Ertürk Lines: Çeşme – Sakız Feribot

Sakız Adası'na nasıl gidilir?

Ertürk Çeşme - Sakız FeribotHızlı Feribot ile yolculuk süresi 25 dakika
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

★ Ertürk Lines ile Çeşme – Sakız feribot deneyimi ★

Türkiye sahillerine yakın olmasından dolayı her tatil döneminde Yunan Adaları popülerliğini arttırıyor. 2016 yılında gittiğim Sakız Adası’nda yaşadığımız yolculuk deneyimini sizlerle paylaşarak sizlerin de ilerki zamanlarda daha kolay seyahat etmesini sağlamayı hedefliyorum.

Ertürk Lines: Çeşme – Sakız Feribot

Sakız Adası

Nasıl Gidilir? 

Sakız Adası’na Türkiye’den sadece Çeşme’den gidiliyor. Eğer ki rotanızda birden fazla ada var ise o zaman Samos(Sisam) ve Lesbos(Midilli) adalarından da geçebilirsiniz.

Güvenlik & Geçişler & Vize 

Resmi olarak ülke değiştirdiğiniz için pasaport ve güvenlik kontrollerinden geçeceğiniz unutmayın. Yunan Adaları’nın hepsinin diğer Şengen bölgesine bağlı ülkelerden farkı yok. Pasaportunuzun olması gerekiyor. Eğer Yeşil pasaportunuz varsa direkt olarak geçebilirsiniz. Bordo pasaporta sahipseniz normal prosedürleri uygulayıp vize almanız lazım. Eğer MULTI yani çoklu giriş istemiyor veya prosedürlerle uğraşmak istemiyorsanız o zaman Kapıda Vize uygulamasıyla tek girişli vize alabilirsiniz. Ben çoklu giriş vize istediğim için vize işlemlerimi konsolosluk/aracı kurum üzerinden yaptım. Kapıda Vize uygulaması için ise konsolosluk yerine ulaşım sağladığınız firmayla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Kapıda Vize & Normal Vize farkı nedir?

Kapıda Vize, Şengen vizesidir ve tek giriş olarak verilmektedir. Şengen vize başvurusu 80 Euro iken, Kapıda Vize ücreti 55 Euro’dur. Avantajı prosedür konusunda uğraşmıyor olmanızdır. Belirli olan bir kaç belgeyle tek girişli şengen vizesini alabilirsiniz.

Bilet Alım Prosedürü

Ertürk Lines‘ın web sitesinden biletinizi kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bileti alırken kişisel ve pasaport bilginizi de girmeniz gerekiyor. Daha sonrasında size verilen çıktı ile limanda bulunan check-in alanına gittiğinizde boarding biletinizi alıyorsunuz ve sonrasında da gümrük ve pasaport kontrolü geçerek feribota ulaşıyorsunuz.

Seyahat Süresi

Adada geçireceğiniz zaman daima çok değerli. Eğer kendi aracınızla geçecekseniz standart feribot ile geçmeniz gerekiyor fakat günübirlik gidiyorsanız kesinlikle hızlı feribotu tercih etmenizi öneriyorum. Çünkü gümrük kontrol süresi ile birlikte seyahat süresi yaklaşık 2 saati bulabiliyor. Bu da otomatikman gün içindeki vaktinizden almış oluyor.

Ertürk Lines: Çeşme – Sakız Feribot

Ertürk ile Çeşme – Sakız yolculuk süresi 25 dakika

Notlar:

  • Feribota binmeden önce check-in yapmayı unutmayın! Limanda check-in alanı bulunuyor.
  • Eğer günübirlik gidiyorsanız Ertürk H/S ile giderek vakit kazanabilirsiniz. Aksi halde giderken varış saati geç, dönerken de kalkış saati erken olduğu için adada ortalama 1 saat daha az vaktiniz oluyor.
  • Harç pulunuzu check-in sonrasında limandan alabilirsiniz.

Sakız Adası’na yapacağınız geziler için bu yolculuk deneyimi umarım merak ettiğiniz sorulara cevap olmuştur.

Bir cevap yazın