Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya Balon Turu
Ortalama Okuma Süresi: 5 dakika

Coğrafi özellikleri ile gidenlerin aklını başından alan Kapadokya, Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor. Kapadokya, doğasıyla, tarihiyle, mistik havasıyla hem yabancı turistlerin hem de iç turizmin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında. Sadece 200’e yakın yeraltı şehriyle bile dünyada görülebilecek mucizevi yerler listesinin başında geliyor. Nitekim New York Times da, yayınladığı “Dünyanın Yeni 25 Harikası” listesinde Kapodokya’ya 5. sırada yer veriyor. 1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine giren bölge, dünyanın başka hiçbir yerinde bu kadar yoğun şekilde göremeyeceğiniz peri bacalarıyla size bambaşka bir deneyim sunuyor. Kapadokya balon turu ile tüm bu güzellikleri gökyüzünde izledikten sonra ise kendinizi bir masal diyarında hissedeceğinize dair hiç şüphe bırakmıyor. Haydi öyleyse, tarihe yolculuk etmek için okumaya devam edin ve bir an önce tatil planı listenize Kapadokya’yı ekleyin!

Kapadokya’nın Önemi ve Tarihi

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya, bundan uzun zaman önce bir iç denizmiş, fakat çevrede bulunan yanardağların patlaması ile deniz kuruyup, yumuşak kayalar coğrafi etkilerle şekillenmiş. Başka bir ifadeyle Kapadokya Bölgesi, Erciyes, Güllü ve Hasan Dağı’nın oluşturduğu volkanik arazinin yumuşak katmanlarının yıllar boyunca rüzgar ve yağmur sularıyla aşınması sonucu oluşmuş eşsiz bir bölge hâlini almış. Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Niğde ve Aksaray’ı da içine alan bölgenin oluşumu 60 milyon yıl öncesine kadar gidiyor. Eski zamanlarda Hititler’in yerleşim yeri olarak da kullandığı, bir dönem hristiyanların sığınağı olan bölge, çok sayıda millete ev sahipliği yapmış. Dolayısıyla, doğal yollarla oluşmuş olsa bile insan kullanımı ile birlikte kayaların oyularak yapıldığı kiliseler, şapeller ve evler görmek mümkün. Doğa ve insanın birlikte yarattığı nadir ve ayrıcalıklı yerlerden biri olan bu bölgede dolaşmak bile insana, Kapadokya tarihine yolculuk deneyimi sunuyor.

Kapadokya’da Nerede Kalınır?

Kapadokya otelleri çok çeşitli. Her bölgenin kendine özel artıları ve eksileri var. Kapadokya’da nerede kalınır sorusunun cevabı ise tabiki de bir mağara otelde kalmak. Fakat hem iç turizm hem de yabancı turistlerin akınına uğrayan bir bölge olduğu için Kapadokya’daki otel fiyatları normalin biraz üstünde diyebilirim.

Ben Kapadokya seyahatimde Ortahisar Kalesinin eteğindeki Lamihan Cave Hotel‘de kaldım. Ortahisar, Göreme ve Ürgüp’e göre daha sakin bir bölge olduğu için bu bölgedeki bir otelde kalmayı tercih ettim.

Kapadokya’da Balon Turu

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya’da yapılacak aktivitelerin başında balon turu geliyor. Sabahın erken saatlerinde gökyüzünde olmak ve güneşin doğuşunu yaklaşık 500 metre yükseklikte izlemek eşsiz bir deneyim. Kapadokya’da balon turu fiyatları ortalama 150 Euro civarında. Toplamda 3 kez bu deneyimi yaşadığım için bir çok konuda bilgili ve turun nasıl olduğunu biliyordum. En son gittiğimde de internetteki yorumlarından ve profesyonel hizmet anlayışından dolayı Royal Balloon ‘u tercih ettim.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezi Rehberi

İnsanlik tarihinin izlerini sürebileceğiniz Kapadokya’da çok sayıda müze bulunuyor. Zamanı ve bütçeyi en etkili şekilde kullanmanız içinse yapmanız gereken ilk şey bir müzekart edinmek. Göreme Açık Hava Müzesi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Zelve Örenyeri ve Kaymaklı Yeraltı Şehri gibi satış noktalarından kolayca temin edebilirsiniz. Yazın aşırı sıcak ve kışın da aşırı soğuk olan bölgeye gitmek için kesin bir zaman söylemek pek doğru değil. Bu, sizin nasıl bir manzara görmeyi hayal ettiğinizle ilgili. Bana kalırsa bir balon turuyla bu büyülü bölgeyi karlar altında görmek gibisi yok.

