Bilgi’den Erasmus Yapmak

Ortalama Okuma Süresi: 3 dakika

Her şey telefonuma gelen mesajla başladı. Erasmus kayıtları için son gün! tarzında Bilgi’den gelen mesaj ile bi düşündüm. Sonra gittim ÇSM’de bulunan Erasmus ofisine ve sordum: Ben gidebilir miyim? Baktılar ettiler ve mutlu mesaj ertesi gün maille geldi. “Erasmus hareketliliğine başvurmanızda herhangi bir sorun bulunmuyor.”

Çocuklar gibi sevinmiştim ama neye sevindiğimi, ne yapacağımı, nereye ne zaman gideceğimi bilmiyordum. Açıkçası Erasmus ile ilgili bugüne kadarki tek bildiğim “yurt dışı gezme programı” adı altında öğrencilerin yurt dışında belli bir süre kalmasıydı. Ama öyle değilmiş. Şehirler, ülkeler sadece bu programın sunduğu bir fırsat. Bunu iyi kullanın!

Adımlar:

1) Başvuru

İlk olarak Bilgi’nin belirlediği kriterleri yerine getirdiğinize kontrol edin. Online olarak öğrenci sayfanızdan yapacağınız başvuru ile ilk adımı atmış olacaksınız. Online sistemden başvuramıyorsanız ÇSM’de bulunan Uluslararası Merkez’e giderek bilgi alın ve başvurunuzu manuel yapın.

2) BILET Sınavı

Hazırlık sınıfında yapılan sınavların bir benzeridir. Hazırlığı geçmiş olmanız bu sınava girmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Herkes bu sınava Erasmus öncesi girmek zorunda. Bu da o anki yabancı dil bilgisinizin güncel ve yeterlilik seviyesini ölçmek için yapılıyor.  Konuşma, Okuma ve Yazma olarak 3 farklı kağıtta girdiğiniz sınav yaklaşık 2 hafta içerisinde açıklanıyor ve sonrasında puanınız 55 üzerindeyse ilk aşama başarıyla tamamlanmış oluyor. BILET Sınavı Erasmus için ilk aşamadır ve bu sınavı geçmeniz sizi sadece aday yapar.

3) Görüşme

Bölüm Koordinatörü ve Erasmus Koordinatörü (ve yardımcıları) ile birlikte yapacağınız görüşmedir. Bu görüşmede başvurunuzu tekrardan değerlendirme, hangi dönem, hangi ülkeye gitmek istediğinizi son kez gözden geçirme, eğer varsa koşullarınız onları öğrenmeniz gibi bilgileri konuşuyorsunuz. Gideceğiniz ülkeleri burada belirledikten sonra artık değiştirme şansınız bulunmuyor. Bu görüşmede öğrenciye göre çeşitli bazı sorular sorulabilir. Hibe çıkmazsa nasıl gideceksin, Erasmus programı gezme, eğlenme yeri değil vb. gibi. Bu tarz sorular sizin Erasmus hareketliliğinizi sonlandırmak için sorulmaz. Gideceğiniz ülkede yaşamanızı sağlayabilmeniz için bu tarz sorularla sizi  kendi tecrübelerine göre yönlendirmeye çalışırlar.

4) Okulun açıklanması

Görüşmenin ardından hangi öğrencinin hangi ülke/üniversiteye yerleştiği açıklanıyor. Bu dakikadan sonra olaylar artık sizin elinizde. Çünkü partner üniversite ile tamamen siz iletişim halinde oluyorsunuz. Ayrıca Erasmus Ofisi sizlere olayları anlatmak için bir kaç toplantıya çağıracak. Bunlara gitmek zorundasınız. Gitmemezlik yapmayın. Sonra aynı soruları mail ile veya yüz yüze sorduğunuzda cevabını alamazsınız. Düşünsenize; bir tane soruyu 300 kişi aynı kişiye yaklaşık 1-2 hafta içerisinde soruyor. Siz yönetici olsanız çıldırırsınız.

Gideceğiniz ülke belli olduktan sonra vize işlemleri için neler gerekli, ne yapmanız gerekir bunları araştırın ki başvururken son dakika golleriyle karşı karşıya kalmayın.

Ayrıca uçak biletinizi okulunuz açıklandıktan sonra almanız sizin için faydalıdır. Ne kadar geç, o kadar pahalı! Bu aşamada hala daha sizin açınızdan gidip-gitmeme durumu kesinlik kazanmamış olabilir. Fakat şunu bilmelisiniz ki; Erasmus öğrencisi olarak yurt dışına gitmek bugüne kadar aklınızda olan “yurt dışına çıkma prosedürleri” konusundan bambaşka bir deneyim. Gideceğiniz ülke sizin Erasmus ile geleceğinizi biliyor, vize veya oturma izni konusunda prosedürleri düzgün ve zamanında yaparsanız sıkıntı yaşamazsınız.

5) Belge Hazırlama

Learning Agreement, Taahhütname, Hibe Sözleşmesi, Sağlık Sigortası, Ders seçimleri, mailleşmeler, CV, Niyet Mektubu gibi bir çok belge hazırlama evreniz başlıyor. Bu belgeleri hazırlarken gerçekten ananız ağlayacak ama iş bittiğinde emin olun kuş gibi hafif olacaksınız ve yurt dışında geçireceğiniz dolu dolu günlerin hayalini kuracaksınız. (En azından ben bu yazıyı yazarken bu hayali kuruyordum.)
Belgelerin teslimatı ve düzgün doldurulmuş olması çok önemli. Unutmayın ki bu yaşınızda tek başınıza hem kendi üniversitenizle hem de partner üniversite ile bu işlemler için uğraşacaksınız. Avrupa Komsiyonu’da işin içinde olduğu için artık siz; kendiniz için global anlamda uğraşıyor olacaksınız. Çünkü belgeler önemli. Siz daha buradaki öğrenim dönemini bitirmeden bir sonraki dönemin planını yapıyorsunuz. Araya finaller, projeler vs. de girdiği için biraz yorulacaksınız.

6) Vize veya Oturma İzni Başvurusu

Gideceğiniz ülkeye vize(veya oturma izni) için bi an önce belgeleri sonlandırmaya çalışın. Okulunuz belli olduktan sonra araştırdıysanız bu belgeleri de en kısa sürede tamamlayın ve başvurunuzu yapın. Bazı ülkeler vize yerine direkt oturma izni veriyor. Ben İsveç’i seçmiştim ve İsveç’in prosedürü böyle mesela. Vize ile uğraşmadan direkt öğrenci oturma iznine bir kaç belge ile başvurunun ardından size oranın vatandışıymış gibi kart gönderiyorlar. Ülkeden ülkeye değişiyor yani. Oturma izniniz olduğunda ekstra herhangi bir vize almanıza gerek yok. Çünkü oturma izni zaten sizin vizeniz oluyor.

Oturma izni ve vize ücretleriyle alakalı olarak şunları söyleyebilirim; İsveç’te eğer Erasmus yapacaksanız Migrationsverket’ın sitesinden başvuru sırasında burs seçeneğiyle alakalı bir kutucuk bulunuyor. Burada EU’yu seçtiğinizde sizden herhangi bir başvuru ücreti alınmıyor. Bu yüzden eğer hibe alıyorsanız bu kutucuğu işaretlemeyi unutmayın. Eğer hibenizin durumu başvuru zamanında belli olmadıysa o zaman yine EU’yu seçip sisteme yüklemeniz gereken alanlardaki formlarda(hibeyle alakalı olan dosyayı istiyorlar) hibe sonuçlarının belli olmadığını belirtin. İsveç dışında bir ülkede Erasmus yapacaksanız genelde bir çok ülke uzun süreli D tipi öğrenci vizesi vermektedir. Fakat yine bazı ülkeler oturma izni vermekte. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin şartlarını inceleyiniz.

7) Bavul Topla – Kafanı Hazırla ve uç!  (Uçak Bileti ?)

Vize işlemine başvurduktan sonra rahatlamanız için bir kaç hafta kalıyor. (Temmuz sonu, Ağustos başı gibi) Biraz tatil yapın, kafanızı toplayın ve sonrasında kendinizi gideceğiniz ülkeye hazırlayın.  Uçak biletinizi almadıysanız artık almanız gerekiyor.  THY’nin Erasmus kampanyası mevcut fakat bir çok Avrupa ülkesi için bu kampanya pek avantajlı değil. Yarı fiyatına diğer firmalardan gideceğiniz ülkeye bilet bulabiliyorsunuz.

Başlıca Bilgi Üniversitesi öğrencisi olup, Erasmus hareketliliğine gidecek olan bir öğrencinin Şubat ayından Ağustos ayına kadar geçireceği süreyi anlatmaya çalıştım. Eğer halen daha sorularınız varsa çekinmeden iletişime geçebilirsiniz.

Not: Bu içerik sadece Bilgi Üniversitesi öğrencileri için oluşturulmuştur. Farklı üniversiteden Erasmus’a gidecek kişiler için farklı prosedürler olabilir. Herhangi bir sorunuzda iletişim sayfası üzerinden veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilir ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. 

Bir cevap yazın