Urla Gezi Rehberi

Urla Gezilecek Yerler
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Koca bir nesil Urla’yı Kavak Yelleri ile tanıdı ama onda da yanlış tanıttılar. Urla’nın merkezinde deniz de yok, sahil Çeşmealtı’nda. Şehirli İzmirliler için gidilecek en kısa şehir dışı olarak da bilinir. Tarihiyle, şarap bağlarıyla, enginarıyla ve mekan önerileriyle karşınızda Urla Gezi Rehberi!

Urla hakkında bilinmesi gerekenler

  • Urla eski zamanlarda Klazomenai olarak anılıyordu.
  • Urla’ya bağlı beldeler; Çeşmealtı, Özbek, Kuşçular, Demircili, Gülbahçe, İçmeler, Kalabak.
  • Urla çevresinde yaklaşık 12 ada var ve bunların sadece dört tanesi yerleşime açık.
  • Urla’nın son yıllarda yıldızı parlayan köyleri; Barbaros Köyü, Balıklıova, Özbek Köyü, Bademler Köyü ve Yağcılar Köyü.
  • “Urla’nın geçmişi geleceği olacak!” sloganıyla hayata geçen Urla Bağ Rotası’nda şuanda 5 tane butik şaraphane bulunuyor. 2018’de bu sayının 7 ve sonrasında da artması bekleniyor.
  • Türkiye’de en çok enginar Urla’da üretiliyor. Her sene Nisan ayında Uluslararası Enginar Festivali düzenleniyor.
  • Üzüme ve incire balın, zeytine yağın düştüğü gün olarak kabul edilen 14 Ağustos her yıl Urla’da Geleneksel Bağbozumu Şenliği olarak kutlanıyor.

Urla ve çevresinde görülmesi gereken yerler

Klazomenai Antik Kenti

Oniki İyonya kenti arasında anılan Klazomenai, dünyada ilk modern zeytinyağı işliği olma özelliği ile öne çıkıyor. Klazomenai Antik Kenti’ni tarihi İyonya kentinde yaşayan İonlar inşa etmişler. Urla İskele yolu üzerinde yer alan işliğin ilk kullanım evresi M.Ö. 600’lere kadar dayanmakta. Bir zeytin yöresi olan Urla’nın tarihini yakından görmek ve zeytinyağının yapım aşamaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ziyaret etmenizi öneririm.

Sanat Sokağı & Malgaca Pazarı

Urla’nın merkezinde yer alan Sanat Sokağı’nda sağlı sollu dükkanlar var. Konsept kafeler, antikacılar, seramik atölyeleri ve el yapımı ürünlerin yer aldığı sokakta herkese hitap edecek çeşitlilikte yer bulmak mümkün. Biraz Alaçatı’laşmış desem yeridir. Özellikle kadınlar için gün boyunca vakit geçirilebilecek bir sokak olduğu kesin.

Malgaca Pazarı aslında köy kahvesi tarzında bir avlu. Kahvehane, manav, terzi ve bakkal gibi bir çok günlük ihtiyacı karşılayacak dükkanlar var. Birşeyler içmek isterseniz de size limonata öneririm. Hem güzel hem de cebi yormuyor. 🙂

Urla Bağ Yolu

Urla Gezi Rehberi

Antik çağlardan günümüze kadar ulaşmış ve yaklaşık 6000 yıllık şarap geçmişi olan Urla’da Urla Şarapçılık öncülüğünde hayata geçirilen Bağ Yolu projesi her geçen gün Urla’ya daha da değer katıyor. Şuanda hizmet veren Urla Şarapçılık, Usca Şarapçılık, Urlice Şarapçılık, Mozaik Şarapçılık ve MMG Şarapçılık’ta şarap üretimi hakkında bilgi alabilir ve şarap mahzenlerini gezebilirsiniz. MMG Şarapçılık, kendini diğerlerinden biraz ayırarak takımı ücretli yapıyor. Açıkçası hepsini gezmiş biri olarak MMG’yi samimi bulmadım diyebilirim. Siz de bir müşteri olarak giderseniz bunu hissedeceğinizden eminim. Diğer tüm tesislerde ücretsiz şarap tadımı yapabilirsiniz. Urla’ya geldiğinizde bir de bağ rotasını keşfedeyim derseniz özellikle Urla Şarapçılık ve USCA’yı listenize eklemenizi öneriyorum. Hem Urla’ya yakınlar, hem de tesis olarak kalite akıyor…

Urla Gezi RehberiUrla Şarapçılık

Necati Cumalı Kültür ve Anı Evi

Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden yazar Necati Cumalı’nın büyüdüğü ve aynı zamanda eşi ile bir süre yaşadığı taş evinde anıları kültür ve anı evi çatısı altında yaşatılıyor. Aldığı ödüller, plaketler, film afişleri ve kişisel eşyaları Urla’nın merkezinde yer alan anı evinde sergileniyor. Hafta içi her gün 08:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Urla Gezi Rehberi

? Urla Enginar Festivali

Urla Gezi Rehberi
Türkiye’de enginar en çok Urla’da üretiliyor. Her yıl Nisan ayında Urla’da Enginar Festivali düzenleniyor. Festival kapsamında belki de bugüne kadar görmediğiniz ürünlerin enginarlı versiyonları yapılıyor. Enginarlı boyoz, enginarlı detoks içeceği, enginarlı dondurma, enginarlı kokoreç, enginarlı midye, enginarlı suşi gibi sınırsız çeşit festivalde sunuluyor. Ayrıca workshoplar ve yemek sunumları da yapılıyor. Şehir dışından gelip arabasını enginarla doldurup dönen çok oluyor. 🙂

Urla Mekan Önerileri

Urla, İzmir’e yakın olmasından ötürü hafta sonu bir çok kişinin biraz şehir merkezinden uzaklaşıyım diye düşündüğünde aklına gelen ilk yerlerden bir tanesi. Haftasonu kahvaltısı, rakı-balık veya doğa ile iç içe piknik için Urla’yı tercih edebilirsiniz. Benim deneyimlediğim ve sizlere de önerebileceğim bir kaç mekan var.

Urla’daki Bahçem

İstanbul’da kurumsal hayattan sıkılmış bir çiftin girişimiyle hayata geçen Urla’daki Bahçem bana göre haftasonu kahvaltıları için en iyi adres. Ağaçlı yol üzerinde yer alıyor. Geniş yemyeşil bahçesinde acele etmeden kahvaltınızı yapabilirsiniz. Lezzetler ve ürün kalitesi çok iyi düzeyde. Reçelleri kendileri yapıyorlar. Dilerseniz satın da alabilirsiniz. Kahvaltıya ek olarak pişi ve sucuklu menemen öneririm. 🙂 Güleryüzlü ve samimi çalışanlar ile güzel lezzetler birleşince keyifli bir mekan ortaya çıkmış.

Doğa Bağ Evi

Urla’da adı gibi doğa içinde yer arıyorsanız Doğa Bağ Evi tam size göre! Kuşçular köyüyle Demirciler köyü arasında bulunan Doğa Bağ Evi doğayla iç içe, orman havasını soluyabileceğiniz sakin konumuyla dikkat çekiyor. Ev yapımı ürünlerle kahvaltı yapmak isteyenler bayılacak. Keyifle kahvaltı yaptığım mekanlarda ilk 10 listemde. Herkes tarafından bilinmeyen ve şehir yaşamından uzak, adeta gizli bir cennet. Odun ateşinde pişen özel ekmeklerinin hastasıyım. Serpme kahvaltılarıyla sofra dolu dolu oluyor ve demlikte çay geliyor. Ayrıca kahvaltı dışında meşhur Urla güvecini de tatmak isteyenlere denemelerini tavsiye ederim.

Lokanta Levan

İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi bölümünden mezun Onur’un 2016 yılında hizmete açtığı Lokanta Levan Urla’nın merkezinde bulunuyor. Levan’da mevsimine göre enfes tabaklar çıkartıyorlar. Tüm yemekler odun fırınından çıkıyor. Ekşi maya ekmek ve yoğurt da kendi yapımları. Urla’da öğle veya akşam yemeği için tavsiye ederim.

Pizzeria Luna Romana

Bir İtalyan ile bir Türk’ün girişimi sonucunda Urla’da hayata geçen Luna Romana‘da İtalya’daymış gibi enfes pizzalar yiyebilirsiniz. Dilim pizza kavramını İtalya’dan Urla’ya taşımışlar, dilerseniz normal yuvarlak pizza da servis ediyorlar. Mekanları gösterişli değil, samimi ve içten. Bağımlısı olabileceğiniz tarzda bir tat sizleri bekliyor. Urla Bağ Yolu’nu gezemedim derseniz de pizzanın yanında Urla’nın şaraplarından sipariş etmeyi unutmayın. Şarap ile pizza güzel ikilidir. 🙂

Akın’ın Yeri, Özbek Köyü

Enginar Festivali dolayısıyla Urla’dan biraz uzaklaşmak isteyince akşam yemeği için Akın’ın Yeri’ne gitmiştik. Mezeleri bir çok yere göre farklı gelebilir, zira burada ilk defa gördüğüm tarzda karışımlar vardı. Ben Yunan ve Girit isimli mezelerini beğendim. Akşam yemeği için güzel bir alternatif olabilir.

Bir cevap yazın