İskandinavya’nın Başkenti: Stockholm Gezi Rehberi

Stockholm Gezi Rehberi
290Görüntülenme
Ortalama Okuma Süresi: 6 dakika

İskandinavya’nın başkenti olarak adlandırılan Stockholm benim ilk yurt dışı seyahatimi gerçekleştirdiğim şehir. Hem ilk yurt dışı deneneyimim olmasından hem de İsveç’te Erasmus yapmamdan ötürü Stockholm’ü çok seviyorum. Herkesin hikayesinde bir yer ile ilgili kurduğu bir bağ vardır ya, benim için de İsveç böyle bir yer. Bugüne kadar sayısız ülke ve şehir görmüş biri olarak benim yaşam standartlarımın İsveç’teki gibi sade bir düzen üzerine kurulu olması gerektiğini buraya yaptığım ikinci seyahatte farkettim. Stockholm ise büyüsüne kapıldığım ender şehirlerden biri. Nerede yaşamak istiyorsun diye sorulduğunda Kopenhag ile birlikte cevap verdiğim bir şehirdir Stockholm. Zaten ikisi de birbirinize benzer kültürde şehirler. 🙂 Haydi gelin sizlere benim gözümden Stockholm’ü anlatacağım.

İsveç hakkında altın değerinde bilgiler için İsveç Seyahatiniz Öncesi Bilmeniz Gerekenler yazımı okuyabilirsiniz.

✈ Arlanda Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşımı

İskandinavya’nın Başkenti: Stockholm Gezi Rehberi

Arlanda Havalimanı – Stockholm C arasında kullanabileceğiniz bir çok ulaşım seçeneği mevcut. İsveç “bize göre” pahalı bir ülke olduğu için havalimanı ulaşımında en iyi fiyat/performans seçeneği otobüs. Flygbussarna otobüsleri ile şehir merkezine ulaşmak en mantıklı seçenek, şahsen ben de 3-4 kere bu firmayı kullandım. Biletinizi internetten veya mobil uygulama üzerinden alabilirsiniz. Havalimanında bulunan kiosklardan da kredi kartıyla işlem yaparak alabilirsiniz. Alınan biletler, satın alındığı tarihten itibaren 3 ay geçerli. Ben İnternetten almanızı öneriyorum. Zira havalimanına indiğinizde boşuna vakit kaybetmemiş olursunuz. Satın aldığınız bileti uygulama üzerinden otobüse binerken şöföre göstermeniz yeterli.

Flixbus otobüsleri de diğer bir seçenek. Yine internet üzerinden veya mobil uygulama ile Stockholm havalimanı – şehir merkezi biletinizi alabilirsiniz.

✌ Stockholm yürüyüş dostu bir şehir mi?

Bana göre evet ama bu bir başkası için farklı olabilir. Özellikle kışın gidiyorsanız gezilecek yerleri günlere ve yakın yerlere bölmenizi öneririm. Bu yüzden bir gününüzü Södermalm, bir gününüzü Gamla Stan gibi bölgelere ayırmanız hem maddi hem de fiziksel anlamda size kolaylık sağlayacaktır. Zira havanın genel olarak kışın -15 ile 2-3 derece arasında gidip geldiğini düşündüğümüzde uzun uzun yürüyüş yapmanız zaten mümkün olmayacak. Eğer yaz mevsiminde gidiyorsanız rahatlıkla yürüyerek gezebileceğiniz bir şehir olduğunu unutmayın. Bahar mevsiminde ise hava çok değişken olduğu için artık şansınıza kalmış. 🙂

Kışın Stockholm’e gidilir mi?

İskandinavya’nın Başkenti: Stockholm Gezi RehberiEvet gidilir. Şehrin büyüsünü kışın görebilirsiniz. Uçak bileti kampanyalarıyla Kasım, Aralık ve Ocak ayında çok uygun fiyatlara biletler bulabilirsiniz. Ben gidiş-dönüş için 2016 yılı Ocak ayında 166 TL’ye bilet almıştım. Bunları değerlendirerek 3-4 günlük bir plan ile Stockholm’ü gezebilirsiniz. Kışın tek handikap gün erken bitiyor, hava erken kararıyor. Bu yüzden gezilecek yerleri iyi bir plan dahilinde, zaman yönetimi yaparak gezmelisiniz. Uçak biletlerinin yanı sıra oteller de kışın genelde boş olduğu için konaklama seçeneğinde de ciddi bir derecede tasarruf yapabilirsiniz.

