Turyol: Çeşme – Sakız Feribot Deneyimi

★ Turyol ile Çeşme - Sakız Adası feribot deneyimi ★

Turyol Çesme Sakız Feribotu
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

Yunan Adaları dediğimizde aklımıza gelen adaların en başında Sakız Adası geliyor. Sakız Adası, Türkiye’ye yakın olmasından dolayı genellikle Yunan adalarına ilk kez gidecekler için tercih ediliyor. Çeşme’nin hemen karşısında olması ve adaya ulaşımın çok rahat olmasından dolayı Sakız Adası sezon boyunca popüler Yunan Adaları listesinde oluyor. Günübirlik alışverişe, hafta sonu gezmesine veya yaz tatiline giden çok insan olduğu için Sakız Adası’na feribot ile ulaşım aslında seyahatin ilk düşünülmesi gerekeni oluyor.

Neredeyse her yaz Sakız Adası’na gidiyoruz.  Bu yazıda Turyol’un Çeşme – Sakız feribotu ile ilgili deneyimlerimi paylaşıyorum.

Sakız Adası Ulaşım

Sakız Adası’na Türkiye üzerinden sadece Çeşme’den feribot ile gidebilirsiniz. Hem arabalı vapur hem de yolcu vapuru olmak üzere iki farklı feribot ile Sakız Adası’na ulaşabilirsiniz.

Turyol: Çeşme – Sakız Feribot Deneyimi

Seyahat Süresi 

Sabah 9:00’da Çeşme Limanı’ndan kalkan Turyol feribotu ile Sakız Adası’na ulaşım yaklaşık 30 dakika sürüyor. Dönüş ise 18:00’da ve Çeşme’ye varış 18.40 civarında oluyor. Dönüşte tüm feribot firmaları neredeyse arka arkaya Çeşme’ye varıyor. Bu yüzden Türkiye’ye giriş sırasında uzun bir sıra olabiliyor.

Güvenlik & Geçişler & Vize 

Resmi olarak ülke değiştirdiğiniz için pasaport ve güvenlik kontrollerinden geçeceğinizi unutmayın. Yunan Adaları’nın hepsinin diğer Schengen bölgesine bağlı ülkelerden farkı yok. Pasaportunuzun olması gerekiyor. Eğer yeşil pasaportunuz varsa direkt olarak geçebilirsiniz. Bordo pasaporta sahipseniz normal prosedürleri uygulayıp vize almanız lazım. Eğer MULTI yani çoklu giriş istemiyor veya prosedürlerle uğraşmak istemiyorsanız o zaman Kapıda Vize uygulamasıyla tek girişli vize alabilirsiniz. Kapıda Vize uygulaması için Turyol‘un web sitesinden bilgi alabilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var. Pasaportunda K.K.T.C damgası olan kişiler Yunanistan’a ve Yunan Adalarına giremiyor.

Kapıda Vize & Normal Vize farkı nedir?

Yunan Adaları Kapı Vizesi tek giriş ve 7 gün olarak verilmektedir. Şengen vize başvurusu 80 Euro iken, Kapıda Vize ücreti 55 Euro’dur.  Kapıda vizenin avantajı prosedür konusunda sizi uğraştırmıyor. Belirli olan bir kaç belgeyle tek girişli kapıda vizenizi alabilirsiniz. Kapıda Vize ile sadece belirli adalara seyahat edebiliyorsunuz. Çeşme’den Sakız adasına geçtiğinizde, kapı vizesiyle Sakız’dan Atina’ya geçişinize izin verilmiyor. Bu yüzden tatilinizi 7 günden az ve Sakız Adası için planlıyorsanız kapıda vize ekonomik ve mantıklı bir tercih olabilir.

Bilet Alım Prosedürü

Turyol‘un web sitesinden biletinizi kolay bir şekilde alabilirsiniz. Tek yön bilet 20 Euro, gidiş – geliş 25 Euro.

  • Harç pulunuzu Çeşme Limanında güvenlik geçişi sırasında alabilirsiniz.
  • Biletinizi online aldıysanız limanın dışarısında bulunan Turyol Check-in ofisine giderek biletlerinizi almanız gerekiyor.

Yunan Adası – Sakız ile ilgili sormak istediğiniz farklı sorularınız olursa bu yazının altına yorum yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın