Seferihisar Gezilecek Yerler

Türkiye'nin ilk yavaş şehri Seferihisar'ı keşfetmeye ne dersin?

Seferihisar Gezilecek Yerler
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Türkiye’nin ilk yavaş şehri Seferihisar yaşam tarzı ve organik ürünleri ile İzmir’de farklı bir kültürü oluşturuyor. Tunç Soyer’in yaptığı yatırımlar ve Cittaslow “Sakin Şehir” projesiyle Seferihisar hak ettiği bilinirliliğine kavuştu diyebilirim. Bu yazıda Türkiye’nin ilk yavaş şehri Seferihisar’da gezilecek yerlerden bahsedeceğim.

İtalyanca “citta” ve İngilizce “slow”kelimelerinden oluşan Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamında kullanılmaktadır. Şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanmasıdır. Yerel üreticileri desteklemek ve onların ürünlerini satabilecekleri satış merkezleri oluşturmaktır. Çevreye ve insana zararlı olmayan alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesidir. Belki de en önemlisi bir şehrin, dünyada binlerce birbirinin aynı şehirden kendini farklılaştırmasıdır. Seferihisar, 2009 yılında Cittaslow unvanını Türkiye’de kazanmış ilk yerdir.

Seferihisar Gezilecek Yerler

Sığacık Kaleiçi 

Seferihisar Gezilecek Yerler

Seferihisar’ın isminin Sığacık ile birlikte duyulması aslında Sığacık’ın ne kadar da önemli bir yer olduğu anlamına geliyor. Küçük bir balıkçı kasabası olan Sığacık, turkuaz denizleri, balık restoranları ve kaleiçindeki renkli sokaklarıyla Seferihisar’a geldiğinizde uğramanız gereken yerlerin en başında geliyor. Her pazar kurulan Sığacık Pazarı ile de karnaval havasında bir hafta sonu yaşanıyor.

Sığacık’ta konaklama önerileri, yeme-içme ve gezilecek yerler ile ilgili Sığacık Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

Şarap Bağları

Seferihisar Gezilecek Yerler

İzmir’in bir çok bölgesinde olduğu gibi üzümcülük Seferihisar’da da gelişmektedir. Son yıllarda ön plana çıkan Urla Bağ Yolu projesi ile beraber Seferihisar’da da şarap üreticileri açıldı ve bölgede butik şarap üretimi yapıyorlar.

Dağlık taraftaki Gödence Köyü yolu üzerinde yer alan MMG Şarapçılık veya Gödence Köyü’nde yer alan Ayda Winery Seferihisar’a geldiğinizde ziyaret edebileceğiniz şarap üreticileridir. Tadım, kalite ve manzara olarak ben Ayda’yı öneriyorum.

Teos Antik Kenti

Seferihisar Gezilecek Yerler

Teos, şarap tanrısı Dioysos’un oğlu Athamas tarafından M.Ö. 1000 yıllarında İon kolonisi olarak kurulmuş antik bir kent. Önce Pers yönetiminde kalmış, sonra Lidyalıların, ardından yine Pers yönetimine geçmiş olmasından dolayı zengin bir tarih barındırıyor. Helenistik ve Roma dönemi kalıntılarının yanı sıra antik dünyanın en büyük Dionysos Tapınağı’nı görmek için tarih severler Teos Antik Kenti‘ni ziyaret edebilir.

Seferihisar’ın Köyleri

Ulamış Köyü

Seferihisar Gezilecek Yerler

Ulamış, Seferihisar’ın meşhur köylerinden bir tanesi. Seferihisar’ın meşhur Ata ekmeğinin başlangıç noktası olan Ulamış’a kahvaltı için gitmenizi öneriyorum. Çiçekli Avlu, Ulamış Köyü’nde hafta sonu kahvaltı hizmeti veren Ulamışlı bir ailenin işlettiği samimi bir işletme. Kahvaltı sonrasında Ata Ekmeği’nden de alabilirsiniz. Her Cumartesi kurulan Yerel Üretici Pazarı ile hafta sonu Ulamış çok hareketli oluyor.

Turgut Köyü

Ulamış’ın komşusu diyebileceğimiz Turgut Köyü yolun diğer tarafındaki küçük bir köy. Lavanta bahçesi ile meşhur olan köy, Lavanta’nın sadece Isparta’da yetişmediğini. Köy girişindeki köy kahvesi de sıcak günlerde dinlenebileceğiniz ve soğuk bir şeyler içebileceğiniz samimi bir yer.

Seferihisar Festivalleri


Mandalina Festivali

Seferihisar Gezilecek Yerler

Her yıl Kasım ayında Seferihisar Belediyesi tarafından “Turuncu Bayram” Mandalina Festivali düzenleniyor. Hem Sığacık’ta hem de Seferihisar Merkez bu festival sayesinde turuncu bir renge bürünüyor. Mandalina üreticileri hem İzmir’den hem de çevre şehirlerden gelen ziyaretçilere ürünlerini sunuyor. Pazarda sadece meyve değil mandalina ile ilgili reçel, tatlı, sabun gibi çeşitli ürünler de satılıyor. Bu dönemde eğer bölgeyi ziyaret ederseniz hem Sığacık’a inen yolda hem de bölgenin çeşitli güzergahlarında yol boyunca sağlı sollu sonsuz büyüklükte mandalina bahçelerine rastlayabilirsiniz.

Lavanta Festivali

Seferihisar Gezilecek Yerler

Seferihisar Belediyesi’nin katkılarıyla Turgut Köyü’nde yer alan lavanta bahçesinin hasadı her yıl Haziran ayında gerçekleşiyor. Turgut Köyü’nde gerçekleşen Lavanta Festivali ile hem lavanta bahçesini ziyaret edebilir hem de yerel üreticilerin ürettiği çeşitli ürünleri alabilirsiniz. Hasat sırasında bando gösterisi, lavanta yağı atölyesi, sanat ürünleri standları gibi çeşitli etkinlikler de köyde yer alıyor.

Ata Ekmeği ve Armola Şenliği

Seferihisar Gezilecek Yerler

2011 yılında Gödence Köyü’nde keşfedilen Karakılçık Buğdayı un haline getirilerek yerel insanlar tarafından %100 doğal ekmek üretiliyor. Ekmekler Seferihisar Belediyesi‘nin desteği ile hayata geçirilen üretici pazarlarında satıyorlar.

Her yıl Ağustos ayında Ulamış’ta “Ata Ekmeği ve Armola Şenliği” düzenlenerek hem Ata Ekmeği hem de Seferihisar’ın yöresel lezzeti Armola tanıtılıyor.

Kısa Notlar:

  • Fırın için Seferihisar yolu üzerindeki Dostlar Fırını ile Seferihisar ve Sığacık’ta yer alan Neriman Dokdil’i öneririm.
  • Plajlar hakkında bilgi için Sığacık plajları yazımı okuyabilirsiniz.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Merhaba, yazınız için teşekkürler. Aydın’da yaşayan biri olarak bize rehber oldunuz. Ulamış çok tatlı ve şirin bir köy. Kışın daha da tatlı olacağına eminim. Bu tarz denizin kenarında olmayan köyler kışın sobalı ve doğal ortamıyla daha da sevimli oluyor.

Bir cevap yazın