Stockholm Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşım için son derece gelişmiş metro ağını veya otobüs seçeneklerini kullanabilirsiniz.  Seyahat sürenize ve gezeceğiniz yerlere bağlı olarak Stockholm ulaşım kartı olan SL‘den alabilirsiniz. 1, 3 günlük veya haftalık gibi çeşitli seçenekleri bulunuyor ve size uygun olanı kiosklardan veya metro duraklarındaki görevlilerden alabilirsiniz. İlk başta kart için 20 SEK~2euro civarında bir ücret ödüyorsunuz ve sonrasında içine yüklediğiniz para/paket ile seyahat ediyorsunuz.

SL kartları otobüs, metro ve feribotlarda geçerlidir. Bu yüzden bir kart ile tüm şehri sınırsız bir şekilde gezebilirsiniz. Ekstra bir kart almanıza gerek yok.

☞ Bilmenizde fayda var:  Eğer Stockholm’den başka bir şehre seyahat edecekseniz tren fiyatları ile Flixbus’ın fiyatlarını karşılaştırın. Flixbus, otobüs ile ulaşım sağlayabileceğiniz en iyi firmaların başında geliyor. Dönemsel olarak yaptığı kampanyalar sayesinde uygun fiyatlara şehirler arası seyahat edebilirsiniz. Genelde yılbaşı, blackfriday vb. dönemlerde bilet alacaklar için %50 civarında indirim yapıyorlar. Bu yüzden uçak biletinizi aldıktan sonra Flixbus’ı sık sık takip edip indirimleri kovalayabilirsiniz.

Musluk suyu içiliyor mu?

Ülke genelinde olduğu gibi Stockholm’de de musluk suyu gönül rahatlığıyla tüketiliyor. Ben şahsen gezilerim sırasında her sabah hostelin mutfağında suluğumu doldurup şehri gezmeye çıkıyordum. Ayrıca gün içerisinde uğradığınız mekanlarda da (kapalı şişe sipariş etmediğiniz zaman) genellikle su ücretsiz olarak servis edilir. Dilerseniz mekanlardan da ricada bulunabilirsiniz. Bu konuda hepsi yardımseverliğini göstereceğinden eminim.

Şehir Kartı: Stockholm Pass

Bir çok şehirde olduğu gibi Stockholm’de de şehir kartı alarak daha ucuza gezebilirsiniz. Stockholm Pass ile şehirdeki bir çok müze, saray ve gezilecek yerlere ücretsiz giriyorsunuz. Özellike yazın gidiyorsanız bu kartı almanızı öneririm. Çünkü günler çok uzun olacağı için bir çok aktiviteyi bu kart sayesinde yapabilirsiniz. Vasa Müzesi, Skansen, Kraliyet Sarayı, Fotografiska, Nobel Müzesi gibi mutlaka görülmesi gerekenler yerlerin giriş ücretleri Stockholm Pass’e göre daha ucuz fakat diğer aktiviteleri de eklediğinizde ve 3 günlük aldığınızda kar ediyorsunuz. Bu yüzden seyahatinizi planlamadan önce buradan Stockholm Pass’in web sitesini incelemenizi ve planınızı buna göre yapmanızı öneririm.

Stockholm Gezilecek Yerler

Vasa Müzesi
İskandinavya’nın Başkenti: Stockholm Gezi Rehberi

Biz yapsak halimize güleriz diyebileceğimiz türden bir müze burası. Vasa, İsveç’in en büyük ve en güçlü gemisi olma amacıyla yapılmış ve denize indikten sonra 1 mile bile gidemeden batmış bir savaş gemisidir. Vasa, 1628’de törenle suya indirildikten kısa bir süre sonra alabora oluyor ve su almaya başlıyor. Bir süre sonra da batıyor. Halkın izlediği, medyanın ve dünyanın takip ettiği bu olay bir faciaya dönüşüyor.

Hava koşulları, kralın aceleciliği ve geminin yapılırken ön görülemeyen teknik hataları geminin batmasına sebep oluyor. Vasa suya indikten hemen sonra fırtına çıkıyor ve rüzgarın etkisiyle alabora oluyor, su almaya başlıyor. Ayrıca geminin beklenenden daha kısa sürede yapılıp suya indirildiği söyleniyor. Zira kral bir an önce geminin bitmesini talep etmiş. Son olarak da teknik olarak günümüzdeki teknoloji olmadığı için gemi çok ağır yapılmış ve suyun altına olması gereken yere göre çok daha fazla bir kısım suyun altındaymış.

Vasa, batmasından tam 333 yıl sonra, 1961 yılında ise suyun altından çıkarılmış. İlk günkü haline göre %99 oranda bozulma olmadan ilk günkü gibi kendini korumuş. Vasa’yı ilginç kılan da bu zaten. Çünkü 300 yıldan fazla bir süre suyun altında kalan bir geminin neredeyse aynı şekilde çıkması her insanda olduğu gibi beni de hayretler içerisinde bırakmıştı. Bu yüzden de Vasa Müzesi, İskandinavya‘nın en çok ziyaretçi alan müzesi özelliğini taşımaktadır. Müzeyle ilgili detaylı Türkçe içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

*StockholmPass ile ücretsiz

Gamla Stan

İskandinavya’nın Başkenti: Stockholm Gezi Rehberi

Eski şehir olarak adlandırılan Stockholm Gamla Stan, şehirdeki onlarca adadan sadece biri. Stockholm, Gamla Stan’ın etrafında yuvarlak bir şekilde genişliyor. Binalar ve küçük dar sokaklar o kadar güzel ki, Gamla Stan’a geldiğinizde kendinizi ortaçağdaymış gibi ve bir açık hava müzesinde geziyormuş gibi hissedeceksiniz. Sadece Gamla Stan’a özgü Free Walking Tour bile var. Nobel Müzesi, Stockholm Sarayı, Riddarholmen Kilisesi ve Parlamento Binası Gamla Stan’da yer alıyor.

Stockholm’ün ikonik noktalarından biri olan ve aynı zamanda Gamla Stan’ın meydanı olarak da bilinen Stortorget ülkenin en eski meydanı özelliğine sahip. Meydanın çevresinde Nobel Müzesi ve çeşitli kafeler yer alıyor. Noel zamanı da Christmas Market burada kuruluyor.

Sanatsal Metro İstasyonları
İskandinavya’nın Başkenti: Stockholm Gezi Rehberi

Stockholm’ün metro duraklarında eşi benzeri görülmemiş bir sanat var. 150’den fazla sanatçının emeğiyle metro durakları adeta bir açık galerisine dönüşmüş. Stockholm’e gittiğinizde eğer metro kullanacaksanız, yer altıda bulunan bu güzel sanat eserlerinden bir kaçını görmenizi öneririm. Yer Altı Sanatı: Stockholm Metrosu yazımda Stockholm Metrosuyla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Stockholm City Hall – Belediye Sarayı

Stockholm Belediye Sarayı, şehrin Kungsholmen bölgesinde, denize sıfır konumu ve eski şehir manzarasıyla Stockholm’e geldiğinizde görmeniz gereken yerlerden biri. City Hall, Stockholm’ün en ünlü ve en çok ziyaret edilen yeri ve günümüzde aktif olarak Belediye tarafından kullanılıyor. Her yıl, Aralık ayında Nobel Ödülü töreninin ardından da banket düzenleniyor. Stockholm için önemli bir nokta olan Stockholm Belediye Sarayı şehrin kalbinde ve bahçesini ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Dilerseniz ücret ödeyerek rehberli tura katılabilir ve binanın içini görebilirsiniz.

The Royal Palace – Stockholm Kraliyet Sarayı

SBir çok noktadan görülebilen Stockholm Sarayı, Avrupa’nın en büyük saraylarından bir tanesi. Gamla Stan’da yer alan Stockholm Sarayı günümüzdeki en dinamik kraliyet sarayı olarak da biliniyor. İsveç Kralı’nın halen daha burada ikamet etmesi, bir çok devlet toplantısının burada yapılıyor olması ve yıl boyu ziyarete açık olmasından dolayı Stockholm Kraliyet Sarayı dinamik bir yer olmuş.

