Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada Gezi Rehberi
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

İstanbul’un incisi Adalar’ın ikinci büyük adası Heybeliada’yı sonbaharda, keyifli ve güneşli havaların son zamanlarında keşfetme fırsatı buldum. Bir İstanbullu olarak Adalar’a daima günübirlik gidiyordum fakat bu sene hem Büyükada’yı hem de Heybeliada’yı yerel insanların gözünden görmek için bu adalarda kalmanın şart olduğunu düşündüm. Mayıs ayındaki Büyükada gezisinden sonra nihayet Heybeliada’da da iki gece konaklamalı, biraz kafa tatili yapmak ve kışa dinlenmiş bir şekilde girmek için Heybeliada’daydım.

Bu yazıda Heybeliada’da gezilecek yerlerden, Heybeliada’da konaklama seçenekleri ve yeme-içme önerilerinden bahsedeceğim.

Heybeliada Gezilecek Yerler

Heybeliada Ruhban Okulu

Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada Türkiye’deki diğer bir çok Rum tarihi gibi burada da izler barındırıyor ve Ruhban Okulu da bunlardan bir tanesi. Adanın en güzel yerinde, yeşillikler içindeki tepede konumlanmış Ruhban Okulu günümüzde eğitime kapalı, ziyarete açık. “Yarın eğitime başlıyoruz” diye bir karar verilse o kadar hazır, o kadar temiz. Adalılar buraya “papaz okulu” diyor. Buraya geldiğinizde Rumların tarihlerine ne kadar çok önem verdiğini ve sahip çıktığını göreceksiniz. Otuz yıldan fazladır eğitim öğretimin olmadığı bir okul binasını nasıl koruduklarını, temiz baktıklarına şahit olacaksınız. Biz Ruhban Okulu’nu Pazar günü ziyaret ettik. Gittiğimizde okulun içerisindeki kilisede ayin vardı ve bir hayli kalabalıktı. Burayı ziyaret ettiğinizde önce girişteki bahçeyi dolaşın, sonrasında okulun içini görerek kiliseye ve terasa doğru geçebilirsiniz.

İsmet İnönü Evi Müzesi

İsmet Paşa’nın rahatsızlığı sebebiyle Heybeliada’da eşyalı olarak kiraladığı ev günümüzde de müze olarak ücretsiz gezilebiliyor. İsmet İnönü Evi Müzesi Heybeliada’da gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına koymanız gereken bir yer. İsmet İnönü, hastalığı geçtikten sonra buradan ayrılsa da bu ev, İnönü ailesinin uzun yıllar boyunca gidip geldiği, özellikle de yazları yaşadığı bir yermiş. Evin içindeki eşyalar tarihi eser gibi ve gittiğinizde göreceksiniz evin düzeni zamanında nasılsa bugün de öyle duruyor. Tarihi hissedeceğiniz özel bir ev diyebilirim Pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.

Heybeliada’da Nerede Kalınır?

Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada küçük bir ada gibi gözükse de burayı gezmek için bir gün yetmiyor. Bu yüzden biz de Heybeliada’da hafta sonu 2 gece konaklamak istedik ve araştırmalar yaptık. Airbnb üzerinden Küçük Ev’i bulduk. Sevil Hanım eşi ile birlikte işin en başından beri kendileri uğraşarak A’dan Z’ye yaptıkları bu butik pansiyonu işletiyorlar. Hem İstanbul hem de Heybeliada arasında gidip geliyorlar. Küçük Ev, adanın en meşhur caddesi Refah Şehitler üzerinde, Şehir Hatları Vapur İskelesi‘ne 10 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada’da bu kadar temiz, profesyonel ve butik bir yerin açılması adadaki konaklama kalitesini yükseltmiş diyebilirim. Heybeliada Küçük Ev‘de toplamda 4 oda mevcut ve hepsi de apart şeklinde. Biz giriş katındaki odada kaldık. Odanın balkon manzarası Ruhban Okulu’na bakıyor. Her sabah yeşilliklere bakarak uyanmak çok keyifliydi. Burası eskiden bir ev olduğu için şuanda bahçesi sadece bodrumdaki odaya ait ve bu odada mutfak yok. Bu yüzden Küçük Ev tamamen kişilerin taleplerine göre oda sunması da ideal olmuş. Özellikle yılbaşı gibi özel günlerini Heybeliada’da geçirmek isteyen kalabalık gruplar için Küçük Ev mükemmel bir yer.

Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada‘nın böyle bir yere ihtiyacı vardı. Sizde Küçük Ev‘de kalmayı düşünürseniz benim referansım ile geldiğinizi belirtmeyi unutmayın.

Heybeliada Büyüktur Yürüyüş Parkuru

Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada, İstanbul’un Büyükada’dan sonra en büyük ikinci adası. Heybeliada’da 3 farklı yürüyüş parkuru bulunuyor. Bunlardan en uzunu da halk arasında Büyüktur diye tabir edilen ve adanın tüm etrafını çevreleyen yürüyüş parkuru. Vapur iskelesinden başlayan, değirmenburnunu çevreleyen, Alp Görüngen yolundan dolanarak senatoryumu da gördükten sonra merkeze kadar yürüyebileceğiniz ve Heybeliadanın etrafında tam bir tur atabileceğiniz bu yürüyüş yolu yaklaşık 10 kilometre. Günübirlik gidiyorsanız bu yürüyüş turu biraz yorucu olabilir. Eğer Heybeliada’da bir gece konaklıyorsanız sabah kahvaltısından sonra bu yürüyüş rotasını takip ederek adayı keşfetmenizi öneririm. Yol üstünde de dinlenebileceğiniz yerleri aşağıda yazdım.

Heybeliada Yeme-İçme Rehberi

Farklı Bi Yer: Hayatımdaki en iyi balık ekmeği burada yedim. Mezgitten yaptıkları balık ekmeğin lezzeti çok iyiydi. Aile işletmesi. Siz de gittiğinizde göreceksiniz tüm çalışanlar en iyi hizmeti vermek için gayret gösteriyor. Heybeliada’da öğlen yemeği için iyi bir seçim olabilir.

Ezop Cafe: Heybeliada’ya vardığımızda keşfettiğimiz, konumu itibari ile hoş bulduğumuz yeni nesil kahveci. Merdivenlerdeki masalarda veya balkondaki masada oturup açık havada kahvenizi içerken dinlenebilirsiniz.

Sandal Cafe: Büyük tur yürüyüşü yaparken soluklanıp, dinlenebileceğiniz, sessiz bir ortamda kahve içebileceğiniz güzel bir kafe. Biz burayı yürüyüş sırasında keşfedip, dinlenmek için oturduk.

Meltem Pasta & Cafe: Sabah kahvaltısı için simit, poğaça veya kurabiye, pasta vb. ürünleri alabileceğiniz bir pastahane.

Paprika Cafe: Şehir Hatları Vapuru’ndan inince iskelenin karşısında görebileceğiniz bir aile işletmesi. Ev usülü köfte ve mantı denedik. Burayı da listenize ekleyebilirsiniz.

Heybeliada’da Rakı Balık

Heybeliada Gezi Rehberi

Heybeliada’da akşam yemeği için çarşı civarında bir çok mekan var. Biz akşam yemeği için Heyamola Ada Lokantası’nı tercih ettik. Burayı, konakladığımız Küçük Ev’in sahipleri önermişti. Adaya geldiğimiz ilk gün akşamında burayı deneyimledik. İki kişi için 20 cl rakı, 6 meze, ve 1 balık için 220 TL ödedik. Buranın diğer mekanlara göre farkı içkinizi kendiniz de götürebilirsiniz. Bunun için rezervasyon yaparken sormanızı ve teyid etmenizi öneririm.

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Merhaba,

    Coronavirüsün etkisini yavaşlatıp normalleşme sürecine girdiği için ilk olarak hemen Heybeliada’ya gidip 1 gece kalmalı değişiklik yapalım dedik. Sayenizde kaliteli iki gece geçirdik. Önerileriniz çok iyi. Heyamola gerçekten Ada’ya özgü. Biz de çok beğendik. Farklı bi yerdeki balık ekmek de çok lezizdi. Biz kalacak yeri geceliği 400 TL’ye Airbnb üzerinden hallettik.

Bir cevap yazın