Buzun sanata dönüştüğü yer: Ice Hotel

icebar

Soğuk iklimin geldiği son nokta olarak kabul ettiğim buzdan otel fikri İsveç’in Kiruna şehrinde gerçek! Evet yanlış duymadınız, İsveç’te buzdan bir otel var ve konaklayabiliyorsunuz! Biz akdeniz ikliminde yaşayan insanlar için Ice Hotel’de konaklamak cesaret ister.

İsveç‘te Erasmus yaparken Kuzey Işıkları macerası için yollara düştüğümüzde Ice Hotel’i keşfetmiştik. Kiruna’ya 20 kilometre uzaklıkta bulunan Ice Hotel, İsveç’e Kuzey Işıkları’nı görmeye gelenlerin kesinlikle uğraması ve deneyimlemesi gereken bir hotel olarak göze çarpıyor. Kiruna gezilecek yerler listesinde de genellikle ilk 3 sırada yer alıyor.

İsveç Ice Hotel

Ice Hotel’in girişi

❄ Ice Hotel’in doğuşu

Dünya’nın en ünlü buz oteli ve sanat galerisi olan Ice Hotel 1989 yılında hayata geçirilmiş. İsveç’te yaz ayları gölde denize girmek, göl kenarında takılmak ve güneşin keyfini çıkartmaktan ibarettir. Kış ise soğuk ve uzundur.  Hal böyle olunca nehir ve göller kışın donmaktadır. Yngve Bergqvist(adını okuyamadığımız) abimizin 1989 yılında kafasına Ice Hotel fikri geliyor. Japonya’daki buz heykellerinden esinlenen abimiz bir çok sanatçıyı davet ederek burada bir workshop yapıyor ve sonrasında da Ice Hotel için çalışmalara başlıyorlar.

Her yıl Torne gölünün donması sonucunda buradan çıkarıkan buz parçaları projeye hayat veriyor. Her yıl onlarca sanatçı buz oteli tasarlamak için çalışıyor ve gölden çıkarılen buzlarla sıfırdan bir otel tasarlıyorlar. Buyük bloklar halindeki buz kalıpları (görüldüğü gibi insandan da büyük) ince işçilik sonrasında günlük hayatta kullandığımız odalar, masalar, bardaklar gibi bir çok ürün oluyor. Odaları veya genel olarak yapıları birleştirirken de “snice” diye bir mevzu kullanıyorlar. Yani iki buz kalıbının sorunsuz bir şekilde birleştirilmesi için snice kullanılıyor. Snice, kar kütlesi ve göldeki sudan yapılmış buzun karışıymış. Ice Hotel’de bir odanın tasarlanması ortalama 6 haftayı buluyor.

buz

Buzdan bardakta birşeyler içmeye ne dersin; Ice Bar

kiruna icebar

Buzdan oteli anladığımıza göre sırada buzdan bar var. Sonuçta bu tarz bir otele de böyle bir bar yakışırdı. Ice Bar, Ice Hotel’in içerisinde yer alan ve gerçekten buzdan yapılmış bir bar. Genelde akşam üstü açılıyor ve geceye kadar müzik eşliğinde ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunuyor. Ben burayı ziyaret ettiğimde akşam üstü 3 gibiydi ve bar hazırlanıyordu. Her gün “biraz” eriyen yerler traşlanıyor, üzerine buzlar ekleniyor, birleştiriliyor ve hazır hale getiriliyor.

kiruna icebar

Bonus: Buz Bardak yürütmek serbest


buzbardak

Eğer sizde benim gibi seyahatiniz sırasında hediyelik birşeyler almadan yapamıyorsanız ve Kuzey Işıkları seyahatinde ne alacağınıza karar veremiyorsanız işte size öneri gibi öneri; Buzdan Bardak! Nasıl ama? Ice Bar’da kullanılmak için yapılan bardaklar da bir dizi işlemden ve sanatçının elinden geçtiği kesin. Ama siz buraya giderseniz bir tane buzdan bardak yürütmeyi unutmayın. Gerçi otelinize geldiğinizde biraz eriyor gibi ama en iyi hediye bence bu!