Sığacık Mekan Önerileri

Sığacık'ta nerede ne yenir? En iyi kahvaltı nerede?

Sığacık'ta nerede yenir?
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Türkiye’nin ilk sakin şehri Seferihisar’ın kıyı kesimi olan Sığacık son zamanlarda Ege Bölgesi’nde en çok turist çeken beldelerin başında geliyor. Kaleiçi ve çevresi gün geçtikçe gelişiyor. Her geçen gün butik otel sayısı artıyor, yeni konsept mekanlar açılıyor. Sizler için rehber niteliğinde olacak bu yazıdaki tüm mekanlar kendi deneyimlediğim ve severek gittiğim yerledir. Sığacık’ta en iyi kahvaltı nerede yenir, en iyi gözlemeyi neresi yapar, akşam yemeği için en iyi balık restoranı hangisidir, canımız dondurma çekti peki nereden alalım gibi sorularınızın cevaplarını rahatlıkla bulabileceğimiz leziz bir liste hazırladım.

Sığacık Kaleiçi Köy Pazarı

Sığacık Mekan Önerileri

Her pazar enfes bir pazar kuruluyor. Yaprak sarma, turşu, envai çeşit reçeller, ev yapımı hamur işi yiyecekler, limonata ve karadut gibi ev yapımı organik içecekler ile bin bir çeşit tatlı seçeneğini bulabileceğiniz bu pazar hem samimi hem de üreticiden direkt olarak sizinle buluşuyor. Ziyaretinizi Pazar günü yaptığınızda göreceksiniz ki Sığacık baya hareketlenmiş. İşte bunun sebebi bu pazar! Taze taze tüketmek için öğleden önce pazara gitmenizi öneriyorum.

Yaprak Sarma – Haşhaşlı Ekmek veya Börek için: Kale kapısından girdiğinizde yol üçe ayrılıyor. Düz karşıya devam ettiğinizde sağ taraftaki ilk teyzeden alışveriş yapabilirsiniz.
Reçel ve taze sıkım meyvesuyu için: Yine aynı sokakta bulunan Delice by Barbara 

La’dude Art Cafe

Sığacık Mekan Önerileri

Sığacık Kaleiçi’nde en iyi gözleme nerede yenir sorusunun cevabı La’dude Art Cafe. Ben İzmir tulumlu gözlemesini çok beğeniyorum. Ayrıca patatesli, peynirli, otlu ve kaşarlı gibi bildiğimiz gözleme çeşitleri bulunuyor. Sığacık’ta sayısız gözlemeci bulunuyor fakat bir çoğu ya hazır yufka kullanıyor ya da içine koyduğu ürünler (taze kaşar, lor peyniri vb.) iyi olmayabiliyor. Bu yüzden La’dude Sığacık’ta en iyi gözleme yapan mekan olarak göze çarpıyor.  Ayrıca pazar günü köylü teyzelerin yaptığı el açması gözlemeler de denenmeye değer. La’dude’yi kahvaltı, zeytinyağlılar ve akşam yemeği için de tercih edebilirsiniz. Mekanın içi yenilenmiş ve her geçen gün kendini geliştiren bir işletme. Serpme kahvaltısı Sığacık’ta yine en iyileri arasında bulunuyor.

Adres: 134. Sokak No:88

Monza House 

Sığacık Mekan Önerileri

İtalyan esintileriyle dekore edilen ve geniş avlusu ile Sığacık Kaleiçi’nde keyifli vakit geçirmek istiyorsanız Monza House’a gidebilirsiniz. Aslında butik otel olarak hizmet veren Monza House’un serpme kahvaltısını şiddetle önerebilirim. Akşam üstü de şarap & peynir yapabilirsiniz. Avlusunda saatlerce oturmak isteyeceğiniz türden bir butik otel.

Adres: 130. Sokak No:28

Rüzgar Gülü & Zeytin Cafe

Sığacık Mekan Önerileri

Sığacık Kaleiçi’nin vazgeçilmez ürünleri börekler, tatlılar ve dolmalar. Her pazar kurulan Sığacık Pazarı son zamanlarda yerini daha çok Kaleiçi’ndeki cafelere bıraktı. Koronavirüs’ten dolayı da artık pazar kurulmuyor. Bu yüzden Sığacık Kaleiçi’nde börek veya tatlı nerede yenir diyorsanız adresiniz burası olmalı. Bir aile işletmesi olan Rüzgar Gülü & Zeytin Cafe’de hafif bir şeyler yemek istiyorsanız da zeytinyağlıları veya dolmaları tercih edebilirsiniz. Melek ve Dilek, iki kardeş cafede çok güzel hizmet veriyorlar. Genç kadın girişimcileri destekliyorum ve Sığacık’a geldiğinizde buradan alışveriş yapmanızı tavsiye ediyorum.

Adres: 127. Sokak No:51

Sevin Pastanesi – Sakızcı Baba Dondurma

Sığacık’a geldiğinizde göreceksiniz ki bir çok çay bahçesi, gözlemeci ve dondurmacı bulunuyor. Günübirlik uğradığınızda, yemek sonrasında veya benim gibi günün her saati dondurma yiyebilen bir bünyeye sahipseniz Sevin Pastanesi’nin dondurmalarını denemelisiniz. Bana göre Sığacık’ın en iyi dondurmasını kesinlikle burası yapıyor. 10’dan fazla çeşit dondurma mevcut ve benim favorilerim; Antep Fıstığı, Karadut ve Sakız. Asıl yeri Seferihisar merkezde olan Sevin Pastanesi’nin leziz dondurmalarını yaz sezonunda da Sığacık liman caddesi üzerinde Burç Restoran’ın önünde bulabilirsiniz.

Neriman Tokdil Ekmek Fırını

Seferihisar’ın en meşhur fırınlarından biri de Neriman Tokdil Ekmek Fırını. Sığacık’ta da iki şubesi bulunuyor. Kara fırın kullanıyor ve gevreği meşhur.  Pazar günleri kaleiçinde kurulan pazarda bolca hamur işi ürünler bulabilirsiniz ama benim daima favorim buradan alınan gevrek ve boyozlu kahvaltı.

Bir cevap yazın