Samos Adası Mekan Önerileri

Samos Adası'nda nerede ne yenir?

Samos Mekan Önerileri
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Yunan Mutfağı bizim mutfağımıza çok benziyor. Zeytinyağlılar, balık çeşitleri, salatalar ve kahvaltı servisi… Eğer dersinizi önceden iyi çalışırsanız Yunanistan‘a gittiğinizde kötü mekan deneyimiyle karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Yeme İçme konusunda Türkiye’de ki benzer mekanlar her fırsatta Yunan Adaları‘nı kötülese de yemek kalitesinin daha iyi olduğu bir gerçek. Fiyat performans olarak genellikle akşam yemekleri en çok farkın olduğu ve Türkiye’de kişi başı 100-120 TL gibi bir fiyat öderken Yunan Adaları’nda bu fiyata rahatlıkla iki kişilik akşam yemeği bütçesi oluşturabilirsiniz.

Samos Adası‘na hem gitmeden önce yaptığım araştırmalarım hem de gittiğimde denediğim ve rahatlıkla size de önerebileceğim farklı konseptte mekanları listeledim.

Orange Gelateria, PythagoreioSamos Adası Mekan Önerileri

Samos Adası Mekan Önerileri

Samos’a gidiyorsanız zaten Pisagor’a uğramadan olmaz. Orange’ı kesinlikle denemelisiniz. Adanın en iyi dondurmacılarından biri diyebilirim. Farklı külah seçeneği ve çeşitli dondurmalarıyla Pisagor sokaklarında yürüyüş yaparken dondurmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Fiyat olarak fotoğrafta gördüğünüz gibi 2 kişi/4top için 5 euro ödedik.

Meltemi Restaurant, KokkariSamos Adası Mekan Önerileri

Samos Adası Mekan Önerileri

Kokkari’de bulunan Meltemi samimi ve kaliteli ortamıyla akşam yemeği yiyebileceğiniz en iyi mekanların başında geliyor. Güneşin batışıyla birlikte plajda kurulan masalarda uzo-balık siparişi verebilir, lezzetli mezelerle de sofranızı renklendirebilirsiniz. Ayrıca mekanın sahibi de daima orada ve o da diğer çalışanlar gibi servise yardım ediyor. Çok samimi olan Meltemi’ye gün batımından önce gitmenizi öneririm. 2 Kişi için (uzo+salata+2 ana yemek+3meze+su+ekmek) 40 euro ödedik. Ayrıca yemek sonrası ikram olarak mozaik pasta gelmişti.

Cafe Del Mar, Kokkari
Samos Adası Mekan Önerileri

Samos Adası Mekan Önerileri
Kokkari plajında bulunan Cafe Del Mar gündüzleri gitmenizi önerdiğim güzel bir cafe. Kokkari’nın plajı zaten çok güzel. Burada birbirinden lezzetli soğuk içeçekleri deneyebilirsiniz. Damla Sakızlı soğuk içeçekleri favorim. Denize girmek istiyorsanızda mekanın şezlong-şemsiyelerini kullanabilir tüm gününüzü burada geçirebilirsiniz.

Elia Restaurant, Pythagoreio
Samos Adası Mekan Önerileri

Samos Adası Mekan ÖnerileriAdanın en iyi restoranlarından bir diğeri de Elia. Pisagor’da kordon boyunda köşede bulunan Elia’nın manzarası çok güzel. Pisagor’da denize sıfır olmasanız da liman akşamları hareketli oluyor. Elia’da güzel bir manzarayla gün batımı eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsin. Biz öğlen akşam için en ön masaya rezervasyon yaptırmıştık. Fotoğrafta yok ama  ek olarak hamsi ve ahtapot sipariş vermiştik. 2 kişi için 37 euro ödedik.

My House, Vathi
Samos Adası Mekan Önerileri

Samos’un merkezi Vathi’de güzel bir mekan arıyorsanız My House beklentilerinizi karşılayacak cinsten kaliteli bir cafe-bar. Lezzetli hamburgeri ve greek salatası ile hem fiyatı el yakmıyor hem de lezzetli. Ayrıca en az dört farklı Yunan birasını da menüsünde bulunduruyor. Yunan Birası olarak tercihim Fix veya Alfa. Hamburger(5) + Greek Salad(6) + 2 Bira(3-4) için 18 Euro ödedik.

Salto Restaurant

Samos’ta Armonia Bay otelinin sahibi olan ailenin büyük oğlu Alex’in İtalya’da aldığı gastronomi eğitimi sonrasında Samos’ta açtığı Salto, 2019 yılında hizmete girdi. Alex ile 2016 yılında Samos’ta tanışmıştık. O zamanlar eğitimi devam ediyor, yazları kardeşi ve babasıyla otelde çalışıyordu. Otelin akşam yemeği sırasında mutfağa giriyor ve Michelin yıldızlarından farksız bir servis yapıyordu. Salto, Avlakia bölgesinde yer alıyor. “Şarap, gastronomi ve kokteyl” sloganıyla açılan Salto, denize sıfır harika bir ortamda keyifli bir zaman geçirebileceğiniz bir mekan olmuş.

Bonus: AAA,  Manolates


Eğer Samos’ta vaktiniz varsa Manolates Köyü’ne uğramanızı tavsiye ederim ve bu köyde bulunan AAA kesinlikle en iyi restoranlardan bir tanesi. Ben öğle yemeği için gittim ve mekanın bahçesi ferah ve rahat. Nüfüsün çok olmadığı, kaliteli hizmetin lezzetli yemeklerle birleştiği AAA’da Falafel’e benzeyen ama farklı bir tat ve sunumu olan Nohut Köftesi yemenizi şiddetle öneriyorum. AAA’da caciki, nohut köftesi, greek salata, tavşan ve 2 kadeh şaraptan oluşan öğle yemeği için 36 euro ödedik.

Samos Adası Mekan Önerileri

Bir cevap yazın