Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa’ya seyahat ederken yaşadığı en büyük problemler bir tanesi vizeye ihtiyaç duymamız. Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelere seyahat etmek için sadece pasaport yeterli değil, ayrıca Schengen vizesine sahip olunması gerekiyor. Bu yazıda diğer sitelerde de yazan basit bilgilerin aksine uzun süreli Schengen vizesini nasıl alabileceğinizi kendi tecrübelerime dayanarak anlatacağım.

Vizeye başvururken tümüyle güven vermeniz gerekmektedir. Belgeler, form, seyahat planınız, gidiş dönüş bilet bilgileri, banka dökümü gibi tüm kriterlerin doğru ve güvenilir olması gerektiği unutmayın. Konsolosluk en ufak bir tereddütte red verme hakkını kullanabilir. Genelde de bunu “güven vermeyen seyahat” olarak tanımlıyor. En çok karşılaşılanlar bence otel rezervasyonlarıyla ilgili. Ödenmediği için ve başvuru sonrasında ücretsiz iptal yapıldığı için olmayan bir rezervasyon ile başvurulduğunda aslında siz konsolosluğa doğru bilgi vermemiş oluyorsunuz. Doğal olarak da vize reddi ile karşılaşılıyor.

Schengen Vizesinin Geçerli Olduğu Avrupa Ülkeleri

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Prag – Çekya

Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandiya, Fransa, Macaristan, Hırvatistan, İzlanda, İsveç, İsviçre, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Lihtenştayn, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan ülkelerinde Schengen vizesi geçerlidir.

Bu ülkelerden aldığınız herhangi bir Schengen vizesi ile diğer ülkelere de seyahat edebilirsiniz. Tabi size verilen süre, giriş hakkı gibi kıstasları da düşünerek. 🙂

Schengen vizeniz varsa ek olarak Avrupa’da Bulgaristan ve Romanya’ya da bu ülkelerin kendi vizelerini almadan giriş yapabilirsiniz.

Vize Belgeleriniz Tam, Başvuru Formunuz Eksiksiz Olmalı

Tüm ülkeler vize başvurusunu Kosmos, iData veya VFS Global gibi aracı firmalar üzerinden kabul etmektedir. Aracı kurumların web sitelerinde Schengen vizesi başvurusu için gerekli belgeler yer almaktadır. Fakat her kişinin kendine özel durumları olabileceği için bu belgelerde aslında bir nevi kişiden kişide özelleştirilerek değişmektedir. Aracı kurumlarda yazan belgeler vize almak için minimum seviyede kabul gören belgelerdir. Bu web sitelerinin güncel olmayabileceğini de göz önünde bulundurarak randevu öncesinde emin bir şekilde ilerlemeniz gerekiyor.

Schengen vizesi başvuru formu da yine aracı kurumların web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Başvuru formund

Birlikte Seyahat Edeceğiniz Kişilerin Etkisi

Eğer tek başınıza seyahat etmeyecekseniz belgeleri hazırlarken yanınızda birlikte seyahat edecek kişilerin (arkadaş, sevgili, anne, baba, kardeş vs.) pasaport fotokopilerini belgelerinizin arasına ekleyin, ve bunu dilekçede de belirtin. Böylelikle konsolosluk sizi daha iyi tanıyacak. Bunu neden yapıyoruz? Farklı kişiler aynı uçağa binebilir, aynı otelde kalabilir. Bu birbirlerini tanıyor anlamına gelmez ta ki siz belirtene kadar. Ama siz “beraber” seyahat edeceğinizi ve bir çok planınızın zaten beraber olduğunu belirteceğiniz için hem güven sağlamış oluyorsunuz, hem de ekonomik anlamda konsolosluk nezninde konaklama gibi bireysel harcama tutarının düşmesini sağlıyorsunuz.

Uzun Süreli Seyahat Sigortası Saçmalığı

Schengen vizesi başvurusunda seyahat süreniz kadar seyahat sigortası yaptırmanız yeterlidir. Örneğin 6 Günlük bir seyahat için 5 veya daha düşük gün sayısında seyahat sigortası sunamazsınız(aracı kurum değiştirmenizi talep eder mantıken). Minimum 6 olması gerekmektedir. Genelde seyahat sürenize göre +2 gün(başlangıç ve bitiş) şeklinde düzenlenmesini öneriyorum. Seyahat sigortasını 1 yıl gibi uzun süreli yaptırmanız uzun süreli schengen vizesi almanızda etkili değildir, aksine uydurmadır. Uzun süreli Schengen vizesi için diğer kriterlerin sigortadan daha önemli olduğuna inanıyorum. Zira siz eğer sağlığınızı düşünüyorsanız ve ikinci seyahatte de sigorta yaptırırsanız bu sizi bağlar, konsolosluğu değil. Zira bugüne kadar tüm vizelerimde(farklı 3 ülke) sadece ilk seyahatimin günü kadar sigorta göstermeme rağmen vizeyi uzun süreli aldım. Üstelik iki tanesinde ikinci seyahat planımı da eklemiş fakat ikinci seyahat için sigorta yaptırmamıştım.

