Erasmus Macerası Başlasın!

Ortalama Okuma Süresi: < 1 dakika

Bu sene Erasmus için başvuru yapsam mı yapmasam mı diye düşünürken bi anda okuldan gelen “Not ortalamanız başvurmak için bi hayli uygun gözüküyor.” mailiyle birlikte Erasmus’a son gün başvurdum. Başvurduktan sonra aşama bir hayli yorucu ve uğraştırıcı. Çünkü 1 sene sonranın planını şimdiden tek tek planlamak gerekiyor. İngilizce hakkında yeterlilik, alınacak dersler, gidilecek ülke, şehir ve üniversite, yurt mu ev mi vs. gerçekten çok uğraştırıcı olaylar. Yazın 1 haftalık tatil için bile yüzlerde şeyi düşünen bir toplumuz. Burada 6 aylık bir yurt dışında öğrenme ve yaşama aktivitesinden bahsediyoruz. Gerçekten teker teker her şeyin çok öncesinden belli olması ve yurt dışına gidildiğinde tek tek işlemesi için bu kadar uğraşmak gerekiyor.

Gelelim sadede… Erasmus öğrencisi olabilmek için öğrencinin elinde İngilizce (veya gideceği ülkenin kendi dili) ile ilgili yazılı resmi bir belge olması gerekiyor. Bu da genelde TOEFL, IELTS gibi sınavlar veya Erasmus zamanında üniversitenin yaptığı yeterlilik sınavı oluyor. Bir Cumartesi sabahı gittim Kuştepe kampüsüne ve güzelcene önce reading sonra writing ve en son da speaking(en rahat olduğum olay) sınavına paşalar gibi girdim. Sınav için yeterli olan puanı rahatlıkla aldığımı çıktığımda adımın Can olması kadar emindim. Sınavı geçmiştim. Hatta bunu 9:00’da önümüze konan reading metnini okurken bile hissedebiliyordum. Fakat resmi olarak “Tebrikler, puanınız Erasmus için yeterli.” mesajını görmedikçe bunu ne aileme ne de çevreme aktarabiliyorum. Bu yüzden biraz sabrettim ve sonuçların açıklandığı günü beklemeye başladım.

Üniversitemin yaptığı İngilizce yeterlilik sınavını 100 üzerinden 75 puan alarak rahatlıkla geçtim ve Erasmus programı için ilk aşamayı başarıyla tamamladım. Şimdi önümde okul yetkilileri ve hocalarımla görüşme sonrasında hangi ülkeye, ne zaman ve hangi dersleri öğrenmek için gideceğimi belirleme vakti. Nisan’ın ilk haftasına kadar bunlar belli olacak ve sonrasında da diğer işleri tek tek Mayıs ayının sonuna kadar halledeceğim.

Haydi rastgele..

Bir cevap yazın