Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Yolları

En ucuz uçak bileti nasıl bulunur?

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Yolları
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

✈ Hepimiz bulutların üzerinde uygun fiyata seyahat etmek istiyoruz. Peki ama nasıl? Sık sık seyahat eden biri olarak (özellikle de yurt dışı) uçak bileti almadan önce yaptığım araştırmayı okuldaki derslerimde yapmamışımdır. 🙂 Bu yazımda ucuz uçak bileti nasıl bulunur ve uçak biletini daha ucuz fiyata getirmenin yollarından bahsedeceğim.

Havayolu firmalarının bültenlerine abone olun

E-bültenler eski zamana göre artık daha değerli çünkü siz isterseniz mail gönderiliyor. Bu da doğal olarak firmanın size direkt olarak kampanyalarını iletmesi anlamına geliyor. Türkiye’de hizmet veren hava yollarının e-bültenlerine abone olursanız yapılan kampanyalardan ilk siz haberdar olursunuz ve kampanya aktif olduğu zaman hızlı aksiyon alıp en uygun uçak biletlerini satın alabilirsiniz. Genelde sabah saatlerinde gelen bu bültenler sonrasında gün içinde programınızı hızlıca yapmanız durumunda gezi bütçenizi daha uygun fiyata getirebilirsiniz. Çünkü kampanyalar belirli gün aralıklarında belirli sayıda bilet için yapılıyor ve ilk gelen en uygun fiyatı alır mantığıyla çalışmaktadır.

$ Kredi Kartınızın puan uygulamalarını takip edin.

BonusFlaş, Cüzdan gibi bankaların akıllı telefon için uygulamaları bulunuyor. Bu uygulamalar sayesinde puanlar kazanabilir ve bu puanlarınızı uçak bileti alırken kullanabilirsiniz. Ayrıca harcama yapmadan önce daima bu tarz uygulamaları kontrol ederek ekstra puan kazanabilirsiniz. Örnek olarak bir yurt dışı uçak bileti 100 TL’nin üzerinde ise genelde 100 TL üzeri alışverişe 10 TL puan gibi kampanyalar olabiliyor. Siz de uçak biletinizi bu kampanyalı kart ile yaparsanız puan kazanırsınız.

Ek olarak kredi kartı puanlarınızı tek bir yerde biriktirebileceğiniz uçak bileti siteleri yer alıyor. Puanlarınız buradaki hesabınıza atarak hesabınızda TL biriktirebilirsiniz.

✐ Arama motorlarını takip edin

Hepimiz neredeyse Skyscanner’ı biliyoruz. Fakat bunun gibi bir çok site bulunuyor. Bunların başında Momondo, Kayak gibi bir çok site bulunuyor. Ayrıca Türkiye’de hizmet veren Enuygun, BiletBayi, Turna, Biletall gibi aktif sitelere de daima bakmanızı öneriyorum. Mesela 2017 senesidne Vodafone’un Geziko(Şuanda kapalı)’ sitesindeki bir indirimi sayesinde SunExpress İzmir – Istanbul biletimi 7 TL’ye almıştım. Yine Biletall’ın 11.11 kampanyası sayesinde İstanbul – Hatay uçak biletini 10 TL’ye almıştım.

Artıway kullanarak iade alın

Artıway, alışveriş yaptığınız siteye göre belirli oranda iade almanızı sağlayan bir platform. Bu platform sayesinde ödediğiniz uçak biletinin belli bir yüzdesini (veya sitesine göre belirli bir miktarı) ilerleyen zamanlarda iade alabilirsiniz. Bu sistemden paranızı almanız için biraz sabrınız ve zamanınız olması gerekiyor. Çünkü iade alabilmeniz için bonus miktarının en az 30 TL olması gerekiyor. Alışveriş yaparken alacağınız iade miktarlarının onaylanması da belli bir süreçlerden geçtiği için zaman alıyor. Haklı olarak aklınızda şimdi alışveriş yapmadan önce ben bu siteleri ve oranları nerden bileceğim, her seferinde tek tek bakacağım mı diye düşünmeyin. Google Chrome için eklentisini bilgisayarınıza yüklediğinizde, alışveriş yapacağınız sitede eğer Artıway aktif ise size pop-up şeklinde üst kısımda belirtiyor. Artıway’in diğer bir avantajı da sadece uçak biletinden değil seyahat ile ilgili bir çok siteden (Booking, hotels.com, çeşitli lüks hoteller, araç kiralama siteleri vb.)  iade alma şansına sahipsiniz. Artıway’e şuradan üye olabilir ve hoşgeldin bonusu olan 10 TL ile birlikte ilk alışverişinizden iade almaya başlayabilirsiniz.

Gezi programınızı daima uçak biletine göre yapın

Hava yolu firmaları kampanya uyguladığında bir çok destinasyona kampanya yapabiliyor. Sizin bu destinasyonlardan gitmediğiniz ve en uygununun hangisi olduğunu araştırmanız gerekebilir. Ayrıca kampanya dönemlerinde gidiş ve dönüş birlikte aratıldığında bilet fiyatları kampanyasız fiyat gibi gözükebilir. Bu yüzden de hem gidişi hem de dönüşü tek yön olarak aratıp bilet fiyatlarına bakmanızı öneriyorum. Dönüş pahalı olabilir ve siz dönüşünüzü aynı şehirden yapmak yerine başka şehirden daha uygun bir fiyata yapabilirsiniz. Nacizane fikrim gidişi ve dönüşü işin başından farklı noktalardan ayarlamaya çalışmanız ve böylelikle en az 2 ülke/şehir görebilirsiniz. Örnek verecek olursam İstanbul Stockholm İstanbul(gidiş ve dönüş) için kampanyalı dönemde 300 – 350 TL olurken aynı dönemde İstanbul – Stockholm ve Oslo – İstanbul biletleri için toplamda 170 TL ödedim.

2 yorum

Bir cevap yazın