Satın Alınmış Uçak Biletinin Etkisi

Yapacağınız ilk seyahatin uçak bileti eğer satın alınmış ise bu sizin seyahat etmek istediğinizi, bunun için bir harcama yaptığınızı gösterir. Bu yüzden uçak biletinizi rezervasyon yerine satın alarak göstermenizi öneriyorum. Satın alınmış uçak biletinin ayrıca parasal bir karşılığı olduğu için konsolosluk “bilet ödenmiş, kişinin toplam harcama tutarı düşecek” diye düşünmektedir. Eğer rezervasyon yapıp, onu gösterirseniz konsoloslukların belirlediği gidiş-dönüş uçak bileti fiyatları vardır. Sizin gidiş-dönüş 500 TL’ye alabileceğiniz uçak bileti aslında konsolosluklarda 400 Euro civarında bir miktara denk geliyor. Bu yüzden de sunduğunuz banka hesabınızda ekstra 400 Euro’yu göstermenizi beklerler. Örneğin; banka hesabınızda 1000 Euro varsa, bunun bir kısmı uçak bileti için ayrılır. Bu yüzden konsoloslukta kıyaslamaya 600 Euro ile girersiniz gibi düşünebilirsiniz. Eğer siz de 12 günden fazla seyahat planlıyorsanız(50 Euro günlük harcama x 12 gün) problem yaşayabilirsiniz. Banka hesabınız yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden kredi kartıyla satın alınan biletler daima avantajdır.

Ben bugüne kadar hep satın alınmış uçak bileti ile Schengen vizesine başvurdum.

Airbnb veya Otel Rezervasyonlarını İptal Etmeyin

Schengen vizesini uzun süreli almanın en önemli noktalarından biri gerçek ve doğru bilgileri sağlıyor olmanız. Vizeye başvuracağınız gün ile sonuçların açıklanması arasında geçen süreç kritiktir.

Gideceğiniz ülkede konaklama yapacağınız Airbnb evi, hostel veya otel gibi seçenekleri rezervasyon olarak gösteriyorsanız, kesinlikle bu rezervasyonlarınızı iptal etmeyin. Konsolosluk çalışanlarının uçak bileti ve konaklama gibi seyahatin iki temel unsurunu rahatlıkla kontrol edebileceğini unutmayın. Zira ad soyad, pnr vb. bir çok bilgiyi Schengen vizesine başvururken beyan ediyorsunuz. Mümkünse 1 gecesi ödenmiş, diğer günleri ödenmemiş gibi çeşitlendirebilirsiniz. Unutmayın siz ne kadar ödenmiş

Schengen Vizesi Seyahat Dilekçesi

Seyahatiniz hangi amaçla olursa olsun hazırladığınız schengen vizesi belgelerine ek olarak kendinizin yazdığı(elle veya bilgisayar farketmez) dilekçeyi eklemenizin vize kararınıza olumlu yönde katkı sağladığına inanıyorum. Unutmayın; bu dilekçe aslında konsolosluk çalışanı ile yapabileceğiniz tek iletişim kanalı. Bu yüzden bu dilekçeyi iyi hazırlamalı ve gerçekçi bilgilerle karşı tarafa güven vermelisiniz. Bu dilekçeye seyahat planınızdan, amacınızdan, iş/okul gibi kişisel bilgilerden ve vizeyi alacağınız ülke ilgili bilgilerden oluşturmanızı öneririm.

Uzun süreli schengen vizesi dilekçe örneğini bu yazının altına yorum yaparak talep ettiğiniz takdirde gönderebilirim. Yorum yaparken lütfen e-posta adresinizi doğru girdiğinizden emin olunuz.

İkinci Seyahat Planlayın

Eğer uzun süreli Schengen vizesi almak istiyorsanız 4. ve 7. aya ikinci bir seyahat planı ekleyebilirsiniz. Böylelikle vizeler 6 ay veya 1 yıl olarak çıkabilir. İkinci seyahatinizin otel bilgileri uzun süreli olacağı için süreçte iptal edip etmeme de sorun yaşamazsınız. İkinci seyahatte ulaşım konusunda en güzel taktik Yunan Adaları’na gideceğinizi bu yüzden de biletleri zaman yaklaşınca alacağınızı belirtebilirsiniz. Çünkü Yunan Adalarına biletler uçak bileti gibi çok önceden alınmamaktadır. Hal böyle olunca feribot ile gideceğinizi ama biletlerin henüz satışa çıkmadığını ve isim vererek yerel firmayla yerinde alacağınızdan seyahat dilekçesinde bahsedebilirsiniz.

Schengen Vizesi ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler

  • Her ülkenin istediği belgeler farklı olabiliyor. Bir ülke ev tapusu/araba ruhsatı gibi kişisel mal varlıklarını talep etmezken, diğer ülke “ne varsa getir” diyebiliyor.
  • 80 Euro Schengen vizesi ücretini başvuru sırasında nakit ve Euro ödeyeceğinizi unutmayın. Aracı kuruma da ekstra 20 Euro ödeme yapacaksınız.
  • İlk giriş yapacağınız ülkeden başvurmak zorundasınız. Aksi halde vizeyi alsanız bile diğer ülkeye giriş yapamayabilir, Türkiye’de uçağa alınmayabilir, veya gittiğiniz ülkenin gümrüğünden geri çevrilebilirsiniz.
  • Vizeye başvurmadan 1 gün önce banka hesabınıza yüklü para koymayın. Mümkünse 1-2 hafta önceden bir kaç seferde bu işlemi yapın.

Schengen vizesi ile ilgili merak ettiğiniz bir soru varsa yorum olarak yazmayı unutmayın. Bilgi paylaştıkça çoğalır. 

Bir cevap yazın