Sakız Adası Konaklama Rehberi

Çeşme’nin karşısında bulunan Sakız Adası Türklerin en çok ziyaret ettiği Yunan adalarının başında geliyor. Hem ulaşım ücretinin uygun olması hem de yeme-içme ve konaklamanın daha uygun olmasından dolayı Sakız Adası daima bizler için uğrak noktalardan biri oldu. Bu yazıda Sakız Adası’na gittiğinizde hangi bölgelerde konaklama seçeneğiniz olmalı bunlardan bahsedeceğim.

Sakız Adası’nda nerede kalınır?

Sakız Adası’nda genelde güney kısım daha çok tercih ediliyor. Güneyde gezilecek önemli yerlerine yakınlığından dolayı Emporios, Mesta, Lithi ve Kalamoti bölgelerinde konaklamayı tercih ettik. Kuzey bölgesini keşfederken batıda Volissos, doğu da Lagada ve Kardamila’yı tercih edebilirsiniz. Biz kuzeyde sadece Volissos’da konakladık.

Bilmenizde fayda var: Booking gibi aracı kurumlar yerine otellerle direkt iletişime geçmeyi ve rezervasyon yapmayı deneyin. Bir çok otelde Booking gibi aracı firmaların fiyatlarına göre daha tatmin edici fiyat ve hizmet alacağınızdan emin olabilirsiniz. Yunan Adaları özellikle de Sakız Adası bu konuda Türklere çok yardımsever davranıyor. Bu yüzden otelleri araştırırken Booking vb. siteleri kullanın fakat rezervasyon aşamasında otellerin kendi sitesinden de fiyat teklifi almayı unutmayın.

Bilmenizde fayda var: Sakız Adası Türklerin çok gittiği bir ada. Bu yüzden bir çok işletme sezonda en çok Türklerden kazanıyor. Hem konaklama hem de yeme-içme fiyatları konusunda gönlünüz rahat olsun. Sakız Adası’nda işletmeler samimi ve cana yakın. Cüzdanınızda ne var ne yok almak istemiyorlar. 🙂

Emporios Bay Hotel

Emporios bölgesi güneyde kalınabilecek en güzel yerlerden biri olduğu için Sakız Adası’na ikinci kez gidişimizde burada 2 gece konakladık. Bölgede az konaklama tesisi olması ve ilk sene pansiyonda kalmamızdan ötürü bu sefer havuzlu ve kahvaltılı bir otelde konaklamayı tercih ettik. Odaları temiz, havuzu ve kahvaltısı güzel bir otel.

Otel sahiplerinin ayrıca şehir merkezinde Travel-Shop ismiyle araç kiralama firması da bulunuyor. Bu yüzden hem konaklama hem de araç kiralama hizmeti birlikte ayarlandığında güzel bir fiyat veriyorlar.

Sakız Adası Emporios Bay Hotel

Sakız Adası Emporios Bay Hotel

Chios Emporios Bay Hotel

Haus Fay Pansiyon 

Emporios, Sakız Adası’nın güneyinde bulunan volkanik deniz Mavra Volia’ya yürüme mesafesinde olması ve çevredeki Pirgi, Olimpi, Mesta ve Armolia’ya yakın olmasından dolayı tercih edilebilecek bir koy. Emporios koyunda konaklama seçeneği pek fazla yok. Bu koyda az sayıda pansiyonlar bulunuyor ve 1 gün bu bölgede konaklayabilirsiniz. Burada konakladığınız zaman Mavra Volia ve Komi plajlarında yüzebilir, tepelik konumda bulunan Sakız Müzesini ve Pirgi’yi gezebilirsiniz.

Hem fiyat olarak hem de odalarının genişliği ve rahatlığından dolayı Haus Fay‘i tercih ettik. Ayrıca Haus Fay’in 2016 yılı Booking puanı 9.3 olunca bu bölgede konaklanabilecek en iyi yerlerden biri olarak göze çarpıyor. Odaları geniş olduğu için ekstra yatak seçeneği de bulunuyor. Bu da eğer arkadaş grubuyla gidiyorsanız daha az maliyet ile tatil yapmanız anlamına geliyor. Hem mutfağı da var. Aileler içinde ev rahatlığında olması diğer bir avantajı diyebilirim. Maalesef oda fotoğrafları çekmediğim için koyamıyorum fakat burada kalmayı düşünürseniz internette rahatça bulabilirsiniz. Rezervasyon konusunda pansiyonun sahibi Giorgos size içtenliğiyle yardımcı olacaktır.

