Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Harçsız Öğrenci Pasaportu
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Dünya’nın en pahalı pasaportunu kullanıyoruz. Haliyle pasaport çıkarmak insanlar için maddi bir yükün altına girmek demek oluyor. 2016 yılında hayata geçirilen yasa ile 25 yaşın altında aktif olarak öğrenim görenler harçsız öğrenci pasaportu alabiliyor. Bu yazıda harçsız öğrenci pasaportu nedir, pasaport nasıl çıkartılır ve öğrenci pasaportu ücreti gibi bilgilerden bahsedeceğim.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir?

Harçsız öğrenci pasaportu, 2016 yılında hayata geçirilmiş, 25 yaşın altındaki öğrencilere yalnızda defter bedeli ödeyerek 25 yaşına kadar kullanabilecekleri, maddi olarak katkı sağlayan bir pasaport türüdür. 25 yaşın altındaki öğrenciler en fazla 5 yıl süreli, harç ödemeden yalnızca defter bedelini ödeyerek bordo pasaporta sahip olabiliyor. Öğrenci pasaportunun umuma mahsus pasaport(bordo pasaport)’tan farklı sadece maddi açıdan öğrencilere katkı sağlaması ve harç ücretinin ödenmemesidir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Süresi

Harçsız öğrenci pasaportunun süresi en fazla 25 yaşına kadar verilmektedir. Bu yüzden eğer 19 yaşındaysanız 6 yıl, 23 yaşındaysanız 2 yıl olarak düzenlenecektir. 18 yaşının altındaki öğrenciler için ise en fazla 5 yıl verilmektedir. Örneğin 17 yaşında harçsız öğrenci pasaportu çıkartan bir öğrenci, 22 yaşında tekrardan eğer halen daha öğrenciyse yeni bir pasaport çıkartabilir ve bunun süresi de 3 yıl olacaktır.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Ücreti

Öğrenciler harç ücreti ödemeyeceği için pasaport çıkartırken sadece defter bedeli ödeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin belirlediği 2020 yılı pasaport defter bedeli ücreti 160 TL’dir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu Kimlere Verilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, aktif olarak herhangi bir yerde öğrenci olan ve 25 yaşın altındaki herkes harçsız öğrenci pasaportu alabilir. İlkokul, orta okul, lise, açık öğretim veya üniversite öğrencisiyseniz harç bedeli ödemeden bordo pasaport çıkartabilirsiniz. Harçtan muaf olmak için öğrenci olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

Harçsız Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanının aslı
  • Biyometrik fotoğraf (1 tane)
  • Eski pasaport (varsa)
  • Defter ücreti dekontu
  • Öğrenci belgesi

Harçsız Öğrenci Pasaportu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de pasaport işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Harçsız öğrenci pasaportu başvurusu için https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) randevu aldıktan sonra istenen belgelerle birlikte başvuru noktasına giderek başvurunuzu yapmalısınız.

Başvuru sonrasında pasaportunuz PTT ile adresinize 2 iş günü içerisinde kargolanıyor. Yaşadığınız yere ve yoğunluğa göre 2-7 gün arasında size ulaşıyor. Pasaportun basıldığına ve kargoya verildiğine dair telefonunuza SMS geliyor. Ayrıca başvuru ve teslim sürecini E-Devlet üzerinden de takip edebilirsiniz.

3 yorum

  • İnternette dolanan bir çok içeriğe göre sizinki çok sade ve net. Sayenizde işlemlerimi sorunsuz halledip pasaport çıkarttım. İlk durak Yunanistan!

  • Süreci net ve anlaşılır şekilde anlatan faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.

  • Yazınızı okuduktan sonra başvuru yapmış ve pasaportumu çıkartmıştım, bu zor günler geçtikten sonra ilk hedef Akdeniz ileri, Hırvatistan ilk rotam olacak 🙂

Bir cevap yazın