Donkey Republic: Bisiklet kiralamanın en teknolojik hali

Telefon uygulaması ile bisiklet kiralamak mümkün

Barcelona Bisiklet Kiralama
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Seyahat etmek bir tutku ve ben bu tutkumu gerçekleştirken hayatımızı kolaylaştıracak uygulamaları kullanmayı seviyorum. 

Erasmus öğrencisiyken Barselona‘ya tek gitmiş ve turistik sayılacak bir gezi yapmıştım. Asıl amacım Portekiz’e gitmekti ama uçak biletlerimizi en ucuz şekilde Barselona üzerinden buldum. Hal böyle olunca giderken 3 gün, dönerken de 2 gün Barselona’yı tekrardan görme fırsatı elde ettim.

Ben 2015’te ilk kez gittiğimde Sagrada Familia, Gaudi’nin evleri, parklar gibi gezilecek yerlerin birçoğunu yapmış bu yüzden de farklı deneyimlerin peşindeydim. Bu yüzden de daima telefondan birşeyler araştırıyor, acaba Barselona’da bir günümü nasıl faydalı bir şekilde geçirebilirim diye araştırırken karşıma birden bire bir mobil uygulama çıktı; Donkey Republic!

Donkey Republic: Bisiklet kiralamanın en teknolojik hali

La Rambla’nın başında başlayan yolculukta ilk molayı sahilde verdim.

Donkey Republic Nedir?

Donkey Republic 2015 yılında bir türk girişimci tarafından Kopenhag’ta kurulmuş bir startup’tır. Kopenhag Avrupa’da bisikletin en çok kullanıldığı şehir. Evet Amsterdam değil. 🙂 Mobil uygulama sayesinde gittiğiniz yerde sadece uygulama üzeriden otomatik sistem sayesinde bisiklet kiralıyor, kilitliyor ve sonrasında da bırakıyorsunuz. Tüm bu deneyim tamamen uygulama üzerinden oluyor.

Mobil uygulama üzerinden bisiklet kiralayın

Donkey Republic’in App Store ve Google Play uygulamaları sayesinde bisiklet kiralamayla ilgili A’dan Z’ye tüm işlemleri telefon üzerinden yapıyorsunuz. Öncelikle gideceğiniz yerde Donkey Republic var mı yok mu ona bakın. Eğer varsa uygulamayı indirip üye olduktan sonra size en yakın hangi noktadan bisiklet kiralayabileceğinizi kontrol edin. Saat, ücret, kredi kartı gibi bilgileri rezervasyon için girdikten sonra sistem size oradaki müsait bir bisikletin numarasını veriyor (Örnek: 115). Yani boş bir bisikleti size atamış oluyor. Siz de alacağınız noktaya gittiğinizde bisikletinizi numarasından tanıyor ve bluetooth yardımıyla kilidini açıyorsunuz.

Donkey Republic’i kullanabileceğiniz başlıca Avrupa şehirleri

Donkey Republic’i ben Barselona’da deneyimledim ama uygulama tüm dünyaya yayılmış durumda. Başta Amsterdam ve Kopenhag olmak üzere Budapeşte, Berlin gibi Avrupa’nın en turistik şehirlerinde de uygulamayı kullanabilirsiniz.

  • Amsterdam, Berlin, Kopenhag, Barselona, Madrid, Budapeşte, Londra, Viyana

Sistem Nasıl Çalışıyor? 

  • Bisikleti uygulama üzerinden kirala.
  • Bisikletin kilidini Blueooth ile aç ve gezmeye başla
  • Gez, dolaş, keşfet, (fotoğraf çekmeyi de unutma!) 
  • Bisikleti kiraladığın noktaya tekrar bırak ve uygulama üzerinden kilitle.

Barselona’da bisiklet rotası

Barselona genel olarak düz bir şehir olduğu için bisiklet ile gezmek için birbirinden farklı bir çok rota oluşturulabilir. Ben aşağıda verdiğim rotayı izlemeyi tercih ettim. Bu rotayı oluştururken Şubat ayı olmasına rağmen hava çok güzeldi, sahilde de biraz mola veririm düşüncesiyle hareket ettim. Yürüyerek gidemeyeceğim sahilin sonuna kadarda bisiklet ile gitmiş oldum. Eğer farklı bir rota arıyorsanız Donkey’in önerilerine buradan bakabilirsiniz.

Bisiklet Rotam: Katalunya Meydanı’nda başlayan yolculuğumuz La Rambla üzerinden Colomb Anıtı, MareMagnum, W Barcelona, Barcelonata, Port Olimpic, Arc de Triomf, El Born ve tekrar La Rambla üzerinden Katalunya Meydanı olarak sona erdi.

Donkey Republic: Bisiklet kiralamanın en teknolojik hali

Donkey Republic: Bisiklet kiralamanın en teknolojik hali

Katalunya Meydanı’nda teslim ettiğim bisikletim 🙂

Bir cevap yazın