Urla Mekan Önerileri

Urla'da en iyi kahvaltı nerede yapılır? İtalyan Pizzası nerede yenir?

UrlaMekanOnerileri
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Urla, İzmir’e yakın olmasından ötürü hafta sonu bir çok kişinin biraz şehir merkezinden uzaklaşayım diye düşündüğünde aklına gelen ilk yerlerden bir tanesi. Hafta sonu kahvaltısı, rakı-balık veya doğa ile iç içe piknik için Urla’yı tercih edebilirsiniz. Benim deneyimlediğim ve sizlere de önerebileceğim bir kaç mekan var.

Doğa Bağ Evi, Kuşçular

Urla’da adı gibi doğa içinde yer arıyorsanız Doğa Bağ Evi tam size göre! Kuşçular köyüyle Demirciler köyü arasında bulunan Doğa Bağ Evi doğayla iç içe, orman havasını soluyabileceğiniz sakin konumuyla dikkat çekiyor. Ev yapımı ürünlerle kahvaltı yapmak isteyenler bayılacak. Keyifle kahvaltı yaptığım mekanlarda ilk 10 listemde. Herkes tarafından bilinmeyen ve şehir yaşamından uzak, adeta gizli bir cennet. Odun ateşinde pişen özel ekmeklerinin hastasıyım. Serpme kahvaltılarıyla sofra dolu dolu oluyor ve demlikte çay geliyor. Ayrıca kahvaltı dışında meşhur Urla güvecini de tatmak isteyenlere denemelerini tavsiye ederim.

Lokanta Levan

Urla Mekan Önerileri

İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi bölümünden mezun Onur’un 2016 yılında hizmete açtığı Lokanta Levan Urla’nın merkezinde bulunuyor. Onur ve ekibi mevsimine göre odun fırınından enfes yemekler çıkartıyorlar. Ekşi maya ekmek ve yoğurt da kendi yapımları. Urla’da öğle veya akşam yemeği için tavsiye ederim.

Pizzeria Luna Romana

Bir İtalyan ile bir Türk’ün girişimi sonucunda Urla’da hayata geçen Luna Romana‘da İtalya’daymış gibi enfes pizzalar yiyebilirsiniz. Dilim pizza kavramını İtalya’dan Urla’ya taşımışlar, dilerseniz normal yuvarlak pizza da servis ediyorlar. Mekanları gösterişli değil, samimi ve içten. Bağımlısı olabileceğiniz tarzda bir tat sizleri bekliyor. Urla Bağ Yolu’nu gezemedim derseniz de pizzanın yanında Urla’nın şaraplarından sipariş etmeyi unutmayın. Şarap ile pizza güzel ikilidir. 🙂

Akın’ın Yeri, Özbek Köyü

Urla Mekan Önerileri

Enginar Festivali dolayısıyla Urla’nın merkezinden biraz uzaklaşmak isteyince akşam yemeği için Özbek Köyü’ndeki Akın’ın Yeri’ne gitmiştik. Mezeleri bir çok yere göre farklı gelebilir, zira burada ilk defa gördüğüm karışımlar vardı. Ben Yunan ve Girit mezelerini beğendim. Akşam yemeği için iyi bir alternatif olabilir. Ayrıca Özbek Köyü’nün kısa bir yürüyüş yapmak için Balıklıova manzaraları ideal bir sahili var.

Bonus: Bağ Yolu Rotası

6000 yıllık şarap geçmişi olan Urla’da butik şarap üreticilerinin hayata geçirdiği Urla Bağ Yolu projesinden bu yazıda bahsetmesem olmazdı. Başlı başına bir gününüzü alacak olan bu rotada Urla Şarapçılık, Usca Şarapçılık, Urlice Şarapçılık ve Mozaik Şarapçılık bulunuyor. Şarap üretimi hakkında bilgi alabilir ve şarap mahzenlerini gezebilirsiniz. Ücretsiz tadım yapabilir ve beğenirseniz satın da alabilirsiniz. İzmir’in Toskana’sını keşfetmek için geç kalmayın.

Bir cevap yazın