Turyol: Ayvalık – Midilli Feribot

Midilli Feribotu nasıl? Midilli'ye nasıl gidilir?

Turyol ile Ayvalık - MidilliTuryol ile Ayvalık - Midilli
Ortalama Okuma Süresi: 2 dakika

★ Turyol ile Ayvalık – Midilli feribot deneyimi ★

Yunan Adalarının en büyük 3. adası olan Lesvos’a(Midilli) Turyol’un Ayvalık’tan düzenlediği feribot seferleriyle gittim ve sizler ile yolculuk deneyimimi paylaşıyorum.

Nasıl Gidilir?

Midilli’ye Türkiye üzerinden sadece Ayvalık’tan feribot ile gidebilirsiniz. Diğer Yunan Adaları olan Sakız ve Samos’tan da geçiş yapabilirsiniz.

Turyol: Ayvalık – Midilli Feribot

Feribottan Cunda Manzarası

Güvenlik & Geçişler & Vize 

Resmi olarak ülke değiştirdiğiniz için pasaport ve güvenlik kontrollerinden geçeceğinizi unutmayın. Yunan Adaları’nın hepsinin diğer Schengen bölgesine bağlı ülkelerden farkı yok. Pasaportunuzun olması gerekiyor. Eğer yeşil pasaportunuz varsa direkt olarak geçebilirsiniz. Bordo pasaporta sahipseniz normal prosedürleri uygulayıp vize almanız lazım. Eğer MULTI yani çoklu giriş istemiyor veya prosedürlerle uğraşmak istemiyorsanız o zaman Kapıda Vize uygulamasıyla tek girişli vize alabilirsiniz. Ben bu gezimde MULTI vizemi kullandım. Kapıda Vize uygulaması için Turyol‘un web sitesinden bilgi alabilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var. Pasaportunda K.K.T.C damgası olan kişiler Yunanistan’a ve Yunan Adalarına giremiyor.

Kapıda Vize & Normal Vize farkı nedir?

Kapıda Vize, Schengen vizesidir ve tek giriş olarak verilmektedir. Şengen vize başvurusu 80 Euro iken, Kapıda Vize ücreti 55 Euro’dur. Avantajı prosedür konusunda uğraşmıyor olmanızdır. Belirli olan bir kaç belgeyle tek girişli şengen vizesini alabilirsiniz.

Bilet Alım Prosedürü

Turyol‘un web sitesinden biletinizi kolay bir şekilde alabilirsiniz. İnternete özel 5 euro indirim bulunuyor. Normalde 30 Euro olan gidiş-dönüş biletini internet üzerinden 25 Euro’ya satın alabilirsiniz. Fiyat olarak Midilli’ye en uygun şekilde Turyol ile gidebilirsiniz.

Turyol: Ayvalık – Midilli Feribot

Kaptan’a blogger olduğumu söyleyince köşke girip fotoğraf çekmeme izin verdi 🙂

Seyahat Süresi 

Sabah 9:00’da Ayvalık’tan feribot ile yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor. Dönüş ise 18:00’da ve Ayvalık’a varış 19:30 civarında oluyor.

Notlar: 

  • Aracınız ile gidiyorsanız hem gidiş hem de dönüşü akşam seferiyle yapmanız gerekiyor.
  • Ayvalık gümrüğü sabah geç açılabiliyor. Bu yüzden sırada sona kalmamaya özen gösterin. 8:15 gibi sırada olun(veya sırayı siz başlatın) ve sırada bekleyeceğiniz süreyi feribot üzerinde ferah ferah değerlendirin.
  • Harç pulunuzu Ayvalık Limanda güvenlik geçişi sırasında alabilirsiniz.
  • Biletinizi online aldıysanız limanın karşısında bulunan Turyol ofisine giderek biletlerinizi almayı unutmayın.

Lesvos(Midilli)Adası’na yapacağınız geziler için bu yolculuk deneyimi umarım merak ettiğiniz sorulara cevap olmuştur. Yunan Adaları ile ilgili sormak istediğiniz farklı sorularınız olursa bu post altına yorum yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın