Fas Seyahatiniz Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Fas Seyahati Hakkında Bilgiler
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

Fas kendine has mistik havasıyla dışarıdan bakıldığında çok güzel bir ülke olarak gözüküyor. Fakat ne zaman Fas’a seyahat etme fikri akıllarda oluştuğunda Fas güvenli mi, sokaklar temiz mi, kadınlar nasıl giyiniyor gibi akıllara çok çeşitli konular geliyor. Fas’a gitmemiş bir kişi için ülke çok kötü, pis ve güvensiz. Fakat Fas’a seyahat ettiğimizde anladık ki aslında Fas böyle bir ülke değil. Fas, bana göre turistik olarak gezilebilecek en güzel ülkelerden biri. Her şehrinde farklı bir hava ve farklı kültürlere sahip.

Bu yazıda Fas’a seyahat etmeyi düşünenler için Fas’a gitmeden önce bilmeniz gerekenlerden, Fas’tayken size daha rahat hissettirecek bilgilerden, Fas’ta araç kiralama, Fas’ta araba kullanma ve alışveriş gibi çeşitli konulardan bahsedeceğim.

Fas Seyahatiniz Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Fas’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler:

  • Fas, T.C vatandaşlarından vize istemiyor. Ülkeye girişte sadece kişisel bilgileri ve seyahat detaylarını içeren küçük bir form dolduruyorsunuz.
  • Fas’ın para birimi Dirhem. Ülkeye Euro ile gidip, güvenli döviz bürolarında paranızı Dirhem’e çevirebilirsiniz.
  • Marakeş ve Fez mutlaka görmeniz gereken iki şehir. Sahra Çölü Merzouga, Mavi Şehir Şafşavan ve Tanca’yı da planınıza eklemenizi tavsiye ederim.
  • Fas’a ne zaman gidilir? Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Fas çok sıcak. İdeal zamanlar Mart, Nisan ve Eylül, Ekim.
  • Çöl deneyimi için illa tur ayarlamanıza gerek yok, Sahra Çölü’ne arabanızla kendiniz de gidebilirsiniz. Araba ile Merzouga’ya gittikten sonra günübirlik veya 1-2 gece konaklamalı planınızı yapabilirsiniz. En az bir gece konaklamanızı tavsiye ediyorum.

Fas Pahalı mı? Fas Gezi Maliyeti

Bu sorunun cevabı için kesin bir yanıt vermek doğru olmaz. Çünkü Fas her konuda hem en altı hem de en üstü görebileceğiniz bir ülke. Bu yüzden de Fas’ta yapılacak harcama biraz daha kişisel taleplere göre belirleniyor. Konfor, hijyen ve güvenlik koşullarını düşündüğünüzde iyi fiyatlı Riadları tercih etmelisiniz. Hosteller veya 5-10 Euro’ya olan yerleri önermiyorum. Airbnb üzerinden de rahatlıkla riadlara bakalabilirsiniz. Ortalama 25 Euro/günlük şeklinde Fas’ta kalacak bir otel bulabilirsiniz. Lüks bir yerde konaklamak isterseniz de Fas’ta lüksün sınırı yok! Sokak lezzetlerini 1-2 Euro’ya deneyebilirsiniz, meydanlarda veya souq denilen merkezlerde bolca sokak tezgahını göreceksiniz. Fakat burada hijyen koşullarını sorgulayacağınızdan eminim.
Fas seyahatimiz boyunca genel olarak sokakta sadece taze sıkılmış portakal suyu içtik diyebilirim. Genelde yeme-içme konusunda hem orta veya lüks cafe/restoranları veya riadları tercih ettik. Eğer ortalamanın biraz üstünde bir seyahat düşünüyorsanız Fas’ta hem konaklamaya hem de yeme-içmeye biraz fazla harcamanız gerekecektir.

Fas güvenli mi?

Fas Seyahatiniz Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Her şehir ne kadar güvenliyse, Fas’ta güvenle seyahat edebileceğiniz ve gezerken keyif alacağınız bir ülke. Biz, Fas’a gitmeden önce bir çok kişi tarafından güvensiz ve pis olduğu için tepki aldık. Anlayamıyorduk. Sonuçta, sadece 12 gün Fas’a seyahat edecektik. Hatta bir kaç yerde fotoğraf makinası ile sokağa çıkmamamız, boynunuzdan çaldıklarını yazıyordu. Fakat Fas’a ilk adım attığımızda, Kazablanka Havalimanı’nda bunun böyle olmadığını anladık. Evet, Fas bize göre daha değişik, sonuçta her ülkeyi Avrupa beklentisi ile gezersek seyahatten keyif alamazdık. Tüm seyahat boyunca güvenlik konusu aklıma sadece gece yarısı ve büyük şehirlerin kalabalık meydanlarında geldi. Marakeş’te xxx Meydanı’nda dikkatli olmaya çalıştık. Fez’de souqlar arasında dolaşırken daima yavaş ve temkinli olduk. Aracımızı park ederken hep otoparkları tercih ettik. Gittiğimiz şehirde kaldığımız otelin güvenlik önerilerini de dinledik.

Fas’ta Araç Kiralama

Ülkenin güzellikleri olduğu kadar ticari ilişkililerde müşterilere farklı davranan bir çok firma var. Bu yüzden biz, Fas’a seyahat etmeden önce aracımızı global bir marka olan Europcar’dan kiraladık. Bu konuda yerel firmalardan birinden de kiralamayı düşündük fakat bir kaç yerde okuduğumuz deneyimlerden sonra “acaba hangi yerel firmada sorun yaşamayız, hangisine güvenebiliriz?” düşüncesini oluşturdu. Hal böyle olunca da 12 günlük Fas seyahatimiz için Europcar’dan orta segment bir araç kiraladık. Günlüğü yaklaşık 30 Euro’ya denk geliyordu, ve uzun süre kiraladığımız için %25 civarında bir indirim yaptılar ve bir üst sınıf araç verdiler. Aracı Kazablanka Havalima’nında teslim aldık ve tekrardan havalimanında teslim ettik. Fas’ta araç kiralama konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise deposito. Aracı kiralarken kredi kartıma yaklaşık 5000 TL bloke koyuldu. Bu Avrupa’ya göre çok fazlaydı. Bu yüzden Fas’a seyahat öncesinde kredi kartı limitlerinizi ayarlamalısınız.

Fas’ta Araç Kullanmak, Otopark ve Haritalar

Fas Seyahatiniz Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Araç kullanmayı seven biri olarak Fas’ta araç kullanırken hiç zorlanmadım. Şehirler arası yolculuklar çok rahattı. Sadece büyük şehirlerde, şehir merkezi sıkıntılı çünkü trafik tamamen random ilerliyor. Işıklar var fakat motor, bisiklet, araç, otobüs vs. düzen yok. Özellikle de 3 şeritli yolda şerit aralarından giden ve her iki taraftan da gelen motorlar zorladı diyebilirim. Araç kullanırken beni zorlayan bir şey de insanlar oldu. Çünkü karşıdan karşıya geçmek için her yeri kullanıyorlar. Hem motorları hem de insanları kontrol etmek gerekiyor. Aynı şekilde yaya iken de karşıdan karşıya geçmek kolay değil. Özellikle Marakeş şehir merkezi genelinde böyle. Küçük şehirlerde, geniş yollarda, ve yoğunluğun az olduğu yerlerde bu tarz problemler yok.

Fas seyahatimiz boyunca en çok dikkat ettiğimiz konu otopark oldu. Aracın kiralık olmasından değil, eğer başımıza bir iş gelirse bu konuda sorumluluk almak, ceza ödemek veya hasarı karşılamak gibi problemlerin çözümünün kolay olmamasından dolayı. Çünkü araca bir şey olsa yapılacak işlemin ne kadar yasal olacağı, ücretin nasıl belirleneceği gibi kriterler bizi düşündürdü. Bu yüzden de aracı hem ücretli otoparklara veya yol kenarındaki parklara koyduk. Genel olarak büyük şehirlerde yol kenarları dahil olmak üzere her yer paralı. Bazen giyimli resmi belediye çalışanı, bazen değnekçi… Alışverişte olduğu gibi, yol kenarına parklarda da şu kadar süre kalacağım zaten, şu kadar yapıver şeklinde pazarlık yapabilirsiniz.

Google Maps, Fas’ta iyi çalışıyor. Biz gitmeden önce telefona başka haritalarda yüklemiştik fakat Google Maps bizi yanıltmadı.

Fas’ta Alışveriş

Fas alışveriş konusunda da farklı bir deneyim sunuyor. Fiyatı belli olmayan ürünler herkese farklı fiyatlarla söyleniyor ve bu yüzden de kesinlikle ve kesinlikle pazarlık yapmalısınız. Bir çantaya sırf Avrupa’dan geldiğiniz için ederinin 3-5 katından başlıyorlar. Olay algıda bitiyor. Mesela bir satıcı bizi İspanyol sandı ve “Bunlar Avrupalı verebilir 30-40 Euro” düşüncesiyle çantanın fiyatını çok yüksekten açtı. Biz daha sonra Türk olduğumuzu söyleyince “tamam o zaman size çok güzel indirim yapacağım” diyip çantanın normal fiyatına indi. Bu konuda Türkiye’den geldiğinizden de bahsetmelisiniz. Çünkü Faslılar Türkiye’yi çok seviyor ve onlar için Avrupa aslında Türkiye diyebilirim. Ürünlerin üzerinde fiyat yazsa da yazmasa da pazarlık yapmayı deneyiniz. Günün sonunda aldığınız ürünü gerçekten iyi fiyata mı yoksa pahalıya mı aldığınızı düşünüyorsunuz ve bunu da bilemiyorsunuz. 🙂 Eğer bu konuda deneyim kazanmak istiyorsanız “kesinlikle almayacağınız bir ürün” için pazarlık yaparak başlayın. Böylelikle hem kültüre daha hızlı alışabilirsiniz.

Fas’a gittiğinizde ise deri çantalar, hasır ürünler, baharatlar ve el yapımı geleneksel ürünlerden alabilirsiniz.

Fas Gezi Rotası ve Gezilecek Yerler

Fas Seyahatiniz Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Fas’ta görmeniz gereken en önemli şehirler Marakeş, Şafşavan, Fez ve Merzouga. Fas için gezi rotası oluştururken haritada bir yuvarlak çizmeyi düşünebilirsiniz. Kazablanka veya Marakeş’ten başlayarak Merzouga, Fez, Şafşavan ve Tanca’yı gezebilirsiniz. Marakeş, Fas’ın mistik havasını görebileceğiniz en iyi şehir. Şafşavan, mavi beyaz sokaklarıyla turistlerin fotoğraf çekmek için uğradığı dağlık bir şehir. Sahra çölü deneyimi için de Merzouga’ya gitmelisiniz. Fez ise Fas’ın iç kısmında olmasına rağmen Marakeş gibi hem mistik ve otantik hem de biraz daha Avrupai diyebilirim. Yol üzerinde Ifrane’ye uğrayarak küçük İsviçre’yi gezebilirsiniz. Tanca’ya kadar giderseniz de dönüş yolunda Şafşavan gibi sokaklarıyla ünlü Asilah‘ı gezebilirsiniz.

12 Günlük Fas rotamız hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Mavi Şehir Şafşavan gezi rehberi yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın