Kefalonya’nın en iyi plajları

Kefalonya'nın en iyi plajları

Yunanistan’ın batısında, İyonya Adaları’nın en büyüğü Kefalonya farklı milletten bir çok insanın yaz tatili için gittiği, turkuaz denizleriyle kendine hayran bırakan sakin bir Yunan adası. Kefalonya, bugüne kadar bir çok dergide, gazetede veya internette gördüğümüz plajları ile ünlü. Kefalonya plajları genellikle turkuaz renkte ve taşlık. Bu yazıda benim en çok beğendiğim Kefalonya’nın en iyi 5 plajından bahsedeceğim.

Myrthos Beach

Kefalonya Myrthos Beach

Bugüne kadar tepeden çekilmiş fotoğraflarını dergilerde veya internette çokça gördüğünüz Myrthos plajı Yunanistan’ın dünyaca ünlü plajlarından sadece bir tanesi. Hal böyle olunca da burası daima Dünya’nın en iyi plajları listesinde yer alıyor. Plaj ve çevresinin temiz olması ve yeşil doğasıyla bir çok kez ödül de almıştır. Bu konuda Yunanlılar plajları nasıl koruyacağını çok iyi biliyor. Myrthos, Kefalonya’nın batı tarafında yer alıyor ve yemyeşil bitki örtüsü ile beyaz kayaların arasında yarı dairesel bir şekle sahiptir. Kefalonya dağlık bir ada olduğu için plajın her iki tarafında da manzara noktası var. Kaş’taki Kaputaş’a benzeyen türden bir plaj diye düşünebilirsiniz. Plaja tepeden aşağıya inerek ulaşılıyor ve araçlar için ücretsiz otopark mevcut. Otopark dolduğunda ise yol kenarına tek sıra olacak şekilde araçlar park etmeye devam ediyor. Plajda bir adet tesis var. Su, kahve vb. ihtiyaçlarınızı burada giderebilirsiniz. Ayrıca şezlong ve şemsiyeler tesisten bağımsız olarak ücretli. Biz sorduğumuzda 2 kişi için 10 Euro dediler. Biz plajın en sol kısmında gölgelik yerde takılmayı tercih ettik. Myrthos plajı taşlık bir plaj. Bu yüzden deniz ayakkabınızı yanınıza almayı unutmayın. Myrthos plajına sadece yüzmeye değil, gün batımını görmeye de gidebilirsiniz. Güneş denizin üzerinden batıyor ve eşsiz bir manzara sunuyor. Myrtos plajını görmeden adadan dönmeyin!

Kefalonya Myrthos Beach

Foki Beach

Kefalonia Foki Beach

Kefalonya’nın en batı yerleşim yeri olan Fiscardo’da olan Foki Beach, yeşilin bir çok tonunu görebileceğiniz en iyi plajlardan bir tanesi. Burada yüzerken “burası Yunanistan mı?” diye düşünebilirsiniz. Çünkü buradaki ağaçlardan, denizin renginden ve çevrenin bakir olmasından dolayı size İsviçre’de bir gölde yüzüyormuş hissi vereceğinden eminim. Eğer Fiscardo’da kalıyorsanız Foki’ye yürüyerek ulaşabilirsiniz. Organize olmayan bir plaj olmasına rağmen plajda bolca ağaç mevcut ve gölgelik olarak kullanabilirsiniz. Araçlar burada da yolun kenarına park ediliyor. Plajın girişinde ise bir adet taverna var. Plaj toprak fakat denize girişi taşlık. Fakat burada diğer plajlar gibi çok zorluk çekmedik.

Makris Gialos

Kefalonia Makris Gialos Beach

Kefalonya’nın başkenti Argostoli’de yer alan Makris Gialos plajı adanın en bilinen plajlarından bir tanesi. Kefalonya Havalimanı’nın güneyde, başkente yakın olmasından ötürü de güneydeki plajlar diğer plajlara göre daha organize. Makris Gialos Plajı, Argostoli’nin hemen dışarısında, çeşitli beach clubların yer aldığı adanın hem gündüz hem de akşam yoğun olduğu bir plaj. Plajda Blue Paradise ve Costa Costa adında iki işletme yer alıyor. Biz Blue Paradise’i denedik. Şezlong ve şemsiye ücretsiz, sadece yediğiniz içtiğinizi ödüyorsunuz. Adanın çoğu turistik plajlarında şezlong ve şemsiyenin ücretli olduğunu düşününce burada keyif yapmamak için bir neden yok. Ailelere uygun Makris Gialos Plajı kumluk, temiz ve turkuaz fakat açığa baktığı için dalgaya müsait bir plaj.

Petani Beach

Kefalonia Petani Beach

Kefalonya’nın batısındaki Palini yarımadasındaki Petani Plajı, Myrthos Plajı’na benzemesiyle biliniyor. Myrthos gibi burada da deniz turkuaz ve gün batımı harika! Uzun sahili, ücretsiz otoparkı ve bölgede yer alan çeşitli tesislerle gün boyu deniz keyfi yapabileceğiniz çok güzel bir plaj.

Petani organize bir plaj ve plajın çevresinde küçük bir kaç yerleşim yeri de var. Bu yüzden burası diğer plajlara göre hayatın daha çok olduğu bir yer. Plaja yine tepeden inerek, dönemeçli yolları geçtikten sonra ulaşıyorsunuz. En aşağıya indiğinizde hem ücretsiz hem de ücretli otopark seçenekleri var. Adanın en kalabalık(bize göre normal) plajlarından biri olduğu için yol kenarlarına da araçlar park ediliyor. Dilerseniz tesisten yararlanabilir, dilerseniz de kendiniz sahilin bir kenarında havlunuzu sererek güneşlenebilirsiniz. Buradaki tesisleri denemediğimiz için yorum yapamıyorum. Biz gün batımından önce, akşam üstü 1-2 saatliğine gittiğimiz için şezlong ve şemsiye ihtiyacımız olmadı. Petani Plajı yerine göre hem taşlık hem de kumluk fakat taşlar çok büyük değil. Bu yüzden tüm yönüyle rahat edebileceğiniz bir plaj olacağını söyleyebilirim.

Bonus: White Rocks Beach

Kefalonia White Rocks Beach

Kefalonya’da araba ile veya yürüyerek gidilemeyen çok sayıda plaj var. White Rocks Beach’te bunlardan biri. Buraya sadece deniz yoluyla ulaşabiliyorsunuz. Çok merkezi bir yerde olmasına rağmen kayalık bölge olduğu için aşağıya doğru yol yok. Bu yüzden arabayı bir yere park etseniz bile aşağıya inmek mümkün değil. Bu tarz plaj sayısı çok olduğu için de adada günlük tekne turları yaygın. Biz bu gezimizde Kefalonia Cruise – LadyO ile bir gün tekne turu yaptık. Eğer siz de Kristal renkte bu güzel denizi ve Kefalonya’nın diğer plajlarına deniz yoluyla ulaşmak istiyorsanız kendileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Son olarak yine sadece deniz ulaşımı ile gidebileceğiniz Fteri, Kamari, ve Amidi plajları var. Buralara da özel tekne kiralayarak ulaşabilirsiniz.