Kars Doğu Ekspresi Treni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kars Doğu Ekspresi
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Son yılların en popüler yurt içi seyahat rotası, Instagram’da eşsiz fotoğraflara şahit olduğumuz Kars, kışın gidilecek yerler listesinin en üst sıralarında yer alıyor. Doğu Anadolu’yu bembeyaz kar örtüsüyle kaplı görmek birçok insanın hayali. Yüksek talep sebebiyle kış aylarında bilet bulmak bir hayli zor oluyor. Doğu Ekspresi biletleri hafta içi veya hafta sonu farketmeksizin satışa çıktığı gün tükenebiliyor. Fotoğraf çekmeyi, gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız Doğu Ekspresi’ni deneyimlemelisiniz. Bu yazıda Doğu Ekspresi nedir, bilet nasıl alınır, nasıl gidilir gibi önemli detayları paylaşacağım. Ayrıca yazının sonunda hafta sonu yapabileceğiniz kısa bir gezi planı da paylaştım.

Doğu Ekspresi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nın, Ankara ile Kars arasında düzenlediği tren yolculuğuna Doğu Ekspresi adı veriliyor. Kars’a tren ile gitmenin popüler olmasından ötürü ikinci bir tren seferi olarak da “Turistik Kars Treni” adı altında Ankara’dan Kars’a seferler düzenleniyor.

Duraklar, Güzergah ve Saatler

Türkiye’nin en uzun tren rotalarından biri olan Doğu Ekspresi, masalsı manzaralara eşlik eden mistik tren yolculuklarından biri olarak biliniyor. Her gün Ankara’dan ve Kars’tan seferler yapılıyor. Doğu Ekspresi her gün akşam üstü Ankara’dan Kars’a hareket ediyor. Tren Ankara’dan sonra Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’a uğrayarak Kars’a varıyor. Ara duraklarda 1-2 dakika, ana duraklarda(Kayseri, Erzincan) ise 10-15 dakika civarında bekleme süresi bulunuyor. Ankara’dan Kars’a Doğu Ekspresi ile tren yolculuğu tam 1 gün sürüyor.

Vagonlar

Doğu Ekspresi’nde 3 çeşit vagon tipi mevcut:

  • Pulman: Sadece koltuk, tren içerisinde 2+1 şeklinde düzen mevcut.
  • Örtülü Kuşetli: Karma şekilde, maksimum dört kişinin konaklayabileceği oda tipi.
  • Yataklı Vagon: İki kişilik oda şeklinde dizayn edilmiş vagon içerisinde buzdolabı, masa ve lavabo bulunuyor. Otel odası gibi düşünebilirsiniz. Yolculuk öncesi sizlere nevresim veriliyor ve yatağınızı da kendiniz yapıyorsunuz.

Not: Yataklı Vagon artık sadece turistik trende mevcut.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Farklı koltuk tiplerine göre bilet fiyatları değişkenlik gösteriyor. TCDD’nin resmi web sitesinde yer alan resmi bilet fiyatları:

  • Pulman, tek kişilik tek yön için 47,50 TL
  • Örtülü Kuşet karma odada kişi başı tek yön için 64 TL
  • Turistik Tren: Yataklı, tek yön, 400 TL.

Doğu Ekspresi İndirimli Biletler

TCDD’nin çeşitli statülere göre indirimleri de mevcut.

Genç (13-26 yaş), 60-65 yaşındakiler, öğretmen ve TSK üyeleri %20 indirimli, 65 yaş üstü %50 indirimli seyahat edebiliyor.

Ayrıca, gidiş ve dönüş biletlerinizi aynı anda almanız durumunda da, %20 indirim yapılıyor. 0-6 yaş çocuklar için herhangi bir ücret alınmıyor.

Evcil hayvan, kafesi olmak şartıyla trene alınıyor ve onlar için de bir bilet alınması gerekiyor.

Mutlaka yanınıza küçük bir yeme-içme paketi alın. Trende büfe ve restoran var fakat imkanların sınırlı olduğunu belirtiyim.

Tren içinde kredi kartı geçerli fakat bazen dağlık yerlerde hat çekmiyor bu yüzden nakit para da bulundurun.

Doğu Ekspresi’nin bir ritüeli de, trene Cağ kebabı sipariş etmek. Tren Erzurum’a yaklaşırken telefonla sipariş verildiğinde, siparişinizi tren garına kadar getiriyorlar ve siz de trenden inip siparişinizi teslim alıyorsunuz. Bu seçenek için en ideal sipariş verme zamanı, Aşkale’deyken sipariş vereceğiniz restoranı aramanız.

Turistik Doğu Ekspresi Kars Treni

Son yıllarda artan talepden dolayı TCDD, Doğu Ekspresi için “turistik” adını verdiği yeni tren seferleri daha ekledi. Bu “turistik kars treni” ile tek yön gidiş olarak 400 TL’ye bilet bulmanız mümkün. Erzurum’dan da binseniz, Ankara’dan da binseniz TCDD’nin internet sitesinde bilet fiyatları 400 TL olarak gözüküyor. Özellikle Instagram’da popülerleşen ve çiftlerin kışın seyahat rotasında olan Kars için böylesine bir hizmete talep olacağını pek düşünmüyorum.

Hafta sonu Kars Gezi Planı

Kars Doğu Ekspresi Treni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kars’ı Doğu Ekspresi treni ile birlikte deneyimleyerek gezmek için minimum 4 gün gerekiyor. Aşağıda paylaşacağım Kars gezi planı ile tren yolculuğuna Erzurum’dan katılabilir ve hafta sonu için güzel bir gezi planı yapabilirsiniz. Turistik trenin çok pahalı olmasından dolayı artık Ankara’dan Kars’a yataklı vagon ile gitmek mantıklı değil. Bu yüzden trene Erzurum’dan katılarak eşsiz manzaralar eşliğinde Doğu Ekspresi deneyimini yaşayabilirsiniz.

Cuma: Uçak ile Erzurum’a gidebilir ve geceyi Erzurum’da geçirebilirsiniz.

Cumartesi: Sabah erkenden Yakutiye Medresesi’ni ziyaret ederek güne başlayabilirsiniz. 3 Kümbet ve Erzurum Kongre Binası’nı gezdikten sonra, öğle yemeği için Erzurum’un meşhur cağ kebabını deneyebilirsiniz. Öğleden sonra Erzurum Garı’ndan kalkan tren ile Doğu Ekspresi’ne binebilirsiniz. Kars’a akşam saatlerinde vardıktan sonra şehri keşfetmek için küçük bir yürüyüş yapabilir, akşam yemeği için Kars’ın yerel lezzetlerini deneyebileceğiniz bir restorana gidebilirsiniz.

Pazar: Kars’taki son gününüzde, şehir merkezine 42 km uzaklıktaki Ani Harabeleri’ni ziyaret edebilirsiniz. Eğer kış aylarında gidiyorsanız, donmuş Çıldır Gölü’ne de uğramalısınız. Donmuş gölün üzerinde yapılması gereken başlıca aktiviteler; fotoğraf çekmek, balık tutmak veya kızak sürmek olarak sıralayabiliriz. Dönüş yolculuğu öncesinde ise, şehir merkezinde Baltık mimariyi keşfedebilir, Kars Kalesi’ne çıkabilirsiniz.

İyi tatiller! 🙂

Bir cevap yazın