Lviv’de Uklon Nasıl Kullanılır?

Lviv
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Yurt dışına gittiğimizde havalimanından şehir merkezine gitmek bazen işkence bazen de pahalı veya problemli olabiliyor. Lviv’e gittiğinizde sorunu ortadan kaldıracak müthiş bir hizmet var! İşte karşınızda Lviv’de Uklon kullanma rehberi! 

Uklon Nedir?

Uklon Ukrayna’da özel taksi hizmeti sağlayan bir mobil uygulamadır. Bizdeki BiTaksi veya UBER gibi düşünebilirsiniz. Biz Türkler için Ukrayna’da özellikle de milli destinasyonumuz olan Lviv’de sudan ucuza ulaşım sağlayabileceğimiz hizmet olarak düşünebilirsiniz. Gitmek istediğiniz noktayı belirledikten sonra Uklon size bir fiyat veriyor. Mesela havalimanından şehir merkezine 65 Grivna’ya gideriz diyor. Siz de bu fiyatı kabul ederek uygulama üzerinden arama yapıyorsunuz. Dilerseniz bu fiyatı öncelik kazanmak için arttırabilirsiniz. Biz kullanırken 5 UAH arttırmıştık, bahşiş gibi düşündük ve uygulama 30 saniye içinde taksi buldu.

Uklon Mobil Uygulaması 

Uklon’u telefonunuza ücretsiz indirebilirsiniz. Ayrıca websitesi aracılığı ile de üye olabilir ve ileri zamanlı bir yolculuk için de istek gönderebilirsiniz. Uklon’a üye olarak taksi çağırırsanız küçük bir indirimden de faydalanıyorsunuz. Mesela yolculuk normalde üyeliksiz 80 UAH iken üye olursanız 75 UAH fiyat veriyor.


Uklon’dan taksi nasıl çağırılır?

Uygulama üzerinde taksi çağırmayı üye olarak veya üyeliksiz yapabilirsiniz. Üye olmanızı öneriyorum. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra aşağıdaki görseldeki adımlar aslında nasıl kullanıldığını gösteriyor. İlk olarak bulunduğunuz konumu ve gideceğiniz noktayı belirliyorsunuz. Sonrasında da araç tipi(Standard = normal 4 kişilik binek araç) seçiniz. Uygulama size girdiğiniz konumlar için bir teklif verecek ve sonrasında da Order’a bastığınızda sizin için anlık araç arama işlemini başlatıyor. İkinci ekranda araç arama ekranının görebilirsiniz. Üçüncü ekranda aracın konumunu, saat kaçta geleceğini, aracın plakasını ve marka model gibi bilgiler bulunuyor. Bu noktada sadece olduğunuz yerde bekleyin. 🙂

 

Lviv’de Uklon Nasıl Kullanılır?Taksi arama ekranı ve taksi bulduktan sonraki kontrol ekranı

Ödeme nasıl yapılır?

Lviv’de Uklon ödemesini nakit yapmanızı öneriyorum. Havalimanında 5-6 Euro civarında bir para bozdurun. Bu para size şehir merkezine gitmek için yeterli olacaktır. Kalan paranızı da şehir merkezinde daha yüksek kurdan bozdurun ve Lviv’in tadını çıkarın.

Şehir merkezinden havalimanına gidişte de yine aynı şekilde nakit ödeme yapabilirsiniz. Şehir merkezinde olacağınız için havalimanına gidecek taksi bulmanız daha kolay olacak.  Bu yüzden duruma göre daha uygun fiyata gidebilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var; uygulama size bir yol haritası gösteriyor ve ona göre fiyat veriyor(uber gibi). Bindiğiniz araç bu yolu takip etmeyebilir. Özellikle trafik olduğu zamanlarda başka sokaklardan giderse telaş yapmayın. Yolun sonunda aynı parayı ödeyeceksiniz.

Bir cevap yazın