Kalamoti – Kantounia Hotel

İkinci gidişimizde farklı olması açısından daha az turistik bir bölge olan Kalamoti’de kalmayı tercih ettik. Burası güneyde küçük bir köy. Konum olarak güney köylerine ve Komi Plajı’na çok yakın. Daha az turistik, fiyatlarda tabi daha uygun. Eğer uzun süreli apart ev düşünüyorsanız burası tam size göre!

Kalamoti Kantounia Hotel

Mesta – Medieval Castle Suites

Sakız Adası’nın güneyinde olan Mesta adanın en güzel köylerinden biri. Ortaçağ esintilerini hissedeceğiniz Mesta’da sakinlik ve dinlenmek için kalabilirsiniz. Mesta’da kalmanın bir diğer avantajı ise adanın en güzel denizi olan Agia Dynami’ye yakın olması. Ayrıca ortaçağ esintileri sizleri eski zamana götürecek. Mesta fotoğraf çekmek için de çok güzel bir köy. Mesta’da da az sayıda konaklama seçeneği bulunuyor.

Benim buradaki tercihim Medieval Castle Suites oldu. Otel az sayıda rastlanacak bir konsepte sahip. Köy küçük olduğu için resepsiyon, odalar ve restoran farklı binalarda konumlanmış. Resepsiyondan check-in yaptıktan sonra işiniz olmadıkça bir daha resepsiyon görmüyorsunuz. Kahvaltı için ise farklı bir binaya, kendi restorantları olan Iris‘e gidiyorsunuz. Iris’i akşam yemeği için de tercih edebilirsiniz.  Tripadvisor’da güzel yorumlar var. Es geçmemek gerek. Kahvaltı öncesi köy içerisinde kısa bir yürüyüş güne güzel başlamanızı sağlıyor. Açık büfe kahvaltısı benden tam puan aldı. Komşu olduğu için kahvaltıda sorun yaşamıyorsunuz. Peynirli, zeytinli Türk kahvaltısı konseptinde sunum yapıyorlar. Yöresel bir lezzet olan Bougatsa(milföylü, peynirli yunan tatlısı)’yı kendilerinin özel olarak yapıp kahvaltıda sunmaları çok hoşuma gitti. Ayrıca konakladığım odanın dokusuna zarar verilmeden modern bir şekilde yeni tarza uyum sağlayarak tasarlanmıştı. Ev konseptinde olduğu için odanın dışında küçük bir avlu ve mutfakta bulunuyor. Otelin çalışanları da yerel insanlar olduğu için bu otelden olumsuz ayrılamazdım. Alexandra bizlere check-in sonrası köyün tarihini ve görülmesi gereken yerleri tek tek anlattı ve bilgi verdi.

Medieval Castle Sakız AdasıMedieval Castle'in taş odalarıMedieval Castle'ın kahvaltısı

Lithi – Almiriki 

Lithi, Sakız Adası’nın batısında yer alıyor. Merkeze uzak sayılabilir, arabayla gitmek 45-50 dk sürüyor. Adanın yolları Samos gibi düz olmadığı için kilometre olarak az gözükse de yollar virajlı ve tepelik. Bu yüzden Lithi tarafına geçtiğinizde akşam yemeği için merkez yerine başka bir yeri tercih etmenizi öneririm. Sakin bir tatil istiyorsanız Lithi’yi tercih edebilirsiniz. Genelde Türklerin çok tercih ettiği bir bölge çünkü denizi kum ve hemen derinleşmiyor.

Biz burada Almiriki’de kalmayı tercih ettik. Zaten koyda çok fazla seçenek yok. Sakız Adası’nda kaldığım en lüks yer diyebilirim. Tüm tesis çok temizdi. Odaları, banyoları ve tesisin geneli standartların üzerinde diyebilirim. Almiriki’nin ayrıca gün boyu hizmet veren bir Cafe-Bar’ı bulunuyor. Deniz kenarında yeme-içme keyfi yapabilirsiniz. Fiyatlar da çok uygun. Ayrıca plaj eşyalarını unutanlar için de minik bir mağazaları var.

Almiriki'nin kahvaltısı