Günübirlik Gdansk Rehberi

Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Karlskrona’da Erasmus öğrencisi olmanın bir avantajı da Polonya’ya direkt geçebiliyor olmaktır. Buraya geleli daha 2 hafta oldu ve İsveç’in diğer şehirlerini keşfetmeden ilk olarak gözümüze Polonya’yı kestirdik. Hem ucuz ulaşım fiyatı hem de Polonya’nın İsveç’e göre daha uygun bir ülke olması yüzünden günübirlik arkadaşlarla Polonya’nın en güzel liman şehirlerinden biri Gdansk’ı gezmek istedik.

Günübirlik Gdansk Rehberi

Ulaşım  – Stena Lines (Karlskrona – Gdynia – Karlskrona)

Karlskrona ve Gdynia arasında her gün sabah ve akşam olmak üzere cruiser(büyük lüks gemi) seferleri düzenleniyor. Minimum 15 euro’ya gidiş dönüş bileti bulabilirsiniz. Haftasonu bu fiyat 45 euro’ya kadar çıkabiliyor.

Yolculuk süresince geminin içerisinde çok güzel mekanlarda vakit geçirebilirsiniz. Özellikle Taste Restorant’ta açık büfe akşam yemeğini öneririm. Açık büfede yok yok. Ara sıcaklar, ana yemekler, tatlılar, alkollü ve alkolsüz içecekler. 199 SEK(70 TL) gibi bir ücreti var ve eğer alkol alacaksanız bu fiyata hem yemek hem de alkol çok uygun oluyor.

Ayrıca gemi içerisinde bir Duty Free(BorderShop) bulunuyor. Burada İsveç fiyatlarına göre çok uygun fiyatlarda alkol, parfüm ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Günübirlik Gdansk Rehberi
Cruiser’ın sadece bir bölümü 🙂

[symple_tabgroup]
[symple_tab title=”Tren – Tramvay Otobüs ücretleri”]
Gdynia – Gdanks : 2.95 ZL (2.5 TL)
Gdansk – Gdynia : 2.95 ZL (2.5 TL)
Gdynia – Gdansk : 1.95 ZL (1.5 TL)
Gdansk Şehir içi Tramvay : 3 ZL (2.5 TL)
Gdynia İskele – Gdynia Tren İsyastonu : 2 ZL (1.5 TL)
[/symple_tab]
[symple_tab title=”Yeme – İçme – Alışveriş Noktaları”]

  • Telepizza: Nehir tarafında ve Dluga’nın dışında olmasından dolayı ucuz ve ye-kalk mantığıyla gidebileceğiniz Fast Food Pizzacısı. Greek isminde olan “Akdeniz Pizza” siparişi verebilirsiniz.
  • Napoli Pizza: Old Town’da (Dluga) cadde üzerinde oturmak ve rahat rahat keyif çıkarmak istiyorsanız buraya gelebilirsiniz. Ayrıca makarnaları da güzel. Cadde üzerinde bir kaç tane daha İtalyan Pizzacısı olmasına rağmen en iyisinin burası diyebilirim.
  • Sempre: Dluga’da yine cadde üzerindeki bir başka pizzacı. Deneme şansım olmadı fakat genel olarak güzel ve hoş bir görünüme sahip.
  • Piotr i Pawel: Old Town’dan 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunan Madison AVM’nin en alt katında hizmet veren markette alışveriş yapabilirsiniz. Genelde İskandinav halkının alkol satın almak için uğradığı bir yer olarak biliniyor.
  • Carrefour Express: Dluga caddesi üzerinde su, bisküvi gibi günlük ihtiyaçlarınızı yapabileceğiniz market. Adından da bildiğiniz gibi Türkiye’de ki express konseptinin aynısı.
  • Galleria AVM: Türkiye’de bulunan AVM konseptinin aynısı. Fast food ve giyim markalarında çok tanıdık markaları göreceksiniz. Giysi fiyatları konusunda uygun olduğunu söyleyemeyeceğim. Polonya Avrupa Birliği üyesi olduğu için global markalarda fiyatlar genelde Avrupa içerisinde sabitlenmiş durumda.

[/symple_tab]
[/symple_tabgroup]

 

Günübirlik Gdansk Rehberi
St.Mary’den Gdansk manzarası

St. Mary Katedrali ve Gdansk’a tepeden bakış 

Avrupa’nın tuğladan yapılmış en yüksek katedrali Gdansk’ta bulunuyor. St. Mary’nin Avrupa’da ve diğer kıtalarda bir çok kilisesi bulunuyor fakat Gdansk’ta bulunan kilise tam 106 metre yüksekliğinde ve Avrupa’nın en yüksek kiliselerinden biri. Buraya yaklaşık 1 euro vererek çıkabiliyorsunuz. Size tavsiyem kesinlikle çıkmanız ve “old town” atmosferini tepeden görmeniz. Çünkü burası şuanda yaşam şehri diyebiliriz. Old Town’a geldiğinizde Dluga’da sabahtan akşama kadar oturmak isteyeceksiniz. Gezme konusunda da Dluga’ya yakın olan St. Mary’yi ziyaret edin ve en tepeye çıkın.

Günübirlik Gdansk Rehberi
Gdansk – Old Town

Bir cevap yazın