İskandinavya’da Tax Free(Global Blue)

Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Tax Free konusunda internette o kadar çok boş ve çöp denebilecek yazılar var ki, sizlere İskandinavya’da birebir yaşadığım tecrübeyi ve neler yapmanız gerektiğini bu yazıyla aktaracağım. Uzun uzun anlatmaktansa direkt olarak yapmanız gerekenleri ve dikkat etmeniz gerekenleri bu yazıda anlatacağım. 

Alışveriş Fişlerinin yanında Tax Free fişi/formu alın

Genelde çoğu global markada bu formlar oluyor. Kasaya geldiğinizde “tax free formu istiyorum” dediğiniz onlar zaten size otomatik olan veriyorlar. Burada mağazasına göre pasaportunuzu görmek isteyebilirler. Bazıları ise sadece tamam diyip veriyor. Tax Free formunun üzerinde firmanın doldurduğu ve sizin daha sonra dolduracağınız alanlar mevcut. Mağaza, yapılan alışveriş tutarını ve ne kadar iade olması gerektiğini forma yazıyor ve size veriyor.

Tax Free formlarının üzerindeki kişisel bilgileri doldur

Eğer ki mağaza yetkilisi doldurmamış ve size bırakmışsa; Tax Free formunun alt kısmında bulunan kişisel bilgilerinizi (pasaport no, ad soyad, adres, mail vb.) standart bir tükenmez kalem ile doldurmanız yeterli. Bu konuda “ay doğru mu yaptım” tarzında endişelenmenize gerek yok. Rahat olun ve formu doldurun.

İskandinavya’da Tax Free(Global Blue)

Kopenhag Havalimanı Global Blue Tax Free Şubesi

Havalimanındaki Şubeye git

(Kopenhag tecrübesi yaşanmıştır.)
Havalimanında banka şubesi gibi Global Blue şubeleri mevcut. Buraya gittiğinizde elinizdeki fiş ve formlarla sıraya girip normal bankada işlem yapar gibi işlemlerini yapıyorsunuz. Formları verdikten sonra gişe çalışanı paranızı nasıl iade almak istediğinizi soruyor ve sizde ona göre reaksiyon alabilirsiniz. Zaten buradaki şube çalışanlarını Türkiye’de bankada çalışan gişe çalışanları gibi düşünebilirsiniz. Sorunuzu sorun, öğrenmek istediğiniz sorunuzu sorun, veya onlar siz bir şeyi eksik yapmışsanız size yapmanız gerekenleri söyleyecektir.

Notlar:

  • İskandinavya’da tax free formlarına gümrük damga vurmadan paranızı direkt şube aracılığı ile alabilirsiniz. Danimarka, Finlandiya, İsveç ve Norveç’teki tax free formlarında gümrük damgası (Custom stamp) zorunlu değildir. Yani direkt olarak mağazadan alınan formun üzerine kişisel bilgilerinizi doldurup şube aracılığı ile para iadesi alabilirsiniz.
  • Global Blue Şubeleri normalde uçuşunuzdan önce maksimum 4 saat öncesinde sizin işlemlerini yapıyor. Yani uçağınız akşam üstü 17’te ise siz en erken saat 13’te gidebilirsiniz. 13’ten önce giderseniz yetkili sizi geri çevirebilir. (Geri çevirmeyip işleminizi yapabilir de.)

Not: Bu yazı sadece İskandinavya ülkeleri içinde bulunan Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç için geçerlidir. Diğer Avrupa ülkelerinin uygulaması farklı olabilir. 

 

Bir cevap yazın