Prag Seyahatiniz Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Çek Cumhuriyeti - Prag Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Prag, Orta Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinin başında geliyor. İstanbul’dan her gün sıklıkla uçuşun olması, şehrin tarihi güzellikleri ve ekonomik fiyatlarıyla daima turist çekiyor. Bu yazıda Prag’a seyahat etmeden önce bilmeniz gereken bir kaç bilgi paylaştım.

✌ Prag yürüyüş dostu bir şehir mi?

Evet. Düz bir şehir olduğu için merkezi yürüyerek keşfetmek mümkün. Ayrıca şehirde tramvaylar oldukça yaygın. Canınız yürümek istemediğinde kesinlikle yakınınızda bir durak olacaktır.

Prag’a Nasıl Gidilir? Vizeli mi? ve Ülkeye Girişte sıkıntılar nelerdir?

İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen’den direkt uçuş ile Prag’a gidebilirsiniz. Uçuş ortalama 2 saat sürüyor. Prag’a gitmek için Şengen Vizesi gerekli.

Havalimanı çok büyük değil, ama çok küçük de değil. 🙂 Ülkeye girişte ben herhangi bir problem yaşamadım. Eğer vizenizi doğru bir şekilde kullanıyorsanız sizin de problem yaşayacağınızı sanmıyorum.

Dönüş yolculuğunda güvenlik uçağa alındığınız noktada. Yani uçağa en yakın noktada güvenlik kontrolü oluyor. Pasaport işleminin ardından direkt kendinizi Duty Free’de buluyorsunuz.

✈ Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşımı

Havalimanından merkeze bir kaç yol ile ulaşabilirsiniz. Express otobüs tek yön 60 CZK ve en rahat ulaşım. Eğer daha uygun bir şekilde gitmek isterseniz 3 aktarma yaparak(otobüs + tramvay) 32 CZK’ya şehir merkezine gidebilirsiniz. Bu opsiyonda ilk olarak 119 no.lu otobüsü sonrasında da 26 numaralı tramvayı kullanmalısınız.

Eğer fazla kişiyseniz ve taksi kullanmak istiyorsanız Uber veya Taxify’ı deneyebilirsiniz.

Nakit paraya ihtiyaç duymadan merkeze gidebilirsiniz. Havalimanından çıktıktan sonra makinalardan biletinizi kredi kartıyla alabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım – Tramvay & Metro

Şehirde tramvay ve metro hatları oldukça yaygın. Sarı, kırmızı ve yeşil olmak üzere 3 farklı metro hattı bulunuyor. Tramvaylar ise neredeyse her sokakta görebileceğiniz bir ulaşım aracı. Bu yüzden şehirde ulaşım konusunda sıkıntınız olmayacak. Günlük ulaşım kartları alabilirsiniz. Tek biniş kartlar 30 dakikalık 24 CZK ve 90 dakikalık 32 CZK. Günlük ise 110 CZK.

Ulaşım konusunda kontrollere denk gelmedik ama risk almayı da sevmiyoruz. Ayrıca Prague Card aldığımız için 4 gün boyunca şehirde metro ve tramvayları ücretsiz kullandık.

En iyi para bozdurma yöntemi

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Euro kullanmıyor. Çek Cumhuriyeti’nde para birimi olarak Çek Korunası (CZK) geçerli. Prag, para bozdurma konusunda Avrupa’da en problemli şehirlerden bir tanesi. Çünkü elinize geçebilecek para beklediğinizden çok daha düşük olabiliyor. Bunun nedeni de şehirde döviz işlemlerinde alınan komisyonlar. Döviz büroları %40’lara varan komisyon alıyorlar ve bu gerçekten çok ciddi bir oran. Bu yüzden benim size tavsiyem alışverişlerinizi kredi kartıyla yapmanız. Bu konuda gittiğimiz her yerde temassız ödeme yaparak saniyeleri içerisinde mekandan ayrıldık. Dövizle ilgili problemleri düşünmedik.

Öncelikle paranızı vermeden önce bozduracağınız miktarı söyleyip elinize ne kadar Çek Kronu geçeceğini sorun. Bir çok yerde %0 komisyon yazmasına rağmen komisyon alıyorlar. İşin nasıl olduğunu merak ediyorsanız buraya tıklayarak yerel bir kişinin Prag’da para nasıl para bozdurulur videosunu izleyebilirsiniz.

Biz para bozdurma işlemimizi Prague Card’ın önerdiği, ve kart sahiplerine özel kur verdiği için Malostranske namesti’deki Abraham’dan yaptık.

Prag ucuz mu? Prag’da yeme-içme

Prag hem çok ucuz hem de çok pahalı bir şehir. Market fiyatlarında su, bira gibi ürünler çok ucuz. Akşam yemeği için güzel bir restoranta gittiğinizde ise ödeyeceğiniz para İstanbul ile neredeyse aynı. Starbucks veya benzeri bir kahve dükkanında ise kahve fiyatları Türkiye’ye göre pahalı. Türkiye’de 8-9 TL’ye alınabilen bir kahve, Prag’da yaklaşık 50-60 CZK’ye alınıyor.

Bonus: Prague Card

Prag Seyahatiniz Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Şehir kartlarını seviyoruz. Gittiğimiz şehirlerde bu tarz kartlar varsa ilk olarak karşılaştırma yapıyoruz. Prag her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği, sokakları tarihi yapılarla dolu bir şehir. Kentin tarihi o kadar zengin ki herhangi bir Avrupa kentine kıyasla kiliseleri, katedralleri, sinagogları, saray, kale ve kuleleri çok daha fazla. Hal böyle olunda şehirde gezilecek birçok yer var. Biz 5 gün kaldığımız Prag gezimizde 4 günlük Prague Card satın aldık. Ulaşım ve bir çok müze & kuleye ücretsiz giriş sağladık. Ayrıca bir kaç noktada da sağladığı ekstra indirim sayesinde gezimizi daha da ekonomik hale getirdik. Şehir kartının 2, 3 ve 4 günlük olarak seçenekleri var. Tüm avantajları incelemek için Prague Card‘ın web sitesine göz atabilirsiniz.Eğer ben müze gezmicem, kulelere de çıkmıcam derseniz şehirde gezmeyi sadece günlük ulaşım kartı alacak çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın