Karlskrona’ya 24 saatte gitmek!

Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Kopenhag Havalimanından yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta olan Karlskrona’ya ulaşmak tamı tamına 24 saatimizi aldı. 

Erasmus’un ilk günü

Normal şartlarda Kopenhag havalimanı içinde bulunan trene bindiğimde güzelim Karlskrona’ya ulaşmam yaklaşık 2.5 saat civarında bir sürede olacaktı. Fakat İsveç hoşgeldiniz sürprizini o kadar hızlı yaptı ki daha yolun 15. dakikasında Eslöv diye bir durakta durdu. Neymiş efendim güç kaynağında problem var daha ileriye gidemiyoruz.. Ee napcaz? Cevap süper: “Belki otobüs gelir yolun şu tarafında bekleyin.”

Karlskrona’ya 24 saatte gitmek!

3 saat beklemenin ardından gelen giden yok. Eslöv’da sadece trenden inen ve başka yere gitmek isteyen insanlar var. Herkes bekliyor. Trenler iptal olduğunda çözüm yok çünkü insanlar her yere trenle gidiyor. Şehirler bizdeki gibi büyük olmadığı için 30-40 km aralıklarla küçük şehirler var. Doğal olarakta şehirler arası otobüs kavramı yok. Onun yerine 4-5 peronlu tren hatları mevcut.

Karlskrona’ya 24 saatte gitmek!

ölü şehir Eslöv!

Çareyi Lund’a gitmekte bulduk. Tren bozulduğunda tanıştığım İtalyan ve İspanyol arkadaşlarla geceyi çok sıradan bir hotelde yaklaşık kişi başı 170 TL vererek sadece uyumak için harcadık. Diğer küçük harcamaları daha söylemedim bile! Siz düşünün.

Türkiye’de olsa bu olay; daha 2-3 saat önce tanıştığım 2 kişiyle böyle bir durumda “hayatta kalmam sokakta yatarım. daha iyi.” diye düşünebileceğinizi biliyorum. Ama burası Türkiye değil. 🙂 Unutmayın ki burada saygı ve güven her şeyden önce geliyor.

Karlskrona’ya 24 saatte gitmek!

 

Ertesi gün güzel bir kahvaltı sonrası yola koyulduk. İspanyol’un dersi vardı, bizim ise ev anahtarlarını almamız için saat 2’ye kadar vaktimiz vardı. Yolu daha yarılamamıştık ve önümüzde hatrı sayılır bi süre vardı. Resimde de görebileceğiniz gibi tren çok ferah. Tipik Avrupa treni işte. İşin diğer bi komik tarafı ise trenler normalde Karlskrona’ya gidiyor fakat bizim geleceğimiz hafta Karlskrona Tren İstasyonu bakıma alınmış. Yani biz Karlskrona’ya gelene kadar Kopenhag-Eslöv-Lund-Eslöv-Kristianstad-Ronneby ve Karlskrona gibi çok acayip 2 ileri 1 geri yapar şekilde Karlskrona’ya varmayı başardık. Bu sırada 40 kilo bavulla yaklaşık 10 tane ulaşım aracı değiştirdik.

Karlskrona’ya 24 saatte gitmek!

Kapalı ama sıcak havasını sevdiğim Karlskrona!

Ve sonunda Karlskrona!

Karlskrona’da hayat şartlarını daha iyi hale getirdikten sonra yeni yazılar gelecek. En azından güzel bir sıcak yemek yiyelim, alışverişimizi yapalım…

Bir cevap yazın