Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler
Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Yurt dışı seyahatine çıkmak için en çok ihtiyacımız olan, hem zaman hem de ekonomik olarak bir yük olan pasaport ve vize işlemleridir. Aslında bu işlemlerle uğraşmadan hafta sonu kaçamağı, kültür gezisi, yaz tatili veya farklı bir ülke görmek için pasaportsuz ve vize almadan, sadece yeni çip T.C kimlikle giriş yapılan ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkeler Kıbrıs (KKTC)GürcistanUkrayna ve son zamanlarda dâhil edilen Moldova’dır.

Evet, vizesiz seyahat gibi pasaportsuz seyahat de mümkün. Henüz vizesiz ülkeler listesi kadar uzun olmasa da pasaportsuz, sadece T.C kimliği ile yurt dışına çıkabilir ve eşsiz anılar biriktirebilirsiniz. Bu yazıda pasaportsuz, kimlikle gidilecek ülkelerden bahsedeceğim.

Kimlikle Gidilen Ülkelere Seyahat Öncesi Bilmeniz Gerekenler

  • Her ne kadar kimlik ile seyahat edecek olsanızda yurt dışı harç pulu almanız gerekiyor.
  • Ülkeye girişte sizden bir belge doldurmanız talep edilebilir. Bu belgeyi gerekirse dönüşte de göstermek zorunda olabilirsiniz. Bu yüzden ülkeye girişte uyarılarını dikkate alınız.
  • Yanınızda kalacağınız gün kadar yetecek nakit para bulundurunuz.
  • Ülkeye girişte kalacağınız yer ve dönüş biletiniz gibi temel bilgiler sorulabilir. Bu yüzden çıktılarını almakta fayda var.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz’in ortasında yer alan ve Yavru Vatan olarak da bildiğimiz Kıbrıs’ın kuzeyindeki KKTC‘ye Ercan Havalimanı üzerinden T.C kimliği ile giriş yapabilirsiniz. Kıbrıs’a genelde yaz tatili/balayı, eğlence veya kumarhane gibi beklentilerle seyahat ediliyor. Çarşısı ve tarihi binalarıyla Lefkoşa, sahilleriyle Girne ve Gazimağusa gibi yerler listenizde olmalı.

Türkiye’den KTTC’ye İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Trabzon gibi bir çok şehirden çeşitli havayollarının seferleri bulunmaktadır.

Not: Adanın ismi Kıbrıs Cumhuriyeti ve sadece adanın kuzeyindeki KKTC’ye kimlik ile giriliyor. Güney taraf Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bağlı ve halk arasında Güney Kıbrıs olarak biliniyor. Sadece Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarının güneye geçişine izin veriliyor. Bunun dışında eğer güney tarafa gitmek istiyorsanız Atina üzerinden vize alarak gitmeniz gerekiyor. Turist olarak kuzeyden güneye geçişler yapılamıyor.

Gurcistan

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler

Tiflis

Karadeniz bölgesinde, kuzeydoğu komşumuz Gürcistan kolay ulaşım imkanlarından dolayı rahatça geçiş yapabildiğimiz bir diğer ülke. 2011 yılında yapılan anlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile Gürcistan’a seyahat edebiliyoruz. Sahil şeridiyle Batum, tarihi güzellikleriyle Tiflis ve doğal güzellikleriyle ülkenin orta bölümü pasaportsuz ve vizesiz seyahat kavramında bizlere beklentimizi bir hayli karşılacak cinsten güzellikler sunuyor.

Artvin Hopa’daki sınır kapısından Batum’a geçişlerin yoğun olduğu ve bir çok kişinin günübirlik bile olsa Gürcistan’a, yani Batum’a gidip geliyor. Karadeniz turu sırasında siz de Batum’a geçiş yapabilir ve Gürcistan’ı keşfedebilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan çeşitli havayolları ile Batum’a veya Tiflis’e ulaşabilirsiniz.

Ukrayna

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler

Lviv

Diplomatik ilişkilerin artmasıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 2017 yılından itibaren Ukrayna’ya yeni çipli T.C kimlik kartı ile pasaportsuz giriş yapabiliyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan tarihi kent Lviv, Kliseleri ve Slav mimarisi ile ön plana çıkan Kiev ve Akdeniz şehirlerine benzeyen Odessa gibi görülmesi gereken şehirleri ile Ukrayna hem yazın hem de kışın tercih ediliyor. Ukrayna’ya kimlik ile gitmenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Ülkeye girişte sıkı güvenlik prosedürleri bunlardan sadece bir tanesi. Gidiş-dönüş uçak biletiniz, kalacak yeri belgelemeniz ve yanınızda seyahat süresince yetecek kadar günlük 50 Dolar/Euro nakit para olması gerekiyor. Ukrayna’ya girişte vereceğiniz güven önemli. Bu yüzden uygulanan katı kurallara dikkat etmek ve gerekli tüm bilgileri sağlamak gerekiyor. Aksi halde ülkeye alınmayıp, geri gönderilen çok insan biliyorum.

Ukrayna’ya İstanbul veya Ankara üzerinden THY, Pegasus ve Ukrayna Havayolları ile ulaşabilirsiniz. Noel zamanı Lviv‘e gidebilir, yazın ise havaların güzelleşmesiyle Karadeniz’in tatil şehri olarak bilinen Odessa‘ya gidebilirsiniz. Ukrayna’nın başkenti Kiev ise hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz, tarihi ile ön plana çıkıyor.

Moldova

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik ile yurt dışı seyahati konusununda gidebileceği bir diğer ülke de Moldova. 2019 yılından beri Moldova’ya kimlik ile giriş yapılabiliyor. Moldova’ya yalnızca İstanbul – Kişinev uçağı ile ulaşabilirsiniz. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, bağımsızlığını ilan eden ülkelerden biri olan Moldova için Doğu Avrupa’da kendi halinde bir ülke diyebiliriz. Yeşil bir ülke olmasından dolayı doğal güzellikleriyle ve bağcılık ile ön plana çıkıyor. Ülkede şarap üretimi yoğunluktadır ve bir çok gezilecek şarap bağı bulunmaktadır. Eğer ziyaretinizi Ekim ayına denk getirirseniz Ulusal Şarap Günü’ne ve bağ bozumuna denk gelebilirsiniz. Başkent Kişinev’in yanı sıra zamanı olanlar Balti ve Tiraspol şehirlerini de rotalarına eklemeliler.

Bir cevap yazın