Sığacık Gezi Rehberi

Sığacık Gezilecek Yerler
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

Türkiye’nin ilk yavaş şehri, huzurun ve sakinliğin ilk adresi olan Seferihisar’ın balıkçı kasabası Sığacık doğal yaşam tarzıyla ve organik ürünleri ile popülerliğini arttırıyor.

Citta Slow Nedir?

İtalyanca “citta” ve İngilizce “slow”kelimelerinden oluşan Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamında kullanılmaktadır. Yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen şehirlerin katıldığı bir topluluktur. Şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanmasıdır. Yerel tatları ve sanatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarmak için bunları sonraki nesiller ve misafirleri ile paylaşmaktır. Bunu gerçekleştirmek için hava, gürültü, ışık ve elektromanyetik kirliliklerin sürekli kontrol edilmesi ve sağlığı tehdit etmeyecek boyutta tutulmasıdır. Yerel üreticileri desteklemek ve onların ürünlerini satabilecekleri satış merkezleri oluşturmaktır. Çevreye ve insana zararlı olmayan alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesidir. Belki de en önemlisi bir şehrin, dünyada binlerce birbirinin aynı şehirden kendini farklılaştırmasıdır.

Seferihisar, 2009 yılında Cittaslow unvanını Türkiye’de kazanmış ilk şehirdir. Uluslararası olan bu ağ içerisinde şuanda Türkiye’den 15 şehir bulunuyor.
Sığacık Gezi Rehberi

★ Sığacık’a nasıl gidilir?

İzmir yarımadasının güneyinde olan Sığacık’a;

  • İzmir-Çeşme otoyolunu kullanarak Seferihisar gişelerinden çıkıp 20 km daha gittiğinizde ulaşabilirsiniz. Özel araç ile de yaklaşık 35 dakika sürüyor.
  • Üçkuyular Otobüs Terminali’nden Seferihisar merkeze hem Seferihisar dolmuşları ile hem de Ürkmez dolmuşları ile yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz.
  • Belediye otobüsü ile ulaşım 985 Üçkuyular İskele – Narlıdere – Güzelbahçe – Seferihisar ile yaklaşık 1 saat sürüyor. Ayrıca 829 Cumaovası Aktarma Merkezi – Menderes – Orhanlı – Ürkmez – Doğanbey – Seferihisar (köy hattı). Menderes ve Seferihisar’ın insan eliyle bozulmamış doğasını keşfedebilirsiniz. Biraz uzun ama doğa ile iç içe köy yolundan 1,5 saatlik bir yolculuk.
  • Seferihisar’dan Sığacık’a ise 640 numaralı otobüs veya minibüs ile ulaşabilirsiniz.

Sığacık’ta Gezilecek Yerler

Sığacık Kaleiçi

Sığacık Gezi Rehberi
Hayatın kale içerisinde devam ettiği az sayıdaki kalelerden biri olan Sığacık Kaleiçi’nin tarihi 1520’lere kadar dayanıyor. Kale, evleri de içine alan surlar ve iki kuleden oluşuyor. Sığacık Pazarı da zaten burada kuruluyor. Hem pazar kurulu halini hem de boş halini keşfetmenizi öneriyorum. Bambaşka bir atmosferle karşılaşacaksınız. Hem eski zamana gideceksiniz, hem de günümüzü yaşayacaksınız. Özellikle kapı önü muhabbetlerinin yaşandığı burada yürürken halk ile selamlaşmayı da es geçmeyin.

Teos Antik Kenti

Sığacık Gezi RehberiTeos, şarap tanrısı Dioysos’un oğlu Athames’in M.Ö. 1000 yıllarında İon kolonisi olarak kurulmuş antik bir kent. Önce Pers yönetiminde kalmış, sonra Lidyalıların, ardından yine Pers yönetimine geçmiş olmasından dolayı zengin bir tarih barındırıyor. Helenistik ve Roma dönemi kalıntılarının yanı sıra antik dünyanın en büyük Dionysos Tapınağı’nı görmek için tarih severler Teos Antik Kenti‘ni ziyaret edebilir.

Teos Marina

2010 yılında 500’den fazla tekne kapasitesiyle hizmete açılan marina, çevreye duyarlılığı ve sağladığı imkanlarla bir çok kez uluslararası alanda ödül kazanmış. Halen daha Sığacık Kaleiçi’nin popülerliğinden dolayı pek gelişmemiş olsa da tekne sahipleri diğer limanlar yerine uygun fiyat avantajından dolayı buraya demirliyor. Marina çevresi akşam yürüyüşü yapmak için en ideal noktalardan biri.  Ayrıca Marina’da işletmeler için mekan olanakları bulunsa da dediğim gibi kaleiçi çok popüler ve henüz marina tam anlamıyla gelişmemiş.

