Sığacık Mekan Önerileri

Sığacık'ta nerede ne yenir? En iyi kahvaltı nerede?

Sığacık'ta nerede yenir?
17BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Türkiye’nin ilk sakin şehri Seferihisar’ın kıyı kesimi olan Sığacık son zamanlarda Ege Bölgesi’nde en çok turist çeken beldelerin başında geliyor. Kaleiçi ve çevresi gün geçtikçe gelişiyor. Her geçen gün butik otel sayısı artıyor, yeni konsept mekanlar açılıyor. Sizler için rehber niteliğinde olacak bu yazıdaki tüm mekanlar kendi deneyimlediğim ve severek gittiğim yerledir. Sığacık’ta en iyi kahvaltı nerede yenir, en iyi gözlemeyi neresi yapar, akşam yemeği için en iyi balık restoranı hangisidir, canımız dondurma çekti peki nereden alalım gibi sorularınızın cevaplarını rahatlıkla bulabileceğimiz leziz bir liste hazırladım.

Sığacık Kaleiçi Köy Pazarı

Pazar

Her pazar enfes bir pazar kuruluyor. Yaprak sarma, turşu, envai çeşit reçeller, ev yapımı hamur işi yiyecekler, limonata ve karadut gibi ev yapımı organik içecekler ile bin bir çeşit tatlı seçeneğini bulabileceğiniz bu pazar hem samimi hem de üreticiden direkt olarak sizinle buluşuyor. Ziyaretinizi Pazar günü yaptığınızda göreceksiniz ki Sığacık baya hareketlenmiş. İşte bunun sebebi bu pazar! Taze taze tüketmek için öğleden önce pazara gitmenizi öneriyorum.

Yaprak Sarma – Haşhaşlı Ekmek veya Börek için: Kale kapısından girdiğinizde yol üçe ayrılıyor. Düz karşıya devam ettiğinizde sağ taraftaki ilk teyzeden alışveriş yapabilirsiniz.
Reçel ve taze sıkım meyvesuyu için: Yine aynı sokakta bulunan Delice by Barbara
Karadut & Nar Suyu için: Kale kapısı girişinde, La Casa Pansiyon’un önündeki stand evinize götürmelik meyve suları satıyor. Deneyerek de alabiliyorsunuz.

La’dude Art Cafe

La'dude Art Cafe - Gözleme

Kaleiçi’nde en iyi gözleme nerede yenir sorusunun cevabı La’dude Art Cafe. Ben İzmir tulumlu gözlemesini çok beğeniyorum. Ayrıca patatesli, peynirli, otlu ve kaşarlı gibi bildiğimiz gözleme çeşitleri bulunuyor. Sığacık’ta sayısız gözlemeci bulunuyor fakat bir çoğu ya hazır yufka kullanıyor ya da içine koyduğu ürünler (taze kaşar, lor peyniri vb.) iyi olmayabiliyor. Bu yüzden La’dude Sığacık’ta en iyi gözleme yapan mekan olarak göze çarpıyor.  Ayrıca pazar günü köylü teyzelerin yaptığı el açması gözlemeler de denenmeye değer. Kahvaltı için de La’dude’yi tercih edebilirsiniz. Serpme kahvaltısı Sığacık’ta yine en iyileri arasında bulunuyor. La’dude’nin ayrıca Bahçe ismiyle akşam yemeği servis yaptığı ikinci bir mekanı bulunmaktadır.

Adres: 134. Sokak No:88

Monza House 

monza house kahvaltı

İtalyan esintileriyle dekore edilen ve geniş avlusu ile Sığacık Kaleiçi’nde keyifli vakit geçirmek istiyorsanız Monza House’a gidebilirsiniz. Aslında butik otel olarak hizmet veren Monza House’un serpme kahvaltısını şiddetle önerebilirim. Akşam üstü de şarap & peynir yapabilirsiniz. Avlusunda saatlerce oturmak isteyeceğiniz türden bir butik otel.

Adres: 130. Sokak No:28

Sevin Pastanesi – Sakızcı Baba Dondurma

Sığacık’a geldiğinizde göreceksiniz ki bir çok çay bahçesi, gözlemeci ve dondurmacı bulunuyor. Günübirlik uğradığınızda, yemek sonrasında veya benim gibi günün her saati dondurma yiyebilen bir bünyeye sahipseniz Sevin Pastanesi’nin dondurmalarını denemelisiniz. Bana göre Sığacık’ın en iyi dondurmasını kesinlikle burası yapıyor. 10’dan fazla çeşit dondurma mevcut ve benim favorilerim; Antep Fıstığı, Karadut ve Sakız. Asıl yeri Seferihisar merkezde olan Sevin Pastanesi’nin leziz dondurmalarını yaz sezonunda da Sığacık liman caddesi üzerinde Burç Restoran’ın önünde bulabilirsiniz.

Neriman Tokdil Ekmek Fırını

Seferihisar’ın en meşhur fırınlarından biri de Neriman Tokdil Ekmek Fırını. Sığacık’ta da iki şubesi bulunuyor. Kara fırın kullanıyor ve gevreği meşhur.  Pazar günleri kaleiçinde kurulan pazarda bolca hamur işi ürünler bulabilirsiniz ama benim daima favorim buradan alınan gevrek ve boyozlu kahvaltı.

Bir cevap yazın