Uçak Yolculuğu Öncesi Yapmanız Gerekenler

Uçuş öncesi yapılması gerekenler nelerdir? Nelere dikkat etmelisiniz?

Uçak Yolculuğu Öncesi Yapmanız Gerekenler
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Hepimizin zaman önemli ve bu zamanı verimli kullanmalıyız. Hal böyle olunca uçuş öncesinde, sırasında ve sonrasında bir kaç güzel hareketle uçuşumuzu daha rahat, konforlu ve pratik yapabiliriz. Bu yazıda her uçuşta yaptığım 3 davranışı sizler için listeledim.

Rahat Giysileri Tercih Edin

Gideceğiniz destinasyona bağlı olarak kıyafetlerinizi akıllıca seçin. Hem diz mesafesini hem de diğer insanları düşündüğümüzde uçuş sırasında rahat hissedeceğiniz kıyafetler seçin. Dar kıyafetler uçuş sırasında sizi rahatsız edebilir, ağrıya sebep olabilir. Ayrıca uçağın klimadan dolayı serin olabileceğini unutmayın. Kemer, saat, takı gibi aksesuarları minimuma indirerek güvenlik aşamasından geçerken de zaman kazanın. Kişisel tavsiyem aksesuarlarınızı hava limanına varmadan hemen önce çıkartın, hepsini aynı yere(mont cebi vb.) koyun ve tüm güvenlik işlemlerini bitince yeniden takın. Böylelikle kafanızda hangisi neredeydi derdi yaşamıyorsunuz ve rahatlıkla çıkar/tak işlemini yapıyorsunuz.

Bavulunuzu Tartın

Seyahat öncesi valiz hazırlamak bir işkence olabilir. Zira bunun bir de hava limanında tartı kısmı var ki o da psikolojik olarak yolcuları etkileyen bir durum. Hiç kimse hava limanında 2-3 kilo için ekstra para ödemek istemez. Kimi zamanda (özellikle yurt dışından dönüşte) ilgili personel bunun için ekstra ücret talep ederek ödemenizi isteyebilir. Bu yüzden evden çıkarken mutlaka kaç kilo ile seyahate çıktığınızı bilin. Bu hem hava limanında yaşayacağınız problemleri minimuma indirecek hem de dönüş yolunda yapılan alış-verişlerinizi de şekillendirecek.

Çantanıza Suyunuzu Ekleyin

Evden çıkarken kesinlikle yanınıza su alın. Hava limanına gitmeniz, güvenliği geçip işlemleri yapmanız ve uçağa binmeniz başlı başına bir süre olduğu için uçağa geçip uçak havalandıktan 5-10 dk sonra vücudunuz su isteyebiliyor(ve yemek). Hal böyle olunca uçakta suya ekstra para vermek yerine uçuş öncesi 3-4 yudum su içmeniz hem bünyenizi rahatlatacaktır hem de uçuş sırasındaki su ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Yanınıza Mutlaka Atıştırmalık Yiyecekler Alın

Uçuşunuzun ne kadar süre olduğu hiç önemli değil. Yanınıza daima kuru yemiş, lifli bisküvi vb. atıştırmalıklar veya muz gibi kolay yenebilen meyve bulundurmaya özen gösterin. Karınınız tok olsa bile bir vakit sonra hem uçuş öncesi harcadığınız efordan dolayı hem de basınç, hava değişimi gibi uçuş etkenlerinden dolayı uçağın içindeyken acıkabilir ve canınız bir şeyler yemek isteyebilir. Uçuş sırasında ara öğün yapmak gün içinde size pozitif etki edecektir. Eğer ki uçak rötar yaparsa da bu sefer sizi kurtaran bu yiyecekler olacak.

Online Check-In Yapın

Zamandan tasarruf etmek için online check-in yapın. Unutmayın, bavulunuzu bagaja verecek olsanız bile online check-in yapmış yolcular hava limanında daha az süre harcıyor. Ayrıca online check-in yapmanız olası bir kötü senaryoya karşı kendinizi garanti altına da alıyor. Olası bir trafik yoğunluğundan dolayı kontuar kapanabilir ve biletinizi alamayabilirsiniz. Online check-in yaptıktan sonra biletinizi(havalı ismiyle uçuş kartınızı) akıllı telefonunuz sayesinde kağıt bilete dökmeden seyahat edebilirsiniz.

Hepinize iyi yolculuklar 🙂

Bir cevap yazın