bir manzaraya karşı yapıyorsunuz.

Eğer rezervasyonunuzu Booking üzerinden yapacaksınız, %10 para iadesi almak için Booking %10 para iadesi indirimini kullanın.

Şafşavan’da ne yenir?

Tabiki de kuskus ve tajin. Fas’ın geleneksel yemeklerini burada da bulabilirsiniz. Hatta burası daha yerel bir yer olduğundan dünya mutfağından ürünler göremeyebilirsiniz. Biz gezimiz sırasında tajin ve kuskus komasına girmemek adına hakkımızı burada kullandık. Çünkü bir önceki durağımız olan Fez ve bir sonraki durağımız olan Tanca’da zaten istediğimiz yemeği yiyebilecektik.

Cafe Restaurant Sofia: Geleneksel bir restorant. Merkeze çok yakın ve yerel bir yer. Bizdeki esnaf yerleri gibi ve yerel bir aile tarafından işletiliyor. Fiyatları da genele göre uygun.  Biz burada etli ve sebzeli kuskus yemiştik.

Aladdin: Güneşin batışı için güzel bir yer olabilir, lakin sokakda çok kişi bizi buraya yönlendirmek isteyince biz gitmekten vazgeçmiştik.

Şafşavan’a nasıl gidilir? Şehir içi ulaşım nasıl?

Mavi Şehir Şafşavan Gezilecek Yerler

Fas’a gittiğinizde araba kiralamanızı öneriyorum. Zira şehirler arası mesafeler hem fazla hem de ülkedeki toplu ulaşım bizdeki gibi değil. Otobüs ile Fez, Casablanca veya Tanca’dan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Otobüs için CTM ve Supratours’a bakabilirsiniz. Biz araba ile Fez’den Şafşavan’a geçmiştik. Yollar çok iyi değil, tek şeritli, bu yüzden dikkatli sürmeniz gerekiyor.

Şafşavan tepelik bir yerde olduğu için şehir içerisine araçla giriş yapılmıyor. Arabalar tepenin başına kadar geliyor ve sonrasında iş tamamen yayan olarak devam ediyor. Otel tepelik bir yerde ise eşyalarla çıkmak biraz yorucu olabilir. Biz bir gece kalacağımızdan sadece ihtiyacımız olan eşyaları aldık ve gerisini arabanın bagajında bıraktık. Ayrıca akşam yemeği, yürüyüş ve gezmek için de dışarıya çıktığımız için yine arabanın önünden bir kaç kez geçme durumumuz oldu.

Şafşavan’da otopark: Şehrin girişinde, Hotel Parador’un önünde bir otopark var. Güvenli olması için arabanızı oraya koyabilirsiniz. Genelde burada yer bulmak zor olabiliyor, çünkü aynı zamanda otelde burayı kullanıyor. Biz burada yer bulamadık ve hemen karşısındaki yolun kenarına koymuştuk ve günlüğüne 30 dirhem ödedik. Otopark konusunda sıkıntılı bir şehir olduğunu söyleyebilirim ama şehirden ayrılana kadar arabanızı kımıldatmayacak olmanız işin pozitif tarafı.

Mavi Şehir Şafşavan Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın