Uşak Ulubey Kanyonu

Ortalama Okuma Süresi: < 1 dakika

İlk bakışta çok turistik bir şehir olarak gözükmese de Uşak‘ta gezilecek bir çok yer var. Uşak, Ege ve İç Anadolu bölgelerini birbirine bağlamasından dolayı bölgenin köprü illerinden biri olmuş ve tarihine baktığımızda da bir çok olayı yaşamış. Sayısız Antik Kente ev sahipliği yapmış Uşak’ta gezilecek yerlerin başında ise Ulubey Kanyonu geliyor.

Uşak Ulubey Kanyonu

Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olarak anılan Ulubey Kanyonu, Uşak – Denizli arasında, Uşak merkeze yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alıyor. Ulubey Kanyonu, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam ediyor. Haritayada baktığınızda zaten bölgenin ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz. Uşak’ın güney tarafı, yani Denizli sınırları tamamen bu kanyondan oluşuyor.

45 kilometre uzunlunda olduğu söyleniyor fakat kanyonun erişilebilen yeri yalnızca küçük bir alan. Yeşilin az olduğu bir yer olduğundan dolayı burası için kişisel fikrim fantastik bir yer olmadığı. Fakat kar yağdığında veya hava sisliyken kanyonun çok daha farklı bir deneyim sunacağı ortada.

Ulubey Kanyonu Cam Teras giriş ücreti

Uşak Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu Cam Teras’a giriş ücreti olarak (2020 yılı) 7,50 TL alınıyor. Bence burada cam terasa girmenin bir esprisi yok. Zira kanyonu çok benzer bir açıdan ücretsiz görebiliyorsunuz. Burada cam terasa girmek tamamen kendi isteğinize göre şekillenir. Eğer hava karlı, sisli-puslu ise terasdan kanyon manzarası değişik bir hava yaratabilir. Cam teras güverte şeklinde yapıldığı için de uç noktasından sonsuz bir manzaraya sahip.

Uşak Ulubey Kanyonu

Ulubey Kanyonu tek başına gezilecek bir noktada olmadığından dolayı seyahat planınızı buna göre ayarlamanız gerekebilir. Eğer Uşak’ta veya çevre illerde yaşıyorsanız bir pazar günü Kanyonu görmeye gidebilir, çevresindeki kafelerde soluklanabilirsiniz. Ama eğer şehir dışından gidecekseniz sadece burası için bir gezi planlamayın. Ulubey ve çevresinde gezip görülecek bir çok yer var.

Uşak Ulubey Kanyonu

Blaundus Antik Kenti ile birlikte Frigyalılar döneminden kalma ve yaklaşık 2500 yıl önce yapılmış bir köprü olan Clandras Köprüsü & yanıbaşındaki Pepuza Antik Kenti de görülmeye değer yerler.

Bir cevap yazın