Sığacık Pazarı

Sığacık Gezi Rehberi
Her pazar kaleiçinde enfes bir pazar kuruluyor. “Seferihisar’ın Renkli Pazarı” sloganıyla hayata geçirilen, ilçe ve çevre köylerdeki vatandaşların yaprak sarma, turşu, envai çeşit reçeller, ev yapımı hamur işi yiyecekler, limonata ve karadut gibi ev yapımı organik içecekler ile bin bir çeşit tatlı seçeneğini bulabileceğiniz bu pazar hem samimi hem de üreticiden direkt olarak sizinle buluşuyor.  Rengarenk pazarın çeşit çeşit güzellikleri, içten Ege insanı ile de birleşince cıvıl cıvıl, tadından yenmeyen bir ortama dönüşüyor.

🏖Sığacık’ta nerede denize girilir & plajlar

Seferihisar’da 13 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor. Sığacık’ta marina olduğu için denize girebileceğiniz herhangi bir alan yoktur. Bu yüzden de Sığacık’a gelenlerin tercihi tepenin arkasında bulunan turkuaz renkli bir koy olan Akkum plajıdır. Bölgede akternatif olarak yazlıkçı evlerin bulunduğu Akarca plajı da tercih edilen diğer plajların başında gelmektedir.

🏖 Akkum Plajı: Seferihisar Belediyesi tarafından işletilen mavi bayraklı Akkum Plajı’nda yaz sezonu boyunca pazartesi ve perşembe günleri halk günü olup ücretsiz yararlanabilirsiniz. Salı, çarşamba ve cuma günleri 2 TL, cumartesi ve pazar günleri 5 TL giriş ücreti alınmaktadır. Plaja özel araç ile yaklaşık 2-3 dakikada ulaşabilirsiniz. Kale kapısından geçen minibüsler ile 5 dakikada, yürüyerek 15-20 dakikada Akkum Plajı’na ulaşabilir ve turkuaz denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Körfezin rüzgarından dolayı Akkum’da ayrıca Windsurf ve scuba diving gibi su aktiviteleri de bulunuyor.

🏖 Akarca Plajı: Mavi bayraklı Akarca Plajı’ndan haftanın her günü ücretsiz yararlanabilirsiniz. Yazlıkçı beldesi olan Akarca’da şezlong/şemsiye kiralayabileceğiniz özel tesisler de bulunuyor. Özel araç ile Akarca’ya maksimum 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca her 15 dakikada bir kale kapısından geçen Seferihisar – Sığacık dolmuşları ile Seferihisar kavşağına ulaşıp, Akarca dolmuşları ile plaja ulaşabilirsiniz.

🏖 Altınköy Plajı: Eğer arabanız varsa ve gün boyu deniz & plaj keyfi yapacaksanız o zaman Urla’da bulunan Altınköy tam size göre! Hem tesis var hem de turkuaz deniz! Daha ne olsun, yanınıza yolluklarınızı da aldınız mı enfes bir gün sizleri bekliyor. Altınköy’e gitmişken plajın kenarından birazcık yürümeyi de ihmal etmeyin. Yolun sonu Sığacık Körfezi’nin de olduğu enfes bir manzaraya çıkıyor.

🏖 Ekmeksiz Plajı: Henüz tam anlamıyla aktif değil fakat yakın zamanda (2019 yaz sezonunda) halka açılması planlanıyor. Açıldığı zaman Akkum ile birlikte en güzel plaj olacağını şimdiden söyleyebilirim.

Seferihisar Mandalina Festivali

Sığacık Gezi Rehberi
Her yıl Kasım ayında Seferihisar Belediyesi tarafından “Turuncu Bayram” Mandalina Festivali düzenleniyor. Hem Sığacık’ta hem de Seferihisar Merkez bu festival sayesinde turuncu bir renge bürünüyor. Mandalina üreticileri hem İzmir’den hem de çevre şehirlerden gelen ziyaretçilere ürünlerini sunuyor. Pazarda sadece meyve değil mandalina ile ilgili reçel, tatlı, sabun gibi çeşitli ürünler de satılıyor. Bu dönemde eğer bölgeyi ziyaret ederseniz hem Sığacık’a inen yolda hem de bölgenin çeşitli güzergahlarında yol boyunca sağlı sollu sonsuz büyüklükte mandalina bahçelerine rastlayabilirsiniz.

Sığacık ile ilgili diğer yazılarım olan Otel ve Mekan Önerileri için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz. 

Sığacık Konaklama Önerileri | Nerede kalınır?

Sığacık Mekan Önerileri

Seferihisar hakkında detaylı bilgi için bölgenin Turizm tanıtım sitesi Visitseferihisar.com ‘u ziyaret edebilir veya Instagram’da @visitseferihisar hesabını takip edebilirsiniz.

3 yorum

  • Son yıllarda bilinirlilik arttı ve kaleiçi kendi doğallığını kaybetti bence. Bahar aylarında çok kalabalık oluyor. Bu yüzden kışın veya yazın gitmenizi öneririm. Kaleiçi girişte sağda Nossa Casa’da kalmıştık, sahipleri çok samimi ve aile işletmesi. Bir de cuma günü kurulan Seferihisar pazarı alışveriş yapmak için çok güzel. Uygun ve köylülerden alışveriş.

Bir cevap yazın