Son olarak Kapadokya’da, geniş bir alan ve tatil süresinin kısıtlı olmasından ötürü gezeceğiniz yerlerin yakınlarında nelerin olduğunu bilmeniz ve buna göre plan yapmanız da yarar var. İşte bölgeyi keşfe çıkarken plannıza dahil edebileceğiniz gezilecek yerler:

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya’nın en karakteristik yanı olan peri bacalarının yoğun olarak görülebileceği Göreme bölgesinde bulunan müze, manastır eğitiminin ilk başladığı yer olma özelliğine sahip. İçerisinde mezarlıklar, kiliseler, şapel ve şarap mahzeni bulunan bu manastır kompleksinin duvar resimlerini incelemeyi ihmal etmeyin.
*Müzekart geçerli

Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya Gezi Rehberi

Farklı kültürlerin buluşmasını ve karşılıklı hoşgorülerini yansıtan kilise ve camiileri birarada görebileceğiniz bu müzeyi görmeden dönmeyin. Üstelik Zelve Yolu’nda doğa yürüyüşü yaparken yol üzerinde 15 metre uzunluğundaki ihtişamlı peri bacalarını görebilir, dilerseniz safari programlarına katılarak vadide ufak bir maceraya çıkabilirsiniz.
*Müzekart geçerli

Avanos

Tarihi Hititler’e kadar uzanan bölgede gezerken tabelalarda göreceğiniz Venassa, Evranos gibi isimler Avanos’un eski isimleridir. Nevşehir’in ilçelerinden biri olan Avanos, Kızılırmak tarafından ikiye bölünür. Aksaray-Kayseri Kervan Yolu üzerinde olması ve nehirden akan su sesleri bu ilçeye şiirsel bir hava veriyor. Nitekim, birçok sanatçının eserlerine konu olan Avanos, çamurun sanatçı ellerle yoğrulduğu çanak atölyelerine sahip olması ile de tarihin ve sanatın eşsiz bir yansımasını sunuyor. Özellikle İkizler Çömlek Atölyesi, ikiz olan iki kardeşin Avanos’un en orijinal ürünlerini ürettiği bir yer olmasıyla kendini diğerlerinden ayırıyor. Toprağın sanat eserine dönüştüğü bu atölyede, el emeği işlere göz atarken sıcak sohbetler edebilirsiniz. Dilerseniz siz de bir şeyler deneyebilirsiniz. 🙂

Devrent Vadisi

Kapadokya Gezi Rehberi

Hayal Vadisi olarak da bilinen Devrent Vadisi için Kapadokya’nın yüzü demek yanlış olmaz. Çok sayıda dizinin çekimi ve Kapadokya tanıtımlarını içeren videolar bu bölgede çekilmiştir. Bölgenin Hayal Vadisi ismine de ilham veren en belirgin özelliği, buradaki peri bacaları şekillerinin deveye, Meryem Ana’ya ve Hacivat ve Karagöz’e benzemesi. Devrent Vadisi’nde köylülere ait develerle ücreti karşılığında fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Son olarak, Avanos’a 10-15 dk mesafede olan vadiye gidebileceğiniz toplu taşıma aracı olmadığı için özel aracınızla ya da taksiyle gitmeniz gerekiyor.

Üç Güzeller

Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya’nın simgesi haline gelmiş ve efsanevi hikayesi ile bu şapkalı peri bacaları sizi çok etkileyecek. Burada hatıra fotoğrafları çektirip, sevdiklerinize bu güzel simgeden oluşan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Üstelik Ürgüp’ün merkezine 5 dakikalık mesafede olan Üç Güzeller’e ulaşım oldukça kolay. Nevşehir-Ürgüp otoyolunun sol kısmında bulunan bu tarihi oluşumu ücretsiz bir şekilde ziyaret edebiliyorsunuz.

Kızıl Vadi

Kapadokya Gezi Rehberi

Kızılçukur Vadisi de denilen vadide Kapadokya’nın en eski kiliselerini ziyaret edebilirsiniz. Gün batımı manzarasında şahane fotoğraflar çekilebilir, bölgedeki safari ya da ATV turları ile kendinize heyecan dolu anlar yaşatabilirsiniz. Üstelik sabahın ilk ışıklarında vadinin içine yürüdüğünüzde görebileceğiniz balon turlarının sizi büyüleyeceğini garanti edebilirim.

Uçhisar Kalesi

Kapadokya Gezi Rehberi

Bölgeyi kuş bakışı izlemek isterseniz en yüksek peri bacası olan bu kaleyi ziyaret edebilir, doya doya manzarayı seyre dalabilirsiniz. Yine gün batımı için de kartpostal görüntüleri sunan Uçhisar Kalesi’nde ne yazık ki müze kart geçerli değil. Fakat giriş ücretleri oldukça uygun. Son olarak Uçhisar bölgesinde Kocabağ şaraplarını, bölgeye has Emir üzümü ürünlerini tatmanız mümkün. Hatta tadı damağınızda kalırsa buradan satın da almanız mümkün.

Yeraltı Şehirleri

Kapadokya Gezi Rehberi

Tarihte sürekli istilaya maruz kalan bir bölge olması dolayısıyla köylüler yeraltına yeni bir köy inşa ederek buna bir çare bulmayı ummuşlar. Nitekim öyle de olmuş. Önceleri her evin altında olan bu sığınaklar, zamanla yeraltı tünelleri ile birleştirilerek bir yeraltı şehrine dönüşmüş. Halihazırda ortaya çıkarılmış 36 tanesi olsa da, tahmini 150-200 adet yeraltı şehrinin var olduğu düşünülüyor. Çok azı ziyaretçi girişine açık olan, gelişmiş şehir planlarına sahip olan bu şehirlerin en önemlilerinden bazıları; Derinkuyu, Özkonak ve Kaymaklı Yeraltı Şehri.
8 kattan oluşan Derinkuyu Yeraltı Şehri, en popüler olanı. Nevşehir merkeze 30 km mesafede olan bu yeraltı şehrinin 4 bin yıllık köklü bir geçmişi var.

Nevşehir’e uzaklığı 20 kilometre olan Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin de 8 katı var. Fakat bunların sadece 4’ü ziyaretçiye açık.

Yalnızca 4 katı bulunan Özkonak Yeraltı Şehri’ninse Avanos’a mesafesi 14 km. Kaymaklı ve Özkonak’tan farkı ise katlar arasında bulunan haberleşme delikleri.

*Müzekart geçerli

Ihlara Vadisi

Kapadokya Gezi Rehberi

Göreme bölgesine 100 km mesafede bulunan Ihlara Vadisi dünyanın en büyük kanyonlarından biri olması sebebiyle mutlaka görmeniz gereken bir yer. Vadide 105 adet kilise var, ama bunlardan yalnızca 14’ü ziyaret edilebiliyor. Bu kiliselerdeki duvar resimlerinde hem Doğu hem de Bizans kültürlerinin yansımalarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca vadiye hayat veren Melendiz Çayı boyunca yürüyebilir, bu önemli kültür ve medeniyet merkezini çevreleyen oyma mekanları seyredalabilirsiniz.

Kapadokya’da Yeme-İçme

Kapadokya yoğun turist çeken bir bölge olduğu için yeme-içme konusunda fiyat ve lezzet dengesi pek yok. Kapadokya’da ne yenir derseniz damağınıza hitap eden lezzetler yemek için ciddi miktarda ödeme yapmanız gerekiyor. Yine de, öğlen ve akşam yemeğiniz için hem lezzet hem de fiyat bakımından makul olan iki mekân tavsiye edeceğim.

Ziggy Cafe

Kapadokya Gezi Rehberi

Mekân ismini sahiplerinin köpeğinin isminden alıyor. Üstelik dekorasyonu da buna uygun şekilde köpek figürleri ile süslenmiş. Ürgüp’te öğle yemeği denildiğinde ilk akla gelen bu mekân oldukça popüler. Eğer hava uygunsa teras keyfini de kaçırmayın derim. Bunun dışında geniş menüsünde istediğiniz lezzeti bulabilir ya da iki kişilik hazır tadım menülerini tercih edebilirsiniz. Şayet akşam yemeği için gelecekseniz rezervasyon yaptırmanız gerektiğini de ekleyeyim.

Seten Restaurant

Kapadokya Gezi Rehberi

Manzarası, mekânın ambiyansı vs. göz önüne alındığında akşam yemeği için tercih edilebilecek yerlerden biri olan restoranın menüsü de oldukça iyi. Özellikle aç iseniz tek porsiyonu bile iki kişilik gibi hazırlanan Sultan Kebabı’nı öneririm. Daha hafif bir şekilde geçiştirmek isterseniz de menüde bulunan Seten pastırma, yaprak sarma ya da salata seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın