İsveç hakkında bilmeniz gereken ilginç 11 bilgi

Ortalama Okuma Süresi: < 1 dakika

» İsveç’te çocuk sahibi olan ebeveynlere toplam 480 iş günü doğum izni verilir. Bunun 60 iş günü baba için ayrılır.

İsveç hakkında bilmeniz gereken ilginç 11 bilgi»İsveç’in resmi Twitter hesabı @sweden, her hafta farklı bir vatandaş tarafından yönetilir ve genelde de geyik ve gündelik yaşam paylaşımları yapılır.

»İsveçlilerin en az %89’u İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilmektedir.

»İsveç’te çocuğunuzun ismini IKEA veya Elvis koyamazsınız.

»Sverige ismi svear(us) ve rike(kingdom)’nin birleşiminden oluşur ve “Our Kingdom” anlamı taşımaktadır.

»Kiruna’da bulunan ICEHOTEL, her yıl hava şartları nedeniyle Mayıs’ta yıkılıp Kasım’da yeniden yapılmaktadır.

İsveç hakkında bilmeniz gereken ilginç 11 bilgi

»İsveç’te içki diğer komşu ülkelere göre pahalı olduğu için Polonya, Estonya ve Finlandiya’ya giden gemilerde sadece alkol almak için seyahat eden bir çok insan görebilirsiniz.

İsveç hakkında bilmeniz gereken ilginç 11 bilgi
Absolute Vodka 2008 yılına kadar Devlet’e ait bir markaydı.

» İsveç, Avrupa’dan en çok toprak sahibi olan 3. ülke olmasına rağmen nüfüs yoğunluğunda sondan 3. sıradadır.

» İsveçli müzik grubu ABBA, Elvis Presley, the Beatles ve Michael Jackson’dan sonra 4. en çok satan albüm başarısına sahiptir.

» İsveç’te Starbucks sayısı yok denecek kadar azdır. Ülkede kahve kültürünün çok daha önce başlaması ve kendi markalarını desteklenmesi bunun en büyük nedenlerindendir.

İsveç hakkında bilmeniz gereken ilginç 11 bilgi

1 Yorum

  • Merhabalar,

    Günümüzde mutluluğa dair pek çok yaşam felsefesi popüler olmuş durumda. Daha sade ve düzenli bir yaşam için popüler hale gelen Konmari, Ikigai, Hygge derken ‘’Lagom’’ kavramını da sıkça duyuyoruz. İsveç’ten dünyaya yayılan dengeli yaşam felsefesi Lagom, minimalizmle iç içe bir kavram. Özünde, hayatı sadeleştirerek mutlu olma fikri yatıyor. Minimalizm de öncelikle sanatta ve mimaride ortaya çıkmış bir akımken şimdi bir yaşam tarzı oldu. Eşyadan kıyafete her alanda minimalizmin etkilerini benimsemek mümkün. Lagom da bu noktada bir dekorasyon akımı olarak bilinse de yaşam tarzı haline gelmiş durumdadır. Kelime anlamı olarak; ne çok fazla ne çok az, tam kararında manasına geliyor. Anneannelerimizin azı karar, çoğu zarar sözünü de andırmaktadır. Lagom üzerine yazdığım yazımı izniniz olursa ben de sizinle paylaşmayı isterim: https://www.tarz2.com/ne-cok-az-ne-cok-fazla-tam-kararinda-lagom

    Keyifli okumalar dilerim, sağlıcakla kalın.
    http://www.ebrubektasoglu.com

Bir cevap yazın