*StockholmPass ile ücretsiz

Fotografiska

Stockholm’ün en güzel manzara noktalarından biri de burası. Sanat galerisi olan Fotografiska’nın en üst katında kendine ait bir de cafesi bulunuyor. Buradan Stockholm manzarası muhteşem! Sergiler düzenli olarak değişiyor bu yüzden elbet siz gittiğinizde de ilginizi çekebilecek bir şey bulabilirsiniz.

*StockholmPass ile ücretsiz

Biletbayi‘nin Stockholm Gezilecek Yerler yazısını da okuyabilir, müze ve gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Stockholm Konaklama Önerileri

Hotel vs. Hostel karşılaştırması yaptığım İsveç yazısında bahsettiğim gibi Stockholm’de hosteller son derece iyi hizmet veriyor. Eğer konaklama konusunda katı kurallarınız yoksa hostelde gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz. Çünkü her konuda olduğu gibi Stockholm’de konaklama ücretleri Avrupa’ya göre bir tık pahalı. Hostellerin bile bir standartları, kaliteleri var ve buralar “bize göre” genellikle hotel ayarında oluyor. Bu yüzden “bana göre” hotellerde özel odalara para bayılmanın anlamı yok. Eğer özel bir durumunuz varsa tabi saygı duyuyorum ama gezmek için bir kaç gün idare edebilirim diyebiliyorsanız hostellerde rahatlıkla kalabilirsiniz. Özellikle kışın Stockholm’e gidiyorsanız hostel odalarının boş olacağını da düşünebilirsiniz. Herkes kışın seyahat etmediği için odalar genellikle full dolu olmuyor. Ben bir seferinde dört kişilik odada tek başıma, 12 kişilik odada ise benle birlikte toplamda 6 kişiyle kalmıştım.

Bölge olarak Gamla Stan (turistik kaçabilir), Norrmalm ve Södermalm bölgelerinde konaklayabilirsiniz. Metro ağı çok gelişmiş olduğu için büyük ihtimalle kaldığınız yerin yakınlarında bir metro durağı görüp günlük planınızı ona göre yaparsınız.

Castle House Inn: Gamla Stan’da hem Hotel hem de hostel olarak hizmet veriyor. İki kere hostel olarak kullandım ve bugüne kadar kaldığım en temiz ve en iyi hostellerin başında geliyor.
Birka Hostel: Norrmalm’de Hötorget metro durağına yakın konumdaki Birka Hostel sadece uyumak için yer arayanların tercihi olabilir. İsveç’teki hostellere göre burası bir tık düşük kalıyor ama bu kalınamaz anlamında değil. Standart Avrupa’nın diğer şehirlerindeki hosteller gibi düşünebilirsiniz.
Generator Stockholm: Deneyimlemedim fakat Generator Avrupa’da ünlü bir hostel zinciri.
STF af Chapman: Suyun üzerinde Gamla Stan manzaralı odalarda konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz bir vapur-hostel.

Bonus: Stockholm Free Walking Tour

Stockholm’ü ücretsiz gezmeye ne dersiniz? Gezi bütçenizi sarsmadan yapabileceğiniz en güzel aktivelerin başında Free Walking Tour‘lar geliyor. İngilizceye hakimseniz şiddetle katılmanızı öneriyorum. Şahsen her gittiğim şehirde ilk olarak baktığım aktivitelerin başında Free Walking Tour geliyor. Çünkü hem sizi yormuyor, hem de şehir hakkında akılda kalıcı, kısa ve doyurucu bilgiler veriliyor. Stockholm’de iki kere deneyimlemiş biri olarak söyleyebilirim ki bir sabah uyanın ve Gamla Stan’ı Free Walking Tour ile gezin. Sonrasında zaten yolunuz tekrar Gamla Stan’a düşer ve sizde bu tur sayesinde şehir hakkında bilgi sahibi olursunuz. Tur bittiğinde şehrin bölgelerini, nerede nelerin olduğunu ve ulaşım detaylarını öğreneceksiniz. Böylelikle gezinizin diğer günlerinde zamandan kazanacak, daha kolay gezeceksiniz. Gezi sonunda rehbere küçük bir bahşiş vermeyi unutmayın. 🙂

Seyahatlerimle ilgili paylaşımlarımı Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın