Kavala Gezi Rehberi

Kavala Gezi Rehberi
1.35BGörüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Hazır vizemiz varken Kuzey Yunanistan’da bir şehir keşfetmek istedik ve tercihimizi Kavala’dan yana kullandık. Kavala’yı seçme nedenimiz ise burada tanıştığımız bir Türk çift. Uzun yıllardır Kavala’da yaşayan ve Kavala’da özel şarap turları düzenlemek isteyen Türk çiftinin çeşitli işlerini freelance olarak İstanbul’dan yönetiyordum. Şengen vizemizin bitmesine 2 hafta kala hafta sonu gezmesi olarak hem Kavala’yı görmek hem de Türk çift ile tanışmak istedik.

Kavala diyince akla ilk olarak Osmanlı ve Kavala Kurabiyesi geliyor. 1912 yılına kadar Osmanlı Devleti’ne ait bir şehir olan Kavala’da yakın tarihin izlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Eski şehir olarak bilinen Panagia bölgesinin ülkemizdeki anadolu şehirlerinden farkı yok. Mübadele zamanında da Rumlar ile Türklerin göçleri sırasında Kavala’ya çok sayıda iç anadoludan insan yerleşmiş. Niğde, Karaman ve Kayseri taraflarından çok sayıda Rum göçmen Batı Trakya’da yaşıyor.

Kavala’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Kavala, İpsala Sınır Kapısı’ndan yaklaşık 200 km uzaklıkta yer alıyor.
  • Kavala 500 yıldan fazla Osmanlı Devleti’ne ait bir şehirmiş.
  • Şehirde Türkçe bilen/konuşan insanlara rastlayabilirsiniz.
  • Kavala ve Drama’da üzüm bağları gelişmekte. Bölgede ziyaret edebileceğiniz bir çok bağ yeri ve şarap üreticisi bulunuyor.
  • Thassos (Taşoz) Adası’na Kavala’dan kalkan feribotlar ile gidebilirsiniz.
  • Palio, Nea Iraklitsa ve Nea Peramos gibi plajları şehre yakın ve ulaşımı rahat plajlardır.
  • Süpermarket için şehir merkezinde  “Masoútēs” isimli market bolca göreceksiniz. Ünlü market zinciri Lidl’ın şehir dışında iki şubesi bulunuyor.

Kavala’ya Ulaşım

Kavala Gezi Rehberi

Kavala’ya İstanbul Esenler Otogarı’ndan her gün Alpar Turizm‘in otobüs seferleri ile gidebilirsiniz. Gidiş dönüş bilet fiyatı 50 Euro. Yolculuk süresi yaklaşık 5 saat sürüyor. Alpar Turizm’in İpsala Sınır Kapısı’nı geçerek sırasıyla Gümülcine, İskeçe, Kavala ve Selanik rotasını izleyen bir güzergahı mevcut. Dilediğiniz şehirde inebiliyorsunuz. Şehirler birbirine yakın ve yol üstü olduğu için Selanik’e de sabaha karşı varıyor. Seyahat süresini uzatan durum sınır geçişi oluyor. Gece yarısı (12-1 arası) İpsala’da olduğumuz için sıra yoktu sınırda vakit kaybetmedik. Otobüs Kavala’da Oceanis Kavala otelinin önündeki durakta duruyor. İstanbul’a dönüş yolunda da Selanik’ten gelen otobüs,  aynı durağın karşısındaki durakta duruyor.

Kavala Gezilecek Yerler

Kavala Kalesi

Kavala Gezi Rehberi

Panagia, yani eski şehir bölgesinde yer alan Kavala Kalesi şehrin en önemli tarihi eserlerinden biri. Bazı kaynaklarda Bizans Kalesi olarak da biliniyor. Şehri tepeden görmek isterseniz bu bölge en iyi şeçim olacaktır.

Kaleye giriş ücreti 2.5€. Kaleye girmek istemezseniz de kaleye doğru çıkarken bir çok manzara noktasından şehri görebilirsiniz.

Su Kemeri

Kavala Gezi Rehberi

Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen Su Kemeri şehre girişte göreceğiniz ilk önemli yapılardan biri. Kanuni Sultan Süleyman tarafından şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılmış.

Tütün Müzesi (Tobacco Museum)

Tütün, Kavala’nın ticari olarak gelişmesinde en önemli endüstriyel ürünlerden biri. Osmanlı zamanında tüccarlar tütünleri kendileri satamıyormuş. Osmanlı, tüccarlardan tütünü alıyor ve satışı devlet olarak kendi yapıyormuş (bizdeki zamanın Tekel’i). Yaklaşık 40.000 kişi tütün işinde çalışıyormuş. Nüfusun 60.000 olduğu dönem düşünüldüğünde, şehir nüfusunun yarısından fazlasının tütün sektöründe çalışması şehrin kalkınmasında önemli rol oynamış. Müzeye giriş ücretsiz.

Müzenin çevresindeki El. Venizelou caddesi üzerinde sağlı sollu bir tütün depoları var. Buradaki binalar zengin tütün tüccarlarının evleri. Bir tanesi belediye tarafınsan atın alınmış, restorasyon sonrası konservatuar olarak kullanılıyor.

Panagia (Old Town)

500 yıldan uzun bir süre Osmanlı Devleti’ne ait olan Kavala’nın eski şehir bölgesi Panagia’da Osmanlı’ya ait bir çok yapıyı görmek mümkün. Halil Bey Camii, Imaret (artık özel mülk), Kavalalı Mehmet Ali Paşa Heykeli ve Evi gibi önemli yerler bu bölgede yer alıyor.

Aziz Nikola Kilisesi: Kanuni Sultan Süleyman tarafından Pargalı İbrahim Paşa Camii olarak yaptırılan bina mübadele sonrasında kiliseye dönüştürülmüş. Caminin minaresi şuanda çan kulesi olarak değiştirilmiş. Binanın şeklinden de anlaşılacağı gibi kubbeli bir kilise olarak dikkat çekiyor.

Kavala Kurabiyesi 

Kavala denince akla ilk olarak kurabiye geliyor. Şehrin en ünlü yiyeceği kurabiyelerin tarihi aslında şuanki Türkiye topraklarına dayanıyor.  Kavala’da yaşayan bir çok kişinin kökeni İç Anadolu bölgesine ait. Kapadokya, Karaman, Niğde gibi yerlerden mübadele zamanında Kavala’ya göç ediyorlar. Kavala Kurabiyesi olayı da göç sonrası başlıyor.

Günümüzde Kavala Kurabiyesi olarak bilinen ürün aslında bizim de evlerimizde yapabileceğimiz bir kurabiye. Bu yüzden biz gittiğimizde kurabiyenin neden bu kadar çok turistik bir ürün olduğunu çözemedik. Çünkü bizim için Kavala Kurabiyesi zaten bizim toplarımızda da olan bir ürün olduğu için abartıldığını düşünüyoruz. Ama Kavala’ya gitmişken de en iyilerini denemeden geçmedik. IOSIFIDIS ve Xasoulakis’i öneririm.

  • Marmelo: Türkçe konuşan çalışanlar ve Türkçe menü ile turistlerin en çok uğradığı dükkanlardan bir tanesi. Şehrin merkezinde olduğundan dolayı kolay erişim ve alışveriş imkanı sunuyor.
  • IOSIFIDIS: Kökeni Nevşehir-Kayseri bölgesi olan Maki ustanın dükkanı. Şehrin en iyi kurabiyesi yapıyor diyebilirim. Üretim yeri şehrin dışında. Şehrin merkezinde de bir şubesi var.
  • Xasoulakis: Hristiyan Kilisesi’nin karşısında El. Venizelou caddesi üzerindeki yerel bir pastane. En beğendiğim kurabiye burada diyebilirim. Merkezdeki dükkanlardakine göre daha bir leziz geldi. Ev yapımı tadında Kavala Kurabiyesi istiyorsanız burayı öneririm. Yerellerin sıkça uğradığı bir pastane.

 

Bir cevap yazın