Sığacık Çevresindeki En İyi Plajlar

Turkuaz denizin keyfi en güzel nerede çıkar?

Sığacık Plajları
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Türkiye’nin ilk yavaş şehri Seferihisar gün geçtikçe gelişiyor. Bu gelişmelerle birlikte en çok gelişen bölge de Sığacık. Deniz tatili konusunda diğer bölgelere alternatif olan ve popülerliğini her gün arttıran Sığacık’ta organize plaj sayısı maalesef yeterli değil. Hal böyle olunca çevre semtlerin plajları tatilciler için iyi bir alternatif oluşturuyor.

Akkum plajı

Sığacık Çevresindeki En İyi Plajlar
Akkum Plajı Sığacık’a en yakın ve en popüler plaj olarak göze çarpıyor. Büyük bir koyda bulunan plajda hem belediyeye ait tesis hemde özel işletmeler bulunuyor. Sığacık’ta turkuaz denizin keyfini çıkartmak istiyorsanız adresiniz Akkum olmalı. Akkum’un dezavantajı Sığacık’a çok yakın olduğu için haftasonu ve özel günlerde çok kalabalık oluyor. Akkum’un keyfini çıkartmak istiyorsanız gün batımında gitmenizi öneririm. Ayrıca körfez rüzgarından dolayı Windsurf ve scuba diving gibi su aktiviteleri de yapabilirsiniz. Eylül ayında Akkum Plajı hem durgun oluyor hem de su sıcaklığı yaz aylarına göre biraz daha ılık. Eğer tatilinizi Eylül ayına getirirseniz çok iyi bir tatil yapabilirsiniz.

Konum: https://goo.gl/maps/Y9CAgiQ4X6U2

Akarca plajı 

Sığacık Çevresindeki En İyi Plajlar
Mavi bayraklı Akarca Plajı halk plajı olup ücretsizdir. Yazlıkçı beldesi olan Akarca’da şezlong/şemsiye kiralayabileceğiniz veya tam anlamıyla faydalanabileceğiniz özel tesisler de bulunuyor. Sığacık veya Seferihisar’dan özel araç ile Akarca’ya maksimum 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Uzun bir plaj olduğu için plajın özellikleri de değişiyor. Plajın güzel ve kum olduğu yerlerde genelde cafe veya küçük tesisler var. Sığacık Akkum’a güzel bir alternatif ve sakinlik bakımından da daha iyi olacağını söyleyebilirim. Uzun bir plaj olduğu için Ormancı ve Jandarma tarafında denize girmenizi öneririm.

Konum: https://goo.gl/maps/ymWswgs2t6U2

Ekmeksiz Plajı

Sığacık Çevresindeki En İyi PlajlarUzun yıllardır kapalı olan Sığacık Ekmeksiz Plajı, 2019 yaz sezonu ile birlikte yeniden açıldı. Belediye ile özel bir otel arasında yaşanan problemden ötürü kapalı olan plaj artık açık ve ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Plajda yer alan eski tesis yıkıldığı için plajın çevresi biraz yıkık dökük. Açılmadan önce biraz bakım yapılsa iyi olurdu… Ekmeksiz plajında turkuaz su ve kum bir arada olduğu için bölgedeki en cezbedici plaj diyebilirim. Sığacık Ekmeksiz plajında herhangi bir market, tesis veya tuvalet bulunmuyor. Organize olmayan bir plaj. Cadır kurmayı düşünenler için güzel bir yer.

Konum: https://goo.gl/maps/QAT4SqiKqD6wCemSA

Altınköy plajı

Sığacık Çevresindeki En İyi Plajlar

Haritada bakınca Sığacık’a yakın gözükse de yol olmadığı için Urla üzerinden ulaşım sağlayabileceğiniz Altınköy plajı gün boyunca denizin keyfini çıkarabileceğiniz alternatif bir plaj olarak göze çarpıyor. Arabayla yaklaşık 45 dk’da ulaşabilirsiniz. Altınköy Plajı bir halk plajıdır. Yani tamamen ücretsizdir. Arabanızı ücretsiz park edip, şemsiyenizi havlunuzu alıp elinizi kolunuzu sallaya sallaya girebilirsiniz. Ayrıca plaj içerisinde bir adet işletme bulunmaktadır. Eğer işletmenin hizmetlerinden yararlanmak isterseniz kişi başı 30 TL ücret vererek(hafta içi 20 TL’imiş) şezlong, şemsiye, duş, havuz vb. hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Plajda Belediye’nin yapmış olduğu değişim kabinleri de bulunmakta (duş var mı emin değilim).

Biz Altınköy’e gittiğimizde kişi başı ücret verip beach hizmetinden yararlandık ama işletmeden memnun kalmadık. Çünkü plaj hem büyük hem de kendinize gölge bulabileceğiniz bir çok yer var. Eğer öğleden önce giderseniz büyük bir ağaç altında kendinize yer bulabilirsiniz. Yeme – içme fiyatları da giriş ücreti ödenen bir yer için tatmin edici değil maalesef. Gözleme 10 TL, Patates 10 TL, Bira 15 TL.

Konum: https://goo.gl/maps/3K34Efa8QSA2

Ekmeksiz Plajı

Çok eskiden en iyi plaj olarak bilinen Ekmeksiz şuanda kapalı durumda. 2019 yaz sezonunda tekrardan aktif olacağı söyleniyor. Otel inşaatı yüzünden yıllardır alana giriş yapılamıyordu. Plaj açıldığında burayı da fotoğraflı şekilde güncelliyor olacağım.

Bonus: Selinda Bot Turu

Sığacık Çevresindeki En İyi Plajlar

Sığacık çevresinde organize plaj az olduğu için genelde buraya gelen ziyaretçiler bir gününü bot turu yaparak değerlendiriyor. Çünkü arabayla gidilmeyen, keşfedilmemiş o kadar çok güzel koylar var ki bu koyların tadını sadece bot turu yaparak veya tekne kiralayarak görebilirsiniz. Sığacık’ta ilk bot turu yapan firmalarından olan Selinda hizmete 2002 yılında başlamış. Aile işletmesi ve tekne turu olarak belli bir standartı yakaladıkları için bölgenin en iyi tekne turu yapan firması diyebilirim. Sığacık ile Urla arasındaki koylarda yapılan tekne turu ile Harabeler Koyu, Taş  Ada, Papaz Boğazı, gibi turkuaz koylarda güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Sığacık Çevresindeki En İyi Plajlar

1 Yorum

  • Altınköy plajı çok güzel. Ücretsiz, otopark var. Plaj geniş.. Gün boyu vakit geçirilebilir.

Bir cevap yazın