12 günlük Fas rotamız

1.71BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

Uzun süredir hayalini kurduğumuz uzak rota yolculuğumuz belli oldu. Fas’a gitmeye karar verdik. Uzun süredir Avrupa’yı gezdiğimiz için artık farklı kültürler keşfetme ve farklı rotalar görmek adına ilk adımı Fas üzerinden atmaya karar verdik.

Neden ilk uzak rota olarak Fas?

Gidebileceğimiz rotalar arasında hem zaman olarak hem de maddi açıdan en iyisi Fas olduğu için. Aklımızda Ürdün, Tayland, Sri Lanka, Hong Kong ve Malezya gibi alternatifler bulunuyordu. Gitmeyi düşündüğümüz Eylül ayının Fas için ideal zaman olması ve uçak biletlerinin bizegayet uygun olmasından dolayı Fas’a biletlerimizi aldık ve araştırmalarımıza başladık.

Fas için uçak biletlerine 15kg bagaj ve ikramlı kişi başı gidiş dönüş 1400 TL ödedik. Bize göre uygundu. Fiyatlar Avrupa üzerinden aktarmalı ortalama 1000 TL civarına düşse de bizim vizemiz olmadığı için direkt uçuş yapmak zorundaydık. Bu yüzden de hiç düşünmeden Eylül ayı için Temmuz ayının ortasında biletlerimizi aldık.

Seyahat Sigortası

Fas ilk Avrupa dışı uzak rotamız olduğu için seyahat sigortası yaptırmayı düşündük. Nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz ve 12 gün için kişi başı 12 Euro’ya seyahat sigortamızı yaptırdık. Genelde Avrupa için sadece ilk vize alımında zorunluluktan dolayı seyahat sigortası yaptırıyorduk. Sigorta fiyatları da genelde aynı fiyatlar oluyor ve 1-2 euro düşük yapmak için milyon tane sigorta firmasına fiyat sormak bana göre değil. Bu yüzden Fas için de hiç uğraşmadan Tema Sigorta’dan gerekli sigortamızı yaptırdık.

Fas vizeli mi?

Fas’a vizesiz bir şekilde gidebilirsiniz. Türk vatandaşları 90 güne kadar vizesiz bir şekilde ülkeyi gezebiliyor. Ülkeye girişte ve çıkışta doldurulan bir kağıt olmuyormuş. Bakalım ülkeye girişte bizleri neler bekliyor? 🙂

Fas Rotamız

İlk gün İstanbul’dan Casablanca uçacağız ve yuvarlak çizerek 12. günde tekrardan Casablanca havalimanında sona erecek bir rota oluşturduk. Bu rotayı hazırlarken de öncelikle Türk içeriklere sonrasında da İngilizce içeriklerle bakarak en iyi nasıl değerlendirebiliriz bir kritiği yaptıktan sonra aşağıdaki rotada karar kıldık.

 


(Fas’taki ilk 6 günümüzün rotası)

A: Casablanca Havalimanı
B: Marakeş
C: Essaouira
D: Quarzazate
E: Boulmalne Dades
F: Tinghir
G: Merzouga
H: Fes

(Fas’taki son 6 günümüzün rotası)

A: Fes
B: Şafşavan
C: Tetuan
D: Tanca
E: Asilah
F: Rabat
G: Casablanca
H: Casablanca Havalimanı

Fas Programı

1.gün: Casablanca Havalimanı’na varış, araç kiralama ve direkt Marakeş’e hareket

İstanbul’dan gece yarısı kalkacak olan uçak ile Casablanca’ya gece yarısında varacağız. Gümrük, bavul, sim kart ve araç kiralama işlemlerinin ardından direkt olarak Marakeş’e gitmeyi planlıyoruz. (2.5 saat – 220 KM) Marakeş’e sabahın erken saatlerinde varacağımız için gezmek için dolu bir günümüz olacak. Bu yüzden de önce otelin yerine bir bakıp check-in saatine kadar şehirde turlamayı ve keşfetmeyi planlıyoruz. Keşif sonrası otele yerleşme, Marakeş’te akşam gezmesi, yemek ve kültür keşifleri derken günü noktalayacağız(tur programlarındaki gibi oldu di mi hahaha). Belki Couchsurfing üzerinden bize ulaşan birileriyle buluşuruz.

2.3 Gün: Marakeş ve Günübirlik Essaouira

Marakeş’te 3 gün konaklama yapacağız. Yolculuk otele yerleşme ve şehri keşfetme derken ilk günümüzü noktalamıştık. İkinci günde Marakeş’i biraz daha derinden keşdeceğiz.

Üçüncü günümüzü günübirlik gezi olarak Marakeş’in batısındaki balıkçı kasabası Essaouira’ya ayıracağız. UNESCO Dünya Mirası listesinde olan ve Game of Thrones’un da çekimlerinin yapıldığı Essaouira Türkçe Suvayr olarak biliniyor. Portekiz esintilerinin yoğunlukta olduğu bir yer. Hatta Lizbon’daki Belem Tower’ın benzerini de burada görmek mümkün. Hem de genel olarak diğer şehirlere göre daha az turistik kalıyor. Bu da sevdiğimiz bir olay ve biraz daha yerel bir halk göreceğimizi umuyoruz.

4.gün: Ouarzazate – Boumalne Dades – Tinghir

2 gün Marakeş ve günübirlik Essaouira gezimizin ardından 4.gün sabahında Marakeş’ten ayrılacağız. İlk olarak 200 km doğusundaki Quarzazate’ye uğrayacağız. Yüksek Atlas Dağları’nı takip edecek olan bu yolculuğumuzda da güzel manzaralar yakalayacağımızı düşünüyoruz. Buraya gitmemizin amacı bu şehrin Fas’ın film endüstri merkezi olması. Çöl temalı bir çok yabancı firma ev sahipliği yapan Quarzazate’ye yol üstü uğrayacağız ve Boulmalne Dades’e devam edeceğiz.

120 KM’lik yolun ardından günümüzü Dades’te veya Tinghir’de noktalayacağız. Airbnb üzerinden kupon kodumuzu kullarak 1 gece ücretsiz konaklamayı düşünüyoruz. Burada konaklamamızın nedeni ertesi gün yapacağımız çöl turuna yakın olması. Genelde turlar büyük şehirlerden başlıyor, sabahtan akşam üstüne kadar arabayla yolculuk yapılıyor. Biz bu yolu kendimiz giderek tura Merzouga’da başlayacağız.

Bir çok kaynakta Fas’ın güney-doğusunda yer alan Zagora’da da çöl turlarını öğrendik fakat buradaki çölün taşlı olması ve giden kişilerin olumsuz yorumlarından dolayı direkt olarak listemize Merzouga’yı ekledik.

5. gün: Tinghir ve Merzouga’da çöl turu başlangıcı 

Otelden erken check-out yapıp Tinghir’de biraz turlayıp hemen yola çıkmayı planlıyoruz. Tinghir – Merzouga arası 200 km ve yolculuk yaklaşık 3 saatimizi alacak.

Çöl turları akşam üzeri 3 gibi başlıyormuş. Bu yüzden de 3’ten önce Merzouga’da olmayı düşünüyoruz. Şimdiden tavsiye üzerine Booking üzerinden Merhaba Camp‘a rezervasyon yaptırdık (Artıway kullanarak %4 iade de aldık oh mis). Beklentilerimiz develerle çöle ulaşmak, gün batımını izlemek ve diğer tura katılan turistlerle güzel bir akşam yemeği ve eğlence. Çölde uyumak kesinlikle farklı bir deneyim. Merakla bekliyoruz.

6.gün: Çöl’de geçen günün ardından Fes’e yolculuk 

Çölde uyandıktan sonra güneşin doğuşunu görmek için sabah erken saatte kalkmayı planlıyoruz. Genelde de takip ettiğimizde kahvaltı öncesi bu tarz yürüyüş ve fotoğraf çekimleri yapabiliyormuşuz. Güneşin doğuşunu izledikten sonra kampta(yani çölde) kahvaltı yapıp yolculuğa hazırlanacağız. Çünkü rotamızın tam orasında arabayla yolculuk yapacağımız en fazla gün olacak. Çünkü Merzouga – Fes arası yaklaşık 500 km ve 7 saatimizi alacak. Bu sırada da Ifran’da mola verebiliriz.

Fes’e vardığımızda akşam olacak. Otele giriş, akşam yemeği ve çok az şehir merkezini yoklamanın ardından direkt olarak dinlenmeyi düşünüyoruz. Fes’e vardığımızda gezimizin tam yarısını bitirmiş olacağız. Yol yorgunluğu da eklenince en güzel şeyin dinlenmek olacağını düşünüyoruz. Çünkü ertesi gün Fes’i keşfedeceğiz.

7. gün: Fes

Bugün tamamen Fes’i gezmek için ayıracağız. Büyük bir şehir ama aslında her yerin pazar alanı gibi olduğu söyleniyor. Karmaşanın içinde kendimizi bulabiliriz. Bloglardan okuduğumuzda burada bir günün yeterli olduğu kanısına vardık. Gün boyu Fes’i gezdikten sonra tekrar otelde dinlenme ve gezimizin ikinci yarısına dinç bir şekilde başlamak istiyoruz.

8. gün: Fes (Günübirlik Meknes)

Fes’e 60 km uzalıkta bulunan Meknes şehrini günübirlik gezmeyi düşünüyoruz. Meknes dönüşü yine Fes’te konaklayacağız. (Meknes’i es geçip günü Fez’de geçirmeye karar verdik. Yemek kursuna katılarak geleneksel yemekleri Tajine’in nasıl yapıldığını öğrendik.

9.gün: Mavi Şehir’e yolculuk – Chefchaouen 

Sabah kahvaltısı ve otelden check-out sonrasında Fas’ın en meşhur şehirlerinden Şafşavan’a doğru yola çıkacağız. Yaklaşık 200 km ve 3 saatlik bir yolculuğun ardından mavi şehre ulaşmayı hedefliyoruz. Gecelemeyi burada Riad Rifandalus‘da yapacağız. Booking, TripAdvisor, Google gibi bir çok yerde çok yüksek puanı olmasından dolayı burada kalmayı tercih ettik. Rezervasyonumuzu Booking üzerinden yaptık. (Burda da Artıway üzerinden mis gibi %4 iade aldık.)

10. gün: Tetuan üzerinden Tanca

Sabah tekrardan Şafşavan’da biraz takıldıktan sonra yola çıkmayı planlıyoruz. İlk durağımız Tetuan olacak. Sonrasında de Fas’ın en kuzey şehri olan Tanca’da konaklayacağız. Cebelitarık boğazına karşı bir kahve içeriz artık. 🙂

(10. günün etkisi midir, yol yorgunluğu mu bilmem Tetuan’ı es geçtik ve günümüzü Tanca’da geçirdik.)

11. gün: Rabat ve Casablanca

Tanca’yı keşfettikten sonra yolumuza sahil tarafından devam edip gün içinde Rabat’ı gezmeyi planlıyoruz. Bir çok yerde Rabat ve Casablanca için fazla gün ayırmayın denmiş ve bizde o arkadaşlara güvenerekten Casablanca’da sadece 1 gece konaklama yapacağız ve 1.5 gün gezme şansımız olacak. Yol üzerinde Asilah’ta mola verebiliriz gibi gözüküyor.

12. gün: Casablanca 

Dönüş günümüzde de erken kalkıp Casablanca’yı turlamayı planlıyoruz. 2. Hasan Camii, eski şehir ve bir kaç noktayı gezdikten sonra dönüş yolculuğuna geçeceğiz. Öğlen 14:00’a kadar gezme şansımız var. Fas gezimizi noktalayarak gümrük ve duty free işlemlerinin ardından İstanbul’a doğru yola çıkacağız.

7 Ağustos 2017
Not: Bu içerik gezi sonrasında ters birşey olması durumunda tekrardan düzenlenecek. 

Bir